سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » امام جمعه اهل سنت زاهدان:به جای سرکوب منتقدان باید به آنها جوابگو باشید...

امام جمعه اهل سنت زاهدان:به جای سرکوب منتقدان باید به آنها جوابگو باشید

چکیده :در نظام جمهوری اسلامی باید حس انتقاد پذیری باشد و به جای سرکوبی منتقدان و خفه کردن اعتراضات باید به آنها جوابگو باشیم و از راه گفتمان و مذاکره به مشکلات رسیدگی...


کلمه: مولوی عبدالحمیدامام جمعه اهل سنت زاهدان ضمن سخنانی خواستار تجدید نظر در برخی سیاستهای تبعیض آمیز و احقاق حقوق ملی و مذهبی اهل سنت شد.

به گزارش میزان، مولوی عبدالحمید که در جلسه فارغ التحصیلی بانوان طلبه در موسسه دامن سخن می گفت، افزود: خواسته اهل سنت که ما بر آن مصر هستیم این است که حقوق قانونی ما به ما داده شود. جامعه ما همواره مورد تبعیض قرار گرفته و جایگاه لازم و شایسته به آن داده نشده است و اهل سنت کشور درطول این سی سال در مدیریت کلان کشور جایگاهی نداشته و در مدیریتهای منطقه ای هم سهم بسیار جزئی داشته اند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به لزوم آزادی بیان در کشور گفت: ما نسبت به نظام جمهوری اسلامی دلسوزبوده و خیرخواه مسئولین و شیعه و سنی هستیم و از روی دلسوزی نصیحت می کنیم که جلوی آزادیها گرفته نشود. در کشور ما هر اندازه که قلم، روزنامه، نشریات و… از آزادی برخوردار باشند – البته تا زمانی که از چهار چوب اسلام و قانون اساسی تجاوز نکنند – این آزادی باعث رشد و بالندگی کشور خواهد شد.در نظام جمهوری اسلامی باید حس انتقاد پذیری باشد و به جای سرکوبی منتقدان و خفه کردن اعتراضات باید به آنها جوابگو باشیم و از راه گفتمان و مذاکره به مشکلات رسیدگی شود.

مدیریت دارالعلوم زاهدان با اشاره به اصالت ایرانی اهل سنت، خاطر نشان کرد: اهل سنت ایران کاملاً ایرانی هستند و در مورد ایرانی الاصل بودن، هیچکس از آنها بالاتر نیست. همین اهل سنت برای پاسداری از ایران، خود را در مرزها به کشتن داده اند و درمقابل تجاوز بیگانگان و انگلیسها به این کشور ایستادگی کرده و از خاک میهن دفاع کرده اند، لذا باید آنهایی که صلاحیت دارند در اداره کشور به کار گرفته شوند.

وی افزود: ما باید آینده خود و فرزندانمان را در جمهوری اسلامی، درخشان و روشن ببینیم. نباید این احساس در ما باشد که نخبگان ما با وجود داشتن صلاحیت، فقط به خاطر اعتقاداتشان استخدام نمی شوند.

مولوی عبدالحمید ادامه داد: ما می خواهیم که از ما در نیروهای مسلح هم کار بگیرند چنان که در رژیم گذشته، اهل سنت دارای مسئولیتهای بزرگ در نیروهای مسلح بودند، حالا چرا در نظام اسلامی اینگونه نباشد تا ما از میهن خودمان دفاع کنیم؟ ما دلسوز و خیرخواه میهن هستیم و خواهان این هستیم که مسئولین محترم در مورد برادران اهل سنت خود تجدید نظر کنند و مشکلات جامعه اهل سنت را حل نمایند. اگر جاده های ما با طلا و نقره فرش شود مشکل ما حل نمی شود بلکه رفع تبعیضات راه حل مشکلات ما است.

مولوی عبدالحمید افزود: بزرگترین دغدغه اهل سنت، آزادی مذهبی است. ما باید بطور آزادانه بتوانیم در هر جای کشور احکام دین را به فرزندان اهل سنت تعلیم بدهیم. نمازهای پنجگانه، جمعه و عیدین را به طور آزادانه برگزار کنیم. حوزه های ما باید استقلال خود را حفظ کنند. هیچ نهاد و ارگانی نباید در امور مساجد و مدارس دینی ما دخالت داشته باشند و در کل آزادی مذهبی ما نباید به مخاطره بیفتد. اینها همه حقوق قانونی ما است و ما از حقوق قانونی خود هرگز نمی گذریم. ما به غیر از چند نماینده مجلس، دیگر کسی را در تهران نداریم که از کانال خودمان با مسئولین کشوری در ارتباط باشند. ما معتقدیم زمانی مشکلات مناطق سنی نشین حل می شود که ما در مرکز افرادی داشته باشیم که مشکلات را مستقیماً به مسئولین منتقل کننند تا از آنجا به مسایل رسیدگی شود، زیرا اختیارات مسئولین محلی محدود است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “امام جمعه اهل سنت زاهدان:به جای سرکوب منتقدان باید به آنها جوابگو باشید”

 1. ناشناس گفت:

  سلام و چند نکته:
  ۱- در میان تواناییهای مدیریتی مهمترین آنها در سطوح عالی مهارت ادراکی است. یعنی هرچه سطح مدیریت افراد بالاتر باشد بیشترین نیاز به مهارت ادراکی خواهند داشت.
  ۲- در تشریح مهارت ادراکی مثالی می‌زنم. وقتی شما با ورود یک آدم عصبانی به محیط کارتان بدون توجه به ریشه‌هخای این عصبانیت او را تنها یک نفر می‌بینید یعنی مهارت ادراکی خود را بکار نبرده‌اید. این یک نفر بر حسب مورد در نگاه تیزبین مدیران دارای درک و بصیرت می‌تواند زمینه‌ی یک اعتراض جمعی و تهدیدی برای کلیت سازمان باشد.
  ۳- آنچه در مطلب بالا آمده‌است می‌تواند برای اهل بصیرت نشانه‌ای باشد که روش و منش مدیریتی ما در کشور دچار آسیبها و آفتهای جدی است و باید آنرا آسیب‌شناسی شود و بازنگری گردد.
  ۴- اینکه مطالب گفته شده با بسیاری از اعتراضات منتقدین تشابه دارد بایستی مارا متوجه این نکته کند که این تشابه بیانگر ریشه و خاستگاه مشترکی است و آن سبک مدیریت ماست. (امیدوارم برخی افراد کم‌بصیرت و یا مغرض از این تشابه علم بلند نکنند که این حرفها هم از سران فتنه است. نعوذ بالله ان نکون من‌الجاهلین!!!)
  ۵- اصلیترین اشکال سیستم مدیریتی ما به فقدان فضای نقد و بررسی موشکافانه از دیدگاههای متفاوت برای عیب‌یابی و اصلاح از درون است. اگر ما عده‌ای از طرفداران و تاپیدکنندگان خود را به عنوان بدنه‌ی کارشناسی و مدیریتی منصوب می‌کنیم و هر انتقاد و نظر متفاوتی را با انواع ابزارها منکوب و ممنوغع و محصور و محبوس کنیم دیگر فرآیند نقد از درون و اصلاح امور و در تعبیر دینی آن امر به معروف و نهی از منکری متوقف می‌شود و جای آن را فضای تملق و چاپلوسی می‌گیرد.
  ۶- مهمترین نکته‌ای که بایستی به آنها که باید متذکر شد این است که با شناخت درست شرایط و فهم درست روابط اتفاقات و درک حساسیت شرایط کشور و لحاظ ویژگیهای خاص جمعیتی-جغرافیایی-ملیتی-دینی-اقتصادی و … مسیر کار را به سمت فضای صلاح و اصلاح و منطق و گفتگو هدایت نماییم.
  ۷- حتی اگر نصایح خیرخواهانه و دلسوزانه‌ی امثال آقای موسوی را برنمی‌تابیم به سخنان عقلای اصولگرا و آزادمردانی که وضع موجود را نادرست، خطرناک و لرزان می‌دانند گوش بدهیم و باور کنیم که کسانی که رگ گردنشان ضخیمتر از رشته‌های فکریشان است در این شرایط نه تنها مفید نیستند بلکه توانایی مارا در مدیریت شرایط ضعیف می‌کنند و خودشان به مولفه‌ای نامطلوب در صحنه‌ی مشکلات تبدیل خواهند شد.
  ۸ ما موظفیم با استفاده از آموزه‌های دین مبین اسلام و مکتب غنی ایمه معصومین(علیهم صلوات الله) محیطی امن و مناسب را بیافرینیم که در کنار برادران شریف اهل سنت و سایر فرق فکری و نحله‌های دینی و سیاسی در کشوری شایسته‌ی تحسین و منطقی و فطرت‌پذیرو در چارچوب قانون اساسی زندگی کنیم.
  آرزومند آرزوهای امام خمینی(سلام الله علیه) و سربلندی جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران

 2. علی از قم گفت:

  مهم اینه ما همه ایرانی و مسلمانم نباید فرقی بین سنی و شیعه باشد اصل مهمش اینه همه ما ایرانی هستیم و هیچی فرق هم نباید بین یهودی مسیحی زرتشتی و همه ادیان خدا باشه . زنده باد مولوی

 3. سعید --از خوزستان گفت:

  حرفهای مولوی کاملا درست است.ان شالا آزادی همه مردم ایران اعم از شیعه و سنی وحتی دیگران در چارچوب قانون تامین میشود.