سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مردم هنوز در مورد مسایل انتخابات قانع نشده اند...
» پس از هفت ماه زندان و تبلیغات یک سویه؛

مردم هنوز در مورد مسایل انتخابات قانع نشده اند

چکیده :اصلی ترین پرسش کارشناسان امنیتی از زندانیان سیاسی پس از 7 ماه کماکان مساله تقلب است و بزرگترین دغدغه ی کارشناسان نیز متقاعد کردن زندانیان در زندان! به عدم وقوع تقلب در انتخابات بوده است. چنانکه در اخبار هم به آن اشاره شد زندان درمانی و سلول های انفرادی هم نتوانسته بر سوالات و ابهامات حتی اسیران دربند سرپوش بگذارد و اغلب زندانیان سوال شونده کماکان بر موضع خود باقی مانده...


کلمه: پس از گذشت نزدیک به هشت ماه از برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ،همچنان بحث تقلب یک موضوع داغ و مورد توجه برای جامعه است.این توجه گاهی خود را در شعارهای معترضان در تظاهرات ها نشان می دهد،گاهی درصدها مقاله و نظری که هر روز در فضای وب منتشر می شود و گاه در پرسش های بازجوها از زندانی های جنبش سبز.

به گزارش خبرنگار «کلمه» اصلی ترین پرسش کارشناسان امنیتی از زندانیان سیاسی پس از 7 ماه کماکان مساله تقلب است و بزرگترین دغدغه ی کارشناسان نیز متقاعد کردن زندانیان در زندان! به عدم وقوع تقلب در انتخابات بوده است. چنانکه در اخبار هم به آن اشاره شد زندان درمانی و سلول های انفرادی هم نتوانسته بر سوالات و ابهامات حتی اسیران دربند سرپوش بگذارد و اغلب زندانیان سوال شونده کماکان بر موضع خود باقی مانده اند.

نکته جالب اینجاست که در ماههای گذشته رسانه ها شدیدا برای طرح نکردن مساله تقلب تحت فشار بوده اند که این مساله پیامد هایی را به دنبال داشته است . یکی از این پیامد ها همانگونه که اشاره شد حذف مجراهای سوال و در نتیجه غیر عادی ماندن فضای عمومی کشور بود . در ادامه نیز رسانه ها و شخصیت های مختلف مخالف معترضان نیز از سکوت ناخواسته ی معترضان سو استفاده کردند تا سوالات و ابهامات اساسی معترضان را نادیده گرفته و آنها را به نداشتن دلیل متهم کنند و یا به زعم خود در صدد پاسخ به برخی پرسش های مخاطبان نمایند. اما بررسی یک سایت متعلق به جناح محافظه کار نیز نشان می دهد این روش یعنی وادار کردن مخالفان و رسانه های آن ها به سکوت و ترکتازی و حمله ی وسیع به آنها نیز نتوانسته است مردم را متقاعد نماید.

به طور مثال، سایت الف نزدیک به احمد توکلی ده روز پیش طی فراخوانی از مخاطبان خود خواست که پرسش های های خود را باره تقلب در انتخابات یا آنچنان که خود نامیده اند ، شبهه در انتخابات به این سایت ارسال کنند.

سایت الف كه قبل از انتخابات از دكتر احمدی‌نژاد حمایت می‌كرد و پس از انتخابات نیز حملات تندی به معترضان انتخابات داشت، برای اقناع مخاطبان خود اقدام به جمع‌آوری پرسش‌ها درباره سلامت انتخابات و پاسخ به آن با همكاری وزارت كشور و شورای نگهبان کرده است.

بنابر اعلام مسئولان سایت «الف»، طی فراخوان ده روزه پرسش‌ها، حدود 900 سؤال از مخاطبان دریافت شده كه با تلفیق آن‌ها 70 سؤال به دست آمده است.

در این تلاش كه علاوه بر «الف»، وزارت كشور، شورای نگهبان و چند حقوقدان و كارشناس انتخابی همكاری داشته‌اند، پرسش ها و پاسخ ها از سوی الف به نمایش گذاشته شد تا بینندگان بتوانند موافقت یا مخالفت خود را با پرسش و پاسخ آن اعلام كنند.

در همین راستا سایت آینده نیز به تحلیل پرسش و پاسخ های مخاطبان الف پرداخت.

سؤال اول از این قرار بود: “در مورد قطع اس ام اس از شب قبل رای گیری خیلی صحبت شده و یكی از دلایل تقلب معرفی شده، ممكن است در این مورد پاسخ بدهید. با توجه به اینكه ناظران آقای موسوی در شعب رای گیری قرار بود تخلفات را با اس ام اس به ستاد مركزی صیانت از آرا ارسال كنند، قطع پیامك در روز رای گیری مشكوك نیست؟

955نفر تا روز قبل از تهیه این گزارش با این سؤال موافق و 119 نفر مخالف بوده‌اند.

سایت «الف» به این پرسش یا بهتر است بگوییم شبهه مخاطبانش اینگونه پاسخ داده است: با توجه به افزایش فوق العاده شایعات و تهمتهایی كه قبل از انتخابات، از طریق پیامك به سرعت در جامعه پخش می شد، (شایعاتی كه دفتر مقام معظم رهبری را مجبور به دادن پیام و تكذیب برخی از آنهاکرد) بیم آن وجود داشت كه این اتفاق بر نتیجه انتخابات تأثیر داشته باشد و در نتیجه از بعدازظهر پنجشنبه 21خردادماه، سامانه پیامك قطع شد.پس از اعلام نتایج و آغاز اغتشاشات خیابانی نیز، سیستم پیامك تا مدتی وصل نشد چرا كه آشوبگران و اغتشاشگران، از پیامك برای هماهنگی و جمع آوری نیروهایشان سواستفاده می كردند.

اینكه نمایندگان ستاد یكی از نامزدها در شعب اخذ رای قرار داشتند كه با پیامك تخلفات را گزارش كنند، دلیلی كافی نیست كه روز قبل از انتخابات، جلوی پخش گسترده شایعات و اخبار دروغ (نظیر كناره گیری كروبی به نفع موسوی یا پیوستن روسای ستادهای احمدی نژاد به ستادهای موسوی و… ) گرفته نشود. البته جای این سوال هم باقیست كه چرا تقریبا همه شایعات و جنگ روانی پیامكی آن روز به نفع یكی از نامزدها بود؟!

ضمنا اگرقطع سامانه پیامك باعث شده بود ناظران آقای موسوی در شعب اخذ رای نتوانند تخلفات احتمالی را گزارش كنند، می توانستند با تلفن همراه عادی این كاررا انجام دهند. اگر آن هم مقدور نبود، می توانستنددر زمان قانونی اعتراض، فهرست تخلفات را به شورای نگهبان ارائه كنند.

526نفر با این پاسخ مخالفت كرده و نصف این تعداد موافق این پاسخ بوده‌اند.

یکی دیگر از سوالات به هراس دولت از مجوز دادن به معترضان برای برگزاری تجمعات مسالمت آمیز اشاره دارد:

اگر تقلب نبود صاحبان 24 میلیون رای چرا باید از تجمع 13 میلیون بترسند وبه آنها اجازه راهپیمایی ندهند؟

مگر نمی گویید 24 از 13 بزرگتر است؟ مگر نمی گویید طرفداران احمدی نژاد بیشترند؟ پس چرا به این 13میلیون اجازه تجمع ندادند تا در خیابان معلوم شود چه كسی بیشتر است؟

933نفر با این سؤال موافق و تنها 140 نفر مخالف بوده‌اند.

با وجود پاسخ مشروح الف به این سؤال، تنها 203 نفر با پاسخ موافق و 484 نفر مخالف بوده‌اند.

در سوال دیگری که از سوی مخاطبان مطرح شده ،مضرب صد رای های اعلام شده در چند استان مورد تردید قرار گرفته است :” لطفاً توضیح بدهید كه چطور ممكن است در چند استان (مثلاً لرستان) در تعداد بسیار زیادی از صندوق ها (مثلاً بیش از ده درصد از كل صندوق های این استان) تعداد كل آرا مضرب صد بشود (100، 200، 300 و غیره)..

712نفر با این سؤال موافق و تنها 59 نفر مخالف بوده‌اند.

در پاسخ الف آمده است :

پاسخ این سوال را شاید بتوان با صدتایی بودن تعرفه های ارسالی به صندوقها و تمام شدن تعرفه در چنین صندوقهایی توضیح داد.

درعین حال برای دریافت پاسخ قانع كننده تر، سوال را برای دفتر روابط عمومی و دفتر مدیركل انتخابات وزارت كشور ارسال شده است تا جواب كاملتر و دقیق تر را ارائه كنند.

تنها 99 نفر با این پاسخ موافق و 324 نفر مخالف بوده‌اند.

یا در سؤالی دیگر آمده است :

“در جریان تبلیغات انتخاباتی تقلبات گسترده ای انجام شده است: توهین و افترا به افراد سرشناس در مناظرات تلویزیونی، استفاده از وقت اضافه در تلویزیون، خرید رأی، افزایش حقوق كارمندان و بازنشستگان، توزیع سود سهام عدالت، توزیع سیب زمینی رایگان، استفاده از امكانات دولتی و بیت المال در تبلیغات، حضور نیروهای بسیج، و … . همه اینها دلیل نمی شد كه انتخابات باطل شود؟

579نفر موافق سؤال و 37 نفر مخالف بوده اند.

سایت الف در پاسخ به این سؤال نوشته است :

یک -برخی از موارد فوق جرم محسوب می شود و اثبات آنها نیاز به ارائه سند و اثبات در محكمه قضایی دارد..

دو- مواردی از قبیل استفاده از امكانات دولتی، توهین و افترا، خرید رأی، هدیه لب تاپ به خبرنگاران و … در انتخابات قبلی و این دوره نیز مشاهده شده است.

بهتر است برای پیشگیری از تكرار این سوء استفاده ها توسط كاندیداها، قانون انتخابات موارد فوق را جرم انگاری كرده و برای مرتكبین آنها، مجازات بازدارنده با ضمانت اجرایی بالا تدارك ببیند.

سه -واقعیت این است كه وقتی یكی از نامزدها، رئیس جمهور فعلی كشور است از برخی امكانات برخوردار است كه دیگر نامزدها برخوردار نیستند. از جمله این امكانات عبارتند از: انجام وظایف قانونی رؤسای جمهور، اطلاع رسانی فعالیتها و پروژه های تكمیل شده، خدمت رسانی به مردم، استفاده از گارد حفاظتی رئیس جمهور و … . مسلم است كه نباید توقع داشت كه فعالیتهای دولت در طی تبلیغات انتخاباتی تعطیل شود تا مبادا بر نتیجه انتخابات تأثیری بگذارد. البته بهتر است رئیس جمهور ملاحظه افكار عمومی و بیت المال را بكند و نسبت به این موضوع، حساسیت زیادی داشته باشد.

چهار -اگر در یك مسابقه فوتبال، یكی از دو تیم، قبل از برگزاری مسابقه، مشاهده کند كه تیم مقابل مرتكب تخلف شده، داور بیطرف نیست و امكان برگزاری بازی برابر و جوانمردانه وجود ندارد، از بازی كردن در آن شرایط كنار می كشد و اصلاً این بازی را به رسمیت نمی شمارد؛ نه اینكه در بازی شركت كند و وقتی باخت، بگوید من از اول می دانستم كه همه اینها دست در دست هم داده بودند كه ما پیروز نشویم. به همین شكل اگر آقای موسوی فضا را ناعادلانه و پر از تقلب می دید، می توانست انصراف دهد و در آن صورت بود كه پیگیری ادعاهای ایشان صادقانه تر به نظر می رسید

95نفر موافق پاسخ و 178 نفر مخالف این پاسخ بوده اند.

در سؤال دیگری نیز آمده است:

در انتخابات اصل بر بی طرف بودن مجریان و ناظران است. آیا حمایتهای صریح برخی از اعضای شورای نگهبان از آقای احمدی نژاد منافی با اصل بی طرفی در انتخابات نبود؟ آیا درست است كه برخی اعضای شورای نگهبان عضو دولت و طبعا طرفدار یكی از نامزدها باشند؟

522نفر با این سؤال موافق و تنها 21 نفر مخالفند.

شورای نگهبان در پاسخی که به این سوال داده ،استدلال های خود را چنین مطرح کرده است ::

الف‌ـ طبیعتاً همه افراد دارای نظر و گرایش‌های خاص خود هستند و در قضاوت و داوری نیز، اصل بر نداشتن نظر و گرایش نیست، بلكه مهم آن است كه گرایش‌ها و امیال افراد در تصمیم‌گیری‌های آنان مؤثر نباشد

ب‌ـ تصمیم‌گیری در شورای‌نگهبان به صورت شورایی است و در نتیجه، رأی اكثریت اعضای این شورا مهم است. در مورد نظارت بر انتخابات نیز در همه مراحل، رأی اكثریت اعضای شورای‌نگهبان، ملاك است. همچنین در تركیب اعضای شورای‌نگهبان علاوه بر 6 حقوقدان معتمد قوه قضائیه و قوه مقننه، 6 فقیه عادل منصوب از سوی ولی فقیه نیز حضور دارند كه طبعاً چنین افرادی حاضر نیستند كه آخرت خویش را فدای دنیای افراد دیگر كنند.

ج‌ـ توجه به این نكته نیز ضروری است كه در بررسی صلاحیت‌ها گرایشهای شخصی مؤثر نبوده، چرا كه هر 4 نامزد از جمله 3 نامزد معترض تأیید صلاحیت شده‌اند.

165نفر با پاسخ شورای نگهبان مخالفت کرده اند و تنها 67 نفر موافق آن بوده اند

سایت اینده در گزارشی که از نظرسنجی الف ارائه داده ،نوشته است : حتی در سایت الف كه به دلیل جهت‌گیری‌های خاص سیاسی و حمایت از آقای احمدی‌نژاد و حملات شدید به معترضین، بسیاری از معترضان جزء بیندگان آن نیستند و نسبت به عدم درج نظرات و عملكرد آن اعتراض دارند، نتایج عملكرد این سایت با كمك وزارت كشور و شورای نگهبان در اقناع معترضان و دادن پاسخ منطقی به سؤالات آن‌ها نتایج قابل توجهی داشته است.

به طوری كه از حدود هزار نفری كه در این فرآیند شركت داشته‌اند، موافقان صحت انتخابات كمتر از 200 نفر و موافقان سؤالات و ابهامات كمتر از 900 نفر هستند .

در مجموع همان‌گونه كه از نتایج 42 سؤالی كه با مشاركت مخاطبان مواجه شده است، مشخص می‌شود، میانگین موافقان با شبهات انتخابات بیش از 540 نفراست و میانگین مخالفان شبهات و سؤالات حدود 50 نفر هستند ، یعنی این نسبت بیش از 10 برابر است.

در رابطه با پاسخ‌ها نیز كسانی كه در رأی‌گیری شركت كرده‌اند، به طور متوسط 157 نفر مخالف پاسخ‌های الف، شورای نگهبان و وزارت كشور در دفاع از سلامت انتخابات بوده‌اند و 105 نفر موافق پاسخ‌ها بوده‌اند. یعنی اقناع نشدگان سلامت انتخابات با وجود تلاش انجام شده، 5/1 برابر اقناع شدگان هستند.

البته این به معنای عدم توجه معترضان به پاسخ‌ها نیست، چرا كه در رابطه با پرسش درباره نامه جعلی وزیر كشور به رهبری، با توجه به استدلال‌های مطرح شده، قانع شدگان نسبت به جعلی بودن نامه 168 و قانع نشدگان 75 نفر هستند . كه نشان می دهد اگر پاسخ قانع‌كننده‌ای به معترضان داده شود، اكثریت آن‌ها همراهی می‌كنند.

در این شرایط اگر جهت‌گیری سایت «الف» كه كاملاً حامی انتخابات و مخالف معترضان است، بر نوع مخاطبان آن در نظر گرفته شود، شرایط عدم اقناع عمومی معترضان محسوس خواهد بود. بدین معنا كه نسبت بینندگان معترض و اقناع نشده در سایت‌های میانه‌روتر مانند تابناك، عصر ایران و فردا قطعاً نسبت به سایت الف بیشتر است.

نظرسنجی سایت الف نخستین نظرسنجی در باره تقلب در انتخابات نبوده ،آخرین نیز نخواهد بود.مخاطبان سایت اینده و الف در نظرهایی که برای این گزارش ارسال کرده اند خواستار ادامه این نوع تلاش ها توسط دیگر وب سایت ها بویژه وب سایت های بی طرف شده اند.

به نظر می رسد به جای حذف صورت مساله و نادیده گرفتن واقعیات، بهتر است فضایی آزاد برای طرح دیدگاهها پیرامون تقلب در انتخابات شکل گیرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

19 پاسخ به “مردم هنوز در مورد مسایل انتخابات قانع نشده اند”

 1. ناشناس گفت:

  خیال همه راحت باشد. کسی نه از خواسته های خود بر گشته و نه قانع شده سبزها کما کان دنبال رای شان هستند . و شعار همگی اینست که رای من کو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 2. ناشناس گفت:

  البته باید به یاد داشته باشیم سایت الف اصولگرا است و مهم تر این که این آرا فقط در فضای مجازی است ! آیا برای روستاییان عزیز یا کسانی که فقط صداو سیما و کیهان می خوانند قضیه به همین صورت است؟؟؟

 3. سپهر گفت:

  هیچ وقت روز پایانی مجلس پنجم را فراموش نمی کنم که بعضی از اعضا تندروی جناح راست که حالا شده اند اصولگرا با ناراحتی از عدم اقبال در انتخابات دور ششم صحن مجلس را با لعن و نفرین ترک می کردند. انروز ان برادران فهمیدند که نزد مردم دیگر اعتباری ندارند اما عتش قدرت باعث شد تا بفکر ردصلاحیت دیگران بیفتند که البته نتیجه چندان مثبتی هم برایشان نداشت در نهایت هم که در این دور ریاست جمهوری تن به … دادند حال با ادبیات مسخره و نخ نمایشان رقیبان را فتنه می خوانند و ملت را به دراوردن چشم فتنه تهدید می کنند کاری که امثال اغا محمد خان قاجار بعد تصرف کرمان کردند. چقدر زشت است بازی شطرنج با قواعد حقه بازی.

 4. درود بر شیر زن ایران...زهرا رهنورد گفت:

  زهرا رهنورد در مصاحبه با فرشته قاضي: سازش نمی کنیم؛دولت محمود احمدی نژاد را به رسمیت نمی شناسیم ـ
  خانم رهنورد بعد از انتشار بیانیه هفدهم آقای موسوی، برخی اینگونه برداشت کرده اند که آقای موسوی، دولت محمود احمدی نژاد را به رسمیت شناخته است. چنین برداشتی درست است؟ برداشت شخصی من از بیانیه، این نیست، چون بندهای دیگر همین بیانیه تاکید دارد که تقلبی در کار بوده و انتخابات سالم نبوده است؛ وقتی در بیانیه بر این موضوع تاکید می شود، چگونه چنین برداشتی می شود؟ من فکر میکنم و برداشت من این است که از متن همین بیانیه به وضوح می توان فهمید که آقای موسوی، دولت برآمده از تقلب را به رسمیت نمی شناسد.
  با تمام وجود….با تمام قلب و جان از شیرزن ایران زمین زهرا رهنورد و میرحسین قهرمان حمایت می کنیم.

 5. asal گفت:

  البته من فكر نميكنم تمام زندانيان تنها بخاطر اين مطلب در زندان باشند.شايد سخن از تقلب در ميان بعضي از آنها بهانه خوبي براي بازداشت باشه ولي اونها اكثريت به علت سخن از ديكتاتوري به اين روز افتادن مثلا احمد زيد آبادي ،احمد قابل و….تنها مشكل سخن از تقلب نداشتن.(تازه اگر سخني از تقلب كرده باشند)اونها انسانهاي آزاده اي هستند كه با ظلم و ديكتاتوري در هر دوره اي در كشور مخالفت ميكردند. اونها نقد ناپذيري را به چالش ميكشيدند.دور از انصاف و حتي ساده انگارانست كه ايستادگي انساهايي مثل اين احمد ها رو در مقابل زندان شكنجه تبعيد تنها به مسايل انتخابات ربط بديم.اونها بستر ساز انديشه آزادي و دموكراسي اند.فارغ از اصلاح طلب و اصولگرا .من اين دوستان رو اصلاح طلب واقعي ميدونم.جون معتقدم حتي اگر اصلاح طلبان در اين انتخابات پيروز ميشدند احمد زيد آبادي باز هم باقلم خود لرزه بر اندام ديكتاتوري مي انداخت

 6. درود بر شیر زن ایران...زهرا رهنورد گفت:

  زهرا رهنورد:ما با جنبش سبز نفس می کشیم و زندگی می کنیم و من اطمينان ميدهم هيچ سازشي در كار نيست

  ما با جنبش سبز نفس می کشیم و زندگی می کنیم؛ خود من همیشه از سوی جریان های محافظه کار و واپس گرا سرکوب شده ام اما اندیشه هایم را مطرح کرده ام. متاسفانه فشارهایشان بر زنان آزادیخواه و من متمرکز شده و با اهانت ها و حاشیه سازی هایی که تازگی نیز ندارد و از سالها قبل جریان داشته، سعی در سرکوب ما داشته اند، اما اکنون دیگر حیا را خورده و آبرو را تف کرده اند.بر این نکته تاکید کنم که نه دولت احمدی نژاد را به رسمیت می شناسیم و نه پشت پرده سازش می کنیم.این دستگیری ها هم هیچ گونه تاثیری در خواست و حرکت مردم ندارد؛ مردم به شدت آگاه هستند و با شعور بالای سیاسی، مطالبات خود را پی گیری میکنند. اکنون این مردم هستند که پیشروی روشنفکران هستند، حتی روشنفکران ما به دنبال مردم حرکت می کنند.

  خانم رهنورد تا زمانی که از ملت دفاع می کنی از جانمان برایت مایه خواهیم گذاشت

 7. hami sabz گفت:

  آيا محمد نوري زاد بخاطر سخن از تقلب در زندان است؟؟يعني الان دارند تو زندان ايشون رو متقاعد به نبود تقلب ميكنند؟؟؟چرا خودمونو به خواب زديم؟؟ااينها هدف هاي بالاتري در سر دارن.مگه قبل از انتخابات اعتراض نبود؟؟چند سال پيش نبود؟حالا نمود علني پيدا كرده ولي هدف كه رسيدن به دموكراسي و نفي استبداده تغيير نكرده.شما وقتي مي خواي يك ماشين تصادفي رو تعمير كني از قطعات اصلي شروع ميكني بعد ميري سراغ تزيينات داخل ماشين.

 8. سپهر گفت:

  چرا نوشته منو فیلتر میکنی؟؟؟؟ منم که در جهت شما حرف زدم.
  این کارتون اصلا جالب نیست فقط قرار نیست شما انتقاد کنین باید بدون کم و کاست نظر سایریت رو منعکس کنین.
  یعنی من اشتباه میکنم دایما این سایت رو پک میکنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 9. irani گفت:

  متاسفم که صحبت های خانم رهنورد در مصاحبه با روز آنلین رو سانسور کرده اید

 10. سبز سبز گفت:

  با سلام و درود بر همه جنبش سبزی ها
  افرادی مثل آقای گنجی و نوری زاده با اظهارات توهین آمیز و تحریک کننده با سبب شدن دو مورد زیر آگاهانه یا ناآگاهانه تیشه به ریشه جنبش سبز میزنند
  1-تفرقه بین جنبش متکثر سبز
  2-تهیه خوراک تبلیغاتی برای برنامه 20:30 صدا و سیمای ضرغامی و رجا نیوز و کیهان
  بنده از میرحسین عزیز تقاضا دارم در بیانیه بعدی خود این افراد بی تدبیر را جدای از جنبش سبز معرفی کند
  از افراد ناآگاه مذکور و امثال آنها هم تقاضا دارم تا بیاموزند که کی باید سکوت کنند و کی باید حرف بزنند
  درست است داشتن هر عقیده ای آزاد است اما نه اینکه سخنی بگوییم که جمع کثیری از جنبش سبزی ها را ناراحت کند و تنها باعث شادی برنامه 20:30 صدا و سیمای ضرغامی و رجا نیوز و کیهان شود
  یادمان باشد که ما باید جمع کثیری از اصولگرایان منصف را با خود همراه سازیم
  اضهار نظرات و شعارهایمان باید حول مواردی چون:
  آزادی رسانه آزادی انتخابات حق مسلم ماست
  زندانی سیاسی آزاد باید گردد
  تجمع صلح آمیز حق مسلم ماست
  نفی خشونت.نفی لباس شخصی هاو…………
  و نیز شعارهای اقتصادی و….
  باشد نه اینکه به اعتقادات اولیه مردم را زیر سوال ببریم
  اظهارات آقای گنجی: آقای گنجی اینکه ريالرآن کلام خداست را زیر سوال بردند و گفتند امامان 12 گانه معصوم نیستند و اصلا امام 12 ام وجود ندارد
  اظهارات آقای نوری زاده: آقای نوری زاده گفتند آقای کروبی کمر نظام را شکستند
  فرض کنیم که آقای کروبی عزیز این کار را کرده باشند آیا باید آقای نوری زاده این را علنا بگوید؟؟!!!؟!؟!؟!…
  به امید هرچه قدرتمند تر و متکثر تر و فراگیرتر و عمیق تر شدن جنبش سبز

 11. ناشناس گفت:

  البته باید گفت دوستان همه حق دارید عزیزانمان همه به خاطر تقلب در زندان نیستند اما این تقلب گسترده یکی از عواملی بود که مردم احساس کردند که به شعور شان علنا توهین شد وگر نه تا قبل از انتخابات نیز دلایل زیادی بود که مردم را از عمل کردهای رایج در کشور که فاصله زیادی با خواسته های مردم در اوایل انقلاب ( استقلال آزادی جمهوری اسلامی ) داشت، ناراضی کرده بود ولی سخن این جاست که همه به امید اصلاح امور به پای صندوق های رای رفتند ولی متاسفانه….که بقیه را همه می دانیم.

 12. حسن گفت:

  واقعا جای تعجب دارد که بجای تحلیل جواب های الف به آمار کلیک های سایت پرداخته اید که با توجه به عدم کنترل زدن کلیک از طرف کاربران هیچ قابل ارزیابی نیست. ولی مطمئنم چون جوابی برای پاسخهای قاطع سایت الف به سوالات ندارید همچون این چند ماه اخیر حاشیه سازی میکنید.

 13. حافظ گفت:

  واقعا انتخابات آزاد (بدون تقلب،بدون دستكاری و بدون اعمال سليقه و نظارت استصوابی و … ) بسياری از مشكلات را حل خواهد كرد و تغييرات اساسی ايجاد خواهد شد.
  بايد خيلی خيلی هوشيار بود و بر درخواست مطالبات بيانيه 17 (كه تحقق واقعی و اساسی هر كدام در حكم رويایی است برای تاريخ استبداد زده كشور) كاملا محكم و استوار بود. واقعا بر سر اين مطالبات نمی‌شود مصالحه و نرمش و عقب‌گرد كرد.
  و بايد مراقب بود تا با بازی‌ها و نمايش‌ها فريب نخورد. تا به اينجا حاكميت هيچ قدم حقيقی و صادقانه‌ای برنداشته. نبايد فريب وعده‌ها و سر و صداهای اصول‌گرايان به اصطلاح ميانه‌رو! را خورد.تلاش آنها و هياهوهايشان نه در ايجاد تغييرات واقعی كه در جهت آرام ساختن و تمام كردن درخواست‌هاست. تغييرات حقيقی با نمايش تفاوت دارد. بايد بسيار مراقب بود تا يكبار ديگر روند اصلاحات منتهی به یک دوره ناامیدی و سرخوردگی و بی‌اعتمادی نشود. ما وعده‌های اصلاحات محقق نشده بی‌نهايت داشته‌ايم و گمان می‌كنم ديگر كافی باشد.
  وظيفه سران جنبش بيش از پيش (خصوصا در فضایی كه باز رنگ يأس و بدبينی گرفته) پايمردی و استواری بر اجرا و عملی شدن صادقانه و درست و پايه‌ای اين مطالبات است. بايد بگويم ما اين بار ديگر يك تداركچی برای اصلاحات نمی‌خواهيم ما آن می‌خواهيم كه توان مقابله و ايستادگی بر سر حقوق مردم داشته باشد.
  مردم هنوز نه تنها در مورد نتيجه انتخابات قانع نشده‌اند بلكه شيوه برخورد و موضع‌گيری عجيب حاكميت بعد انتخابات را هنوز باور نكرده‌اند. واقعا هيچ چيز نمی‌تواند اين برخوردها و عملكردهای بعد انتخابات را توجيه كرده و باعث فراموشی شود.

 14. fardad گفت:

  hichi nemishe goft

 15. asal گفت:

  من كاملا با نظر حافظ موافقم.ما دنبال اصلاحات واقعي هستيم.من خودم هميشه در مورد حرفهاي آقاي مطهري(اصولگراي ميانه رو!) گفتم كه نبايد ساده نگر باشيم.خواسته هاي دموكراتيك مردم مشخصه.حالا ميانه رو بالا رو و پايين رو فرع قضيست.قبول دارم كه هر كاري راهي داره.ولي خوبه چند وقت يكبار روي خواستهامون تاكييد كنيم تا روحيه سبزمونو از دست نديم

 16. پندار نیک گفت:

  به نظر من مشکل این تقلب این بود که به قول امروزیها زیادی تابلو بود! چرا مردم توی انتخابات قبلی که احمدی نژاد برد تو خیابون نریختن؟ برای اینکه هر کی یه نگاه به دور و برش می انداخت می فهمید که رای موسوی بالای بیست میلیونه نه احمدی نژاد. یعنی شما باید از رای احمدی نژاد 10 تا کم کنی ده تا بزاری رو موسوی. یعنی آدم عاقل 20 میلیون رای رو جابجا نمی کنه بدش هم فکر کنه هیچکی نمی فهمه، اصلا اینا رو ولش، کروبی 300 هزار تا رای؟ به قول معروف گفتنی همین آخری برای اثبات تقلب کافیه. . .

 17. م گفت:

  جواب هایی که به سوالات دادن اکثرا فقط در حد مخاطبای کم سواد خودشونه و اینکه یه چیزی گفته باشن!
  این انتخابات برای کشور و نظام خیلی پر هزینه شد و با بی عقلی مسئولان همچنان هم این روند ادامه دارد

 18. بهمن گفت:

  در مقاله تقلب در انتخابات 1388 در ویکی پدیا، خوب مطالب را نوشته و فیلتر نشده

 19. اامین گفت:

  رییس جمهور واقعی ملت سبز ایران فقط مهندس موسوی دلاور است…….