سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » محسن رضایی: در کشورهای دیگر پلیس نه تنها با معترضان برخورد نمی‌کند که محافظ آنهاست...

محسن رضایی: در کشورهای دیگر پلیس نه تنها با معترضان برخورد نمی‌کند که محافظ آنهاست

چکیده :ما عادت کرده بودیم که فقط دموکراسی را ببینیم (آرا ملت) ولی عادت به دیدن اعتراضات نداشتیم. باید اعتراض در دولت نهادینه شود. در کشورهای دیگر پلیس خود محافظ معترضان است نه اینکه با آنها برخورد داشته...


کلمه: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاكید كرد:ما عادت کرده بودیم که فقط دموکراسی را ببینیم (آرا ملت) ولی عادت به دیدن اعتراضات نداشتیم. باید اعتراض در دولت نهادینه شود. در کشورهای دیگر پلیس خود محافظ معترضان است نه اینکه با آنها برخورد داشته باشد.

به گزارش ایلنا،محسن رضایی در دیدار اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان گفت:من یک معیار برای موضع‌گیری خودم داشتم و آن هم قانون بود. من راه حل قانون را در پیش گرفتم. تقریبا هر روز دو نامه به شورای نگهبان می‌نوشتم . بعد از نماز جمعه و صحبت‌های رهبری با ادله به شورای نگهبان رفتم و اعتراضات را پیگیری کردم . وقتی مهلت تعیین شده تمام شد و شورای نگهبان نظر نهایی را داد، بنده تمکین کردم و در نامه نوشتم که با توجه به زمان محدود اعتراضات و شرایط حساس کشور که با آن مواجه خواهیم شد و به خاطر مسائل امنیتی من ادامه نخواهم داد.

وی ادامه داد: بنده حتی راه حل هم ارائه دادم و پیشنهاد تشکیل کمیسیون امنیت ملی در همین زمینه بود. هم راه حل دادم و هم تمکین کردم. شورای نگهبان عملکردش ضعیف بود ولی این مانع از عمل به قانون نبود.اضافه شدن آقای شاهرودی به شورای نگهبان خود یک نکته قوت است.

رضایی تصریح كرد: اما در مورد سند چشم انداز، عملکرد دولت در زمینه برنامه چهارم توسعه ضعیف است و ما ارزیابی و اظهار نظر در این زمینه را آغاز کرده‌ایم. نظارت وظیفه ذاتی مجمع نیست؛ بلکه رهبری به مجمع تشخیص مصلحت نظام تفویض کرده‌اند و عملکرد مجمع در این زمینه ضعیف است. پیشنهادی به رهبری داده‌ایم در این زمینه که اگر دولت عمل کند مجمع بتواند آن را به دیوان عالی بسپارد که در دست بررسی است. چون فکر می کنیم نظرات بدون ضمانت اجرایی تاثیری ندارد.

وی خاطرنشان كرد: ما با یک موج افراط‌گرایی مواجهه هستیم که این موج برای ما هیچ چیز نداشته است. باید عقلانیت جمعی در کشور تقویت شود تا دیگر مردم شاهد قهرمان‌ها نباشند بلکه با تیم‌های کاری آشنا شوند. اگر احساسی برخورد شود دچار افراط و تفریط می شویم. یک افراط گرایی در 8ماه اخیر بوده و بنده پیش بینی می کنم که این موج نزول خواهد کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در جواب سوالی مبنی بر محکوم نکردن برخورد با معترضین گفت:ما عادت کرده بودیم که فقط دموکراسی را ببینیم (آرا ملت) ولی عادت به دیدن اعتراضات نداشتیم. باید اعتراض در دولت نهادینه شود. در کشورهای دیگر پلیس خود محافظ معترضان است نه اینکه با آنها برخورد داشته باشد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد نامه‌اش به مقام معظم رهبری گفت: ما یک نقطه آغازی را پیدا کردیم برای برون رفت از فضا. دیدم روز 9دی روزخیلی خوبی بود. روزی که همه گروهها در ان حضور داشتند. قصد داشتیم این روز را تبدیل به نقطه عزیمت کنیم و اگر این واکنش‌های منفی را در برابر این نامه می‌بینید، چون آنها یک برنامه‌ریزی برای کارهای خودشان داشتند و این نامه را برخلاف کارهای خودشان می‌دانستند.

رضایی با بیان این كه صحبت‌های اخیر رهبری صحبت‌های خوبی بود(اینکه از تندروی پرهیز شود، افرادی که مسئول نیستند دخالت نکنند و اینکه افراد با امور قانون محاکمه شوند)، گفت: ایشان ترمز خوبی روی تندروی‌ها زدند.

گفتنی است در این دیدار که در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، علی کاظم، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان به نقش تشکلش در انتخابات اشاره

کرد و با اعلام اینکه نظر به فصل الخطاب بودن رهبری ما هم به حکمشان تمکین کردیم و نتیجه انتخابات را پذیرفتیم و شاید در بحث بعد از انتخابات هم موضع باشیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

9 پاسخ به “محسن رضایی: در کشورهای دیگر پلیس نه تنها با معترضان برخورد نمی‌کند که محافظ آنهاست”

 1. ما گفت:

  ما را لت و پار نکنند، محافظت پیش کش. البته با وجود بعضی بسیجی های غیور نیازی به کسی نیست …..

 2. سبز گفت:

  ma bishomar astim

 3. سبز اندیش گفت:

  خجالت بکشید ترسوها جا زدید اسمشو می گزارید تمکین اونها درمورد شما قانون را اعمال کردند که انتظار عملکرد در چهارچوب قانون رو از دیگران دارید وضع خرابتر از این حرفهاست آقای رضایی منظور شما از فروکش کردن جریانات حتما با توسل به ایجاد خفقان در سطح جامعه است اما سخت در اشتباهید یادتون باشه شاه هم از این پیشبینی ها میکرد اما چه شد …..

 4. متاسفانه آقای رضایی هم از این 7 ماه فقط 9 دی را دیده اند از هم اکنون خواهشمندیم که 22 بهمن چشمان خود را حسابی باز کنند و البته فقط به صدا و سیمای ضرغامی اکتفا نکنند

 5. محمد رضا از اردبیل گفت:

  آقای رضایی اگه شجاعت داشت از رای طرفدارای خودش دفاع می کرد

  آقای رضایی مگر خودتان نگفته اید باید برنده انتخابات را به رسمیت شناخت و از آن حمایت کرد پس چرا از میر حسین که برنده انتخابات هستند حمایت نمی کنید ؟

 6. رهگذر گفت:

  جناب رضایی، حتی اگر یک رای از آرای شما کم شده باشد، قابل گذشت و تمکین نیست
  به مردمی که به شما اعتماد کرده و رای داده اند خیانت نکنید

 7. موسی گفت:

  همشهری گرامی آقای رضایی تو که با این موضع گیریهای مصلحتیت در مورد برخوردهای اخیر از چشم ما بختیاریها افتاده ای.
  نیازی هم نیست موعظه بکنی. مردم مسجدسلیمان که دارند روی چاهای نفت از گرسنگی جان می دهند. کار و تفریح هم پیش کش ما که سالهاست نداریمشان. یه مدتی است که دهات رو ول کردی رفتی تهرون با کلاس شدی و صحبت از امنیت می کنی. بابا تو اول برو شهر خودت را ببین بعد دلت برای مردم دیگر بسوزه.

 8. javane گفت:

  yani be nazare agaye rezayi, bad az amalkarde zaife shuraye negahban rahe digari ham vojud dasht ke ishan edame nadadand

 9. بهرام گفت:

  «بیست و دوی بهمن
  بیست و دوی بهمن
  روز آزادیِ ما
  روزِ نجاتِ میهن»

  ای یاران! ای یاران! ای سبزهای ایران!
  سنی شیعه مسیحی
  آزاده ی همپیمان
  پیمان به جان می بندیم
  آزاد اگر در بندیم
  جانم فدای یاران
  یاران فدای ایران

  ای دشمن! ای دشمن! ای دشمنِ سر در گم
  این واپسین پیغام است
  بشنو پیامِ مردم

  سرسبز و سخت هستیم
  با سر تبر شکستیم
  یک جنگل است اینجا
  گر از کمر شکستیم