سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هشدار بخش خصوصی آمریكا علیه تحریم ایران...

هشدار بخش خصوصی آمریكا علیه تحریم ایران

چکیده :هری رید، رهبر اكثریت دموكرات مجلس سنای آمریكا روز سه شنبه (26 ژانویه) اعلام كرد كه طرح تحریمی یاد شده كه تحریم بنزین وارداتی ایران را نیز در بر می گیرد، تا چند هفته دیگر در سنا بررسی خواهد...


کلمه:تعدادی از نهادهای بازرگانی آمریكا به كاخ سفید هشدار داده اند كه تحریم های “گسترده” مد نظر كنگره علیه ایران، منافع ملی ایالات متحده را به خطر خواهد انداخت و جلب حمایت بین المللی علیه برنامه اتمی ایران را دشوار خواهد كرد.

به گزارش آینده 9 سازمان از جمله اتاق بازرگانی، انجمن ملی تولیدكنندگان و نیز شورای تجارت خارجی آمریكا با ارسال نامه ای به كاخ سفید، درباره پیامدهای این تحریم های یكجانبه كه كنگره با تصویب آن چندان فاصله ای ندارد، “عمیقا” ابراز نگرانی كرده اند.

آن ها نوشته اند: “تحریم های پیشنهاد شده اختلاف های اقتصادی، دیپلماتیك و حقوقی با كشورهای متحد آمریكا بوجود خواهد آورد و امكان دارد كه اقدام مشترك علیه ایران را دشوار كند.”

هری رید، رهبر اكثریت دموكرات مجلس سنای آمریكا روز سه شنبه (26 ژانویه) اعلام كرد كه طرح تحریمی یاد شده كه تحریم بنزین وارداتی ایران را نیز در بر می گیرد، تا چند هفته دیگر در سنا بررسی خواهد شد.

مجلس نمایندگان آمریكا در ماه دسامبر سال 2009 میلادی طرح تحریم شركت های تامین كننده بنزین ایران را تصویب كرد. بدین ترتیب، در صورت تصویب طرح سنا، كنگره آمریكا رسما تحریم ها علیه ایران را تشدید خواهد كرد.

این دو ركن كنگره همچنین در نظر دارند شركت هایی كه بیش از 20 میلیون دلار در صنایع نفت و گاز ایران سرمایه گذاری كنند را تحریم كنند. در این صورت، شركت آمریكایی حق معامله با این شركت ها را نخواهند داشت.

كنگره همچنین قصد دارد كه شركت های صادركننده فراورده های نفتی پالایش شده بویژه بنزین به ایران را هدف تحریم ها قرار دهد و آن ها را از حضور در بازار آمریكا محروم كند.

مجازات های مطرح شده در طرح سنا به ویژه شامل موارد مختلفی از جمله منع معاملات دولت آمریكا با شركت هایی مانند شركت مخابراتی مانند نوكیا – زیمنس (NSN) كه به ایران تجهیزات شنود مكالمات تلفنی می فروشند یا شركت هایی كه تكنولوژی ارسال امواج پارازیتی در اختیار تهران قرار می دهند، نیز می شود.

نهادهای بازرگانی آمریكایی هشدار داده اند چنین تحریم هایی بخش بزرگی از تجارت جهانی را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

این سازمان ها نامه خود را به جیمز جونز، مشاور امنیت ملی باراك اوباما و لورنس سامرز، رئیس شورای ملی اقتصاد آمریكا مستقر در كاخ سفید فرستادند.

سازمان های تجاری آمریكایی به ویژه هشدار داده اند كه طرح كنگره اثری منفی بر فعالیت های بانك صادرات-واردات آمریكا خواهد داشت، زیرا این بانك حق اعطای وام به شركت هایی كه 20 میلیون دلار در صنایع نفت و گاز ایران سرمایه گذاری می كنند یا به ایران بنزین می فروشند را از دست خواهد داد.

رئیس جمهوری آمریكا هیچ گاه صراحتا نظر خود را درباره تحریم های مورد نظر كنگره از جمله تحریم بنزین وارداتی ایران اعلام نكرده، اما هیلاری كلینتون، وزیر امور خارجه او از وضع تحریم های “فلج كننده” علیه ایران حمایت كرده است.

هیلاری كلینتون همچنین بر وضع تحریم های “هدفمند” بین المللی علیه مقام های ارشد جمهوری اسلامی تاكیددارد و می خواهد نهادهای دولتی و سپاه پاسداران را هدف تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار بگیرند.

برخی منتقدان می گویند كه تحریم بنزین وارداتی ایران بجای تحت فشار گذاشتن حكومت ایران، مردم را تحت فشار و مضیقه قرار خواهد داد.

تعدادی از شركت های خارجی فروش بنزین به ایران را متوقف كرده اند. شركت سوئیسی گلنكور از ماه نوامبر سال 2009 میلادی به ایران بنزین نفروخته است.

این شركت از تامین كنندگاه اصلی بنزین ایران نبود، اما به باور ناظران از بیم پیامدهای تحریم كنگره آمریكا تصمیم به توقف ارسال محموله های بنزین به ایران گرفت.

بر اساس آمار موجود، مصرف روزانه بنزین در ایران حدود 67 میلیون لیتر است و حدود یك سوم از آن از طریق واردات تامین می شود.

گفته می شود كه شركت های چینی حدود یك سوم بنزین وارداتی ایران را از طریق فروش مستقیم یا با واسطه تامین می كنند.

شركت بریتانیایی بی پی در گذشته یكی از تامین كنندگان بنزین ایران بود، اما مدیران این شركت در سال 2008 میلادی اعلام كردند كه دیگر به ایران بنزین نمی فروشند.

دولت ایران می گوید كه برای مقابله با هرگونه تحریم بنزین از سوی آمریكا،آماده گی دارد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “هشدار بخش خصوصی آمریكا علیه تحریم ایران”

 1. saeed detect گفت:

  سلام به همه ي دوستان خوبم تو جنبش سبز
  به عنوان عضو كوچكي از اين جنبش از همه ي شما عزيزان خواهشمندم كه در روز 22 بهمن از دادن شعارهاي راديكال همچون مرگ بر ستمگر چه…باشدچه …و از اين دست شعاراپرهيز كنيد و شعاراي همچون شعاراي زير را به نشانه ي حمايت از ميهن/انقلاب/خون شهدا/راه امام و همچني سران اصلاحات

  خميني كجايي موسوي تنهاشده

  نه شرقي نه غربي دولت سبز ملي
  برادر ارتشي/چرا برادر كشي
  برادر سبز من/برس به داد ميهن
  هموطن هموطن/ماها هستيم هم ميهن
  سه ياور خميني/كروبي موسوي خاتمي
  سه سيد حسيني / موسوي خاتمي خميني
  راي ما يك كلام / نخست وزير امام
  ما بچه هاي جنگيم /با دشمنا ميجنگيم

  امام ما شيعيان، ريشه‌کن ظالمان
  روسيه روسيه/ مرگ به نيرنگ تو /خون جوانان ما /مي چکد از چنگ تو
  روسيه فريبکار/ دست از سر ما بردار
  کروبي افشاء کن/ ديکتاتور رسوا کن
  ما همه همصداييم/ ما همه يک ندائيم
  آزادي تجمع / حق مسلم ماست
  22 بهمن ما حامل اين پيام است/ جنبش سبز ايران آماده قيام است
  يا حجة بن الحسن / ريش? ظلمو بکن
  کروبي زنده باد / موسوي پاينده باد
  ديکتاتور، ديکتاتور / اين آخرين پيام است / جنبش سبز ايران / آماد? قيام است
  محمود احمدي نژاد / مردود علم اقتصاد
  ايران شده بازداشتگاه / اوين شده دانشگاه
  زنداني سياسي، آزاد بايد گردد
  شکنجه، تجاوز / ديگر اثر ندارد
  تجاوز به ملت / شده مرام دولت
  ملت ما بيدار است / از استبداد بيزار است