سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اظهارات کواکبیان در کنگره حزب مردمسالاری...

اظهارات کواکبیان در کنگره حزب مردمسالاری

چکیده :بسیاری از احزاب پس از حوادث انتخابات درخواست مجوز برای برگزاری راهپیمایی و اجتماعات كردند. خود من از وزیر كشور سوال كردم كه چرا مجوز نمی‌دهید و ایشان گفت كه قانون اساسی وزارت كشور را مرجع تشخیص این امر قرار داده است و ما هم تشخیص دادیم كه مجوز ندهیم؛ چراكه ممكن است شلوغ شود. این حرف درحالی زده می‌شود كه در همین قانون اساسی تاكید شده كه حتی حفظ امنیت اجتماعات نیز بر عهده وزارت كشور...


کلمه:دبیركل حزب مردم‌سالاری گفت: اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان در این كشور حذف شدنی نیستند و برخی افراد نباید تلاش بیهوده كنند.

به گزارش ایسنا مصطفی كواكبیان صبح روز دوشنبه در هشتمین كنگره حزب مردم‌سالاری از محدود شدن فعالیت‌های احزاب انتقاد و اظهار كرد: بسیاری از دوستان به ما می‌گفتند كه در این شرایط كنگره را برگزار نكنیم، ولی برعكس، ما تاكید داشتیم كه این كنگره برگزار شود تا نشان بدهیم كه همچنان فعال هستیم و در صحنه حضور داریم.

وی خاطرنشان كرد: امروز در شرایطی قرار داریم كه در حالی كه حماسه ‌٤٠ میلیونی مردم در ‌٢٢ خرداد می‌توانست به استحكام بیشتر نظام منجر شود، به دلیل وقایعی كه اتفاق افتاد اعتماد عمومی خدشه‌دار شد و این اعتماد عمومی باید برگردد و در این راه باید تلاش شود. اگر فضای مناسبی در اختیار فعالان سیاسی قرار بگیرد، سال آینده باید انتخابات شوراها در كشور برگزار شود و ما معتقدیم كه نباید مایوس شد و علی‌رغم این‌كه عده‌ای می خواهند ما را حذف كنند ولی باید همچنان ایستادگی و فعالیت كنیم.

وی با تاكید بر این‌كه ” تنها راه بازسازی اعتماد عمومی بازگشت به همه اصول قانون اساسی است نه فقط بخشی از آن” به بیان بخشی از اصول مصرح فصل سوم حقوق ملت پرداخت و گفت: تساوی حقوق، حمایت قانونی یكسان، تاكید بر حقوق زنان، مصونیت حیثیت مال و جان مردم، منع سانسور، آزادی احزاب، برخورداری از تامین اجتماعی، منع دستگیری افراد مگر به حكم قانون، حق دادخواهی برای همه افراد، حق انتخاب وكیل برای همه، رجوع به دادگاه صالحه، اصل برائت و منع شكنجه و هتك حرمت بازداشت شدگان از جمله این اصول است كه باید به آن‌ها توجه شود و من به همه صاحبان قدرت توصیه می‌كنم كه پایبندی به اصول قانون بهترین راهكار برون رفت از وضعیت فعلی است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اصل آزادی مطبوعات و آزادی بیان در قانون اساسی نیز اظهار كرد: چندی پیش به همراه اعضای فراكسیون خط امام مجلس خدمت رییس قوه قضاییه رسیدیم و در آن‌جا به ایشان عرض كردیم كه در حال حاضر مشكل چندانی از سوی قوه قضاییه در مورد بسته شدن مطبوعات احساس نمی‌كنیم، بلكه مشكل اساسی ما برای تعطیلی مطبوعات، دولت كنونی و هیات نظارت بر مطبوعات است كه بسیار سخت‌گیرانه عمل می‌كند و ایرادهای آن‌ها بعضا وجاهت قانونی ندارد.

وی افزود: پس از انتخابات ‌١١ عدد از روزنامه‌ها و مطبوعات را توقیف و لغو مجوز كرده‌اند و تذكراتی هم به روزنامه‌های مختلف داده شده است، تذكراتی كه برخی از آن‌ها موجب خنده می‌شود. مثلا تذكری كه به روزنامه مردم‌سالاری داده‌اند این است كه چرا صحبت‌های آقای خاتمی را منعكس كرده‌اید؟ آقای خاتمی هشت سال رییس‌جمهور این مملكت بودند و از سر دلسوزی مسایلی را بیان فرمودند كه روزنامه‌ها آن را منعكس كردند. حتی روزنامه‌های اصولگرا هم برای درج این صحبت‌ها تذكر گرفتند. باید همه به ویژه نمایندگان مجلس تلاش كنیم كه از حقوق روزنامه‌نگاران و خبرنگاران دفاع كنیم و نگذاریم اصل آزادی مطبوعات مخدوش شود؛ چراكه خداوند در قرآن صراحتا می‌فرماید كه اگر جامعه اسلامی بر مبنای مردم‌سالاری دینی می‌خواهیم، باید یك جامعه چندصدایی داشته باشیم.

وی در ادامه به مساله آزادی احزاب و جمعیت‌ها در قانون اساسی اشاره كرد و افزود: اخیرا وزارت كشور بحث اصلاح قانون احزاب را مطرح كرده است. ما معتقدیم كه از همه احزاب كشور و هم‌چنین از خانه احزاب باید نظرخواهی شود. مهمتر از این بحث‌ها این مساله است كه قانون انتخابات را اصلاح كنیم و لایحه جامع انتخابات هرچه زودتر بررسی شود. هم‌چنین ما معتقدیم كه بحث یارانه احزاب نیز باید پیگیری شود.

مدیر مسوول روزنامه مردم سالاری خاطرنشان كرد: اگر امر به معروف ونهی از منكر واجب است، پیش شرط آن وجود احزاب و تشكل‌هاست؛ چراكه نمی‌شود تك تك به ‌٧٠ میلیون نفرجمعیت امر به معروف و نهی از منكر كرد، بلكه این كار باید از طریق احزاب و تشكل‌ها صورت بگیرد. در انتخابات اخیر شاهد بودیم كه وزیر كشور از هر كسی تشكر كرد غیر از احزاب كشور؟ گویا احزاب هیچ نقشی نداشته‌اند. احزاب باید هسته و نقطه اصلی مردم‌سالاری تلقی شوند، نه این‌كه تحت فشار قرار بگیرند و دفاتر برخی از احزاب بسته و پلمب شود. متاسفانه شاهد این مساله هستیم.

وی هم‌چنین بر حق آزادی اجتماعات سیاسی در قانون اساسی تاكید كرد و گفت: بسیاری از احزاب پس از حوادث انتخابات درخواست مجوز برای برگزاری راهپیمایی و اجتماعات كردند. خود من از وزیر كشور سوال كردم كه چرا مجوز نمی‌دهید و ایشان گفت كه قانون اساسی وزارت كشور را مرجع تشخیص این امر قرار داده است و ما هم تشخیص دادیم كه مجوز ندهیم؛ چراكه ممكن است شلوغ شود. این حرف درحالی زده می‌شود كه در همین قانون اساسی تاكید شده كه حتی حفظ امنیت اجتماعات نیز بر عهده وزارت كشور است.

وی در ادامه سخنان خود از چگونگی برگزاری دادگاه‌های اخیر انتقاد و هم‌چنین بر پیگیری جدی مساله بازداشتگاه كهریزك، حمله به كوی دانشگاه و حمله به مجتمع مسكونی سبحان تاكید كرد و افزود: مساله حمله به كوی دانشگاه یا مجتمع سبحان و نیز مساله بازداشتگاه كهریزك كه عده‌ای ـ كه اخیرا گفتند چهار نفر بوده‌اند ـ در آن‌جا كشته شده‌اند و مساله دكتری هم كه گفته می‌شود خودكشی كرده است همه و همه باید پیگیری شود.

این عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از برخی سیاست‌های دولت در بخش سیاست خارجی نیز انتقاد كرد و یادآور شد: ما به خاطر اتفاقی كه در اجلاس وین افتاد، هنوز مشكلاتی را تحمل می‌كنیم و حتی پیشنهاد اخیر ایران مبنی بر تحویل ‌٤٠٠ كیلوگرم اورانیوم ‌٥/٣ درصد و دریافت اورانیوم ‌٢٠ درصد هم از سوی ‌١+5 مورد قبول واقع نشد. سازوكارهای سیاست خارجی باید تابع یك سیستم كلی باشد و برون رفت از این وضعیت در گروی حل مشكلات داخلی كشور است به شرط آن‌كه وجود مشكل باور شود.

وی معتقد است: بسیاری از اصولگرایان هم امروز قبول كرده‌اند كه مشكلات وجود دارد، ولی برخی افراطیون فكر می‌كنند كه مشكلی نیست و مربوط به عده‌ای خاص است. یكی از آقایان در همین مناظره‌های اخیر گفت كه رهبری با معترضین خیلی راه آمده‌اند و اگر كار دست امثال من بود می‌دانستیم چطور برخورد كنیم. این جمله نشان می‌دهد كه آقایان چقدر جلوتر از رهبری حركت می‌كنند.

وی از حضور مشایی در دولت نیز انتقاد كرد و گفت: متاسفانه پس از تاكیدات مقام معظم رهبری هم دیدیم عملا قضیه آقای مشایی فرقی نكرد و حتی اختیارات ایشان بیشتر هم شد و دیدیم كه حتی اخیرا از حضرت نوح گرفته تا بقیه مسائل صحبت می‌كنند؛ به طوری كه صدای خود اصولگرایان هم بلند شده است.

كواكبیان هم‌چنین اظهار كرد: آقایانی كه می‌گویند میانجی‌گری توطئه است، باید بدانند كه اگر قرار باشد این‌طور نگاه كنیم، اولین توطئه‌گران با این نگاه مراجع هستند؛ چراكه اول از همه این بزرگواران نظیر حضرت آقای جوادی آملی مساله میانجی‌گری را مطرح كردند.

وی در پایان سخنان خود اظهار كرد: برای روح مرحوم سیدعلی موسوی كه ناجوانمردانه ترور شد و هم‌چنین دكتر مسعود علی‌محمدی و همین‌طور دیگر از دست رفتگان ما نظیر آیت‌الله منتظری و آیت‌الله بهجت طلب آمرزش می‌كنیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “اظهارات کواکبیان در کنگره حزب مردمسالاری”

 1. nadia گفت:

  این آقای کواکبیان اول بره حزبشو مشخص کنه.. آخه نمیشه هم رهبری و دولتو قبول داشت هم از این سران فتنه حمایت کرد… به قول حاج حسین شریعتمداری که میگفت : یارو تو خونش یه لیوان آب کنار دیوار بود. هروقت خودش حواسش نبود پاش میخورد به لیوان بچه ها رو دعوا میکرد که آخه اینجا جای لیوان گذاشتنه. ولی وقتی پای بچه هاش میخورد به لیوان بهشون میگفت مگه کورین که لیوانو نمیبینین! حالا این شده نقل آقای کواکبیان!

 2. کمیل گفت:

  من نمی دونم این جناب آقای کواکبیان کدوم طرفه ، از یه طرف با رئیس دولت پی از نهم همچین جون جونی میره ددددددر و دور دور میکنه ، از یه طرف انتقاد میکنه ، از یه طرف تو مراسم تحلیف شرکت می کنه و …. منو یاد اون جک میندازه که یارو هی پاشو گذاشته این و خط هی گذاشته اون ور خط و دهن متجاوزین رو سرویس کرده ، آخه صرف انتقادکه بابا نشد ،… ، ببخشید اگه تند حرف زدم ، فعلا جناب آقای کروبی با این مواضعشون اعصاب ما رو بهم ریختن ، نتونستم توجیهش کنم .

 3. ناشناس گفت:

  درود بر کواکبیان