سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پشت پرده لغو حضور رضایی و ولایتی در برنامه ” رو به فردا”...

پشت پرده لغو حضور رضایی و ولایتی در برنامه ” رو به فردا”

چکیده :دراثر تحقیقی که خبرنگار تابناک انجام داد مشخص شد که اصلا برای برنامه شب گذشته مناظره ای درکار نبوده و توافق صدا وسیما با ان دو میهمان گفتگو پیرامون "اداب مناظره" بوده است و قرار بر این بوده که عنوان گفتگو را هم "اداب مناظرات" بگذارند. البته اقای ولایتی( به نقل از اقای ضرغامی) گفته بود خوب است درباره مسائل خارجی وامنیت ملی هم بحث شود که محسن رضایی هم قبول کرده بود. ولی ماجرا به همین جا ختم نمی...


کلمه:سایت تابناک  وابسته به محسن رضایی گزارش داد: دکتر علی اکبر ولایتی و دکتر محسن رضایی که هر دو با حکم رهبر انقلاب عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند از سال 1357 تاکنون از دوستان نزدیک یکدیگر بوده و هر دو در جبهه اصولگرایی حضور دارند، اقای دکتر ولایتی رئیس کمیسیون فرهنگی و اقای دکتر رضایی رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند.

این دو شخصیت نظام البته از نظر سلیقه وخط مشی سیاسی با هم تفاوتهایی دارند. مثلادرانتخابات ریاست جمهوری نهم اقای ولایتی گفته بود که اگر اقای هاشمی رفسنجاني نامزد انتخابات شود من نمی شوم ولی محسن رضایی گفته بود که نامزد شدن اشخاص هیچ تاثیری درتصمیم گیری من ندارد وعملا هم همینطور شد ولي در بحث نامزدی انتخابات ریاست جمهوری دهم به یکدیگر تعارف مي کردند. با این وجود تاریخ سی ساله اخیر نشان داده است که هردو دریک جبهه سیاسی علامت گذاری شده اند.

به همین دلیل مناظره محسن رضایی باعلی اکبر ولایتی سئوال برانگیز بود!

دراثر تحقیقی که خبرنگار تابناک انجام داد مشخص شد که اصلا برای برنامه شب گذشته مناظره ای درکار نبوده و توافق صدا وسیما با ان دو گفتگو پیرامون “اداب مناظره” بوده است و قرار براین بوده که عنوان گفتگو راهم “اداب مناظرات” بگذارند.

البته اقای ولایتی( به نقل از اقای ضرغامی) گفته بود خوب است درباره مسائل خارجی وامنیت ملی هم بحث شود که محسن رضایی هم قبول کرده بود. ولی ماجرا به همین جا ختم نمی شود. وقتی که زیرنویس های صدا وسیما شروع شد که مناظره شب جمعه بین اقایان ولایتی و محسن رضایی هست، محسن رضایی به مسئولان صدا وسیما اعلام نمود که اگر قرار به مناظره است طرف من یکی از سران معترضین باشد. مثلا اقای موسوی بیاید مناظره کنیم. واگر گفتگو هست من با آقای ولایتی موافقم ولی خبر صدا وسیما را اصلاح کنید. بعد که به محسن رضایی گفتند که اقای ولایتی توافق خود را لغو کرده وبه برنامه نمی اید ایشان گفتند با اقای( ح .ع) هم كه پيشنهاد دوم صدا وسيما بوده موافقم و وقتی گفتند که ایشان بیمار هستند، محسن رضایی گفتند چون قرار شما گفتگو بوده به تنهایی هم اماده هستم که به برنامه بیایم. برای مناظره هم مشروط به همان شرط که از اصلا ح طلبان باشد وانهم از سران انها موافقم .که صدا وسیما گفته بودند هردو وضعیت ممکن نیست!

با وجود انکه قرار براین بوده که درباره اداب مناظرات صحبت شود ولی دراین برنامه دوانتقادجدی به روش برنامه وجود داشت :

نخست: دو فرد دیگر بجای اقایان ولایتی ومحسن رضایی آمده بود، اقای بروجردی که به افکار و خط مشی اقای دکتر ولایتی اشنا بود ولی نماینده محسن رضایی رادعوت نکرده بودند. واقای حسینیان امده بود که تلویحا انتقادی هم به محسن رضایی داشت.

دوم : برنامه روبه فردا باید تکلیف خودش را مشخص کند که گفتگوست و یا مناظره. مردم عادت کرده بودند که ماهیت این برنامه مناظره باشد. البته اینکه گفتگویی پیرامون مناظرات در یک و یا دو برنامه صورت بگیرد مانعی نداشت. ولی اگر افرادی را برای مناظره بیاورند ولی برنامه گفتگو باشد ،اسم برنامه مناظره باشد ولی عملا گفتگو صورت بگیرد. درباره اشخاص و افرادی مسائلی مطرح کنند و از انها به صراحت و یا به کنایه نام ببرند که حضور ندارند از نظر قواعد مناظره واخلاق مناسب نیست.

باتوجه به اینکه این برنامه ابتکار خوبی بوده که صدا وسیما شروع کرده خوب است طراحان آن باید مشخص کنند که ماهیت واهداف این برنامه چیست تا از تاثیر گذاری ان کاسته نشود. و زحماتی که مجریان ان کشیده اند ازبین نرود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

23 پاسخ به “پشت پرده لغو حضور رضایی و ولایتی در برنامه ” رو به فردا””

 1. رند سبز گفت:

  آقا اين يك برنامه‌اي است براي شروع گفتگو پيرامون مناظرات. يا يك مناظره‌اي است پيرامون گفتگوها. يا يك تلاش ناموفق براي جذب مخاطب. به هر حال يك نوعي دست و پا زدن است. راستي دعا براي آرامش و ايمان و اميد اسراي سبز يادتان نرود.

 2. مهدی 55 گفت:

  محسن رضایی خودش هم نمیدونه چیکار داره میکنه و کجا قرار داره!!! به عبارتی توی اره گیر کرده
  درود به شرف شریفترین ایرانی مهندس موسوی عزیز و قهرمان

 3. ساقی گفت:

  هیچ وقت فراموش نمی کنم روزهای بعد انتخابات رو که جوونامون تو خیابون کشته می شدن و صدا و سیما چارلی چاپلین پخش می کرد…..

 4. ناشناس گفت:

  بیچاره افرادی که هنوز به صدا و سیما اعتماد می کنند!
  دلم برای محسن رضایی می سوزد که همچنان وفادارانه در مقابل مردم و موسوی جبهه گرفته است!

 5. sabz گفت:

  حرفهایی که آقای اطاعت زد و اتفاقاً حرف دل مردم بود از دست صدا و سیما در رفته بود و مردم الکی توقعشان بالا رفته بود. همین بهتر که صدا و سیما به اصل خود بازگشت چون بحث آزاد و آزادی بیان اصلاً با قاموس …. جور درنمی آید چه برسد به صدا و سیما.

 6. دوست گفت:

  سلام به همه دوستان عزيز و گرامي
  من نمي‌دانم چرا ما دور خودمان مي‌گرديم آخر چه مناظره‌اي چه حمايتي از مردم اين‌ها فقط نوعي معطوف كردن افكار به سمتي ديگر است تا بگويند ما هم مي‌گذاريم ديگران صحبت كنند. من از تمام دوستان عذر خواهي مي‌خواهم اما باور حرف‌هاي مزخرف اين افراد چيزي جزء اعصاب خورد كردن نيست. يكي هم كه حرف مي‌زند بعدا دچار مشكل مي‌شود. يك سوال خود آقاي رضايي جزء اين كه سنگ خودش را به سينه بزند و صبح تا شب بگويد ….. تا حالا كاري كرده است؟
  فقط خواهشنا بازيچه افراد احمق نشويد
  مرسي

 7. محسن رضايي معلوم شد چقدر با حرف هايي كه در تبليغات مي زد فاصله دارد و خودش در سايه قرار گرفت با ادعاي تشكيل دولت در سايه مسخره است ايشان حتي نتوانست از راي افرادي كه به وي راي داده بودند دفاع كند حالا از چه چيزي در مناظرات مي خواهد دفاع كند.اين صدا وسيما ملي نيست بلكه ميلي و جناحي است وحتي حرفهاي ميهمان ها را نيز دست كاري مي كند و وارونه به مخاطب جلوه مي دهد البته خوش به حال من و افرادي كه تلويزيون ايران را خيلي وقت است نگاه نمي كنند.
  ماسرباز حسينيم ياور مير حسينيم

 8. آزاد گفت:

  اگه خدا هم بیاد تو صدا و سیمای عمروعاص ما صحبت کنه بدونین یه ریگی به کفش داره
  اینا همش بازیه تا زمانی که رییس جمهور موسوی و این ریسس دولت بعد از نهم رو برای مناظره نیارن بدونین همش کشکه

 9. کمیل گفت:

  سلام . من چند بار گفتم و بازهم میگم ، بابا اینا همش برنامه ست ، حیله و مکر ، در مورد چی حرف بزنن ، از اول برنامه که قربون صدقه…..خوب اینا قرارره سر چی مناظره کنن ؟ اونم تو سیما میلی و حکومتی و ؟ سر اینکه الان چرا نون گرونه ؟ چرا برق گرونه ؟ بابا اینا علتهای و دلایل انتقاد مردم از دولن نهم و اتحادشون برای شرکت گسترده توی انتخابات و تغییر دولت بود که اجازه ندادن ، اگه دولت خوب بود که اونهمه اعتراض و انتقاد پیش نمی یومد ولی الان مشکل معترضین همین دولت غیر قانونی یا حتی فرا قانونیه ، نحوه انتخابش ، حمایتهای بی توجیه و الکی که ازش در هر زمینه ای میشه ، فکر میکنید اینا اجازه میدن که تو این زمینه ها حرف زده بشه ؟ فکر می کنید اجازه میدن لابی های پشت پردشون افشا بشه ؟ اینا دلشونو به تظاهرات دولتی 9 دی خوش کردن تا یه مدت هی روش مناور میدن ، شماها هم دلتونو به این به اصطلاح مناظره ها خوش نکنید . به خدا توکل کنید که اون حامی مظلومانه .

 10. هموطن گفت:

  خیلی از رک گویی ام معذرت می خواهم. ولی احمقانه است که به این برنامه های دروغین سیما اعتماد کنید و امید داشته باشید. شما باید تا حالا فاتحه صدا وو سیما را خوانده باشید. اینها درست بشو نخواهند بود. و ای کاش مردم بفهمند. و فریب نخورند.

 11. ایرانی گفت:

  کاملا مشخص است وقتی فضای رسانه و اطلاع رسانی اینچنین آلوده هست و خفقان و سرکوب حکمفرماست دیگر چه انتظاری از صدا و سیمای ضرغامی میتوان داشت!!!

 12. ناشناس گفت:

  مناظره یا گفتگوی دوستانه

 13. ایمان گفت:

  آقای رضایی دفاع شما از آرا مردمی که به شما رای دادند چی شد؟ مگر نه اینکه شما گفتید حتی از یک رای هم دفاع می کنید! چکار مثبتی در این زمینه انجام دادید؟ شما که از حق خودتون گذشتید اما حق مردم چی شد؟ چرا جوابی به اونه نمیدید؟ شاید اون رو ببخشید که همینطور هست حالا میخواهید ما رو قانع کنید؟! البته مناظره اصلاح طلبان با شما خیلی بهتر از اصولگراهایی مانند ولایتی است که در این چند ماه نشون دادند که واقعا منتخب بی طرف شوارای نگهبان بوده اند.

 14. حمید گفت:

  درود بر جنبش سبز

 15. varn گفت:

  Be a good man

 16. توانا گفت:

  پنج شنبه شب خيلي كار داشتم و از طرفي ميخواستم زودتر به مناظره برسم.
  حدود ساعت يازده و نيم شب با عجله خود را به خانه رساندم سراغ رسانه تا حدودي به سمت ملي شدن رفتم و وقتي روشن كردم ديدم آقايان حسينيان و بروجردي هستند خيلي خوشحال شدم كه از كارم نزدم و تلويويزيون حكومتي را خاموش كردم و از تحميق مردم در نظاممان تأسف خوردم.

 17. سید گفت:

  درود بر شیرحسین موسوی

 18. ايلقار گفت:

  در زمان دانشجويي توي تبريز يه روز نشسته بوديم و با بچه ها بحث ميكرديم كه اگه دولت بياد مثلاً اين عملكرد را داشته باشه اينجوري ميشه و ال ميشه و بل ميشه و… يكي از بچه ها حرف جالبي زد. گفت كه اينها بهتر از من و شما مي دونن كه چه كار كنن مردم در رفاه باشن ولي مشكل اينجاست كه اينها به رفاه مردم معتقد نيستند مي خواهند كه مردم هميشه گرفتار باشند نمي خواهند مردم روي خوش ببينند وقتي چنين تفكري بر سران حاكم باشه چگونه ميشه راهكار نشان داد و اميد داشت كه وضع بهتر خواهد شد. واقعيت اينه كه اين تفكر بايد از بين بره . صدا و سيما بخشي از اين تفكره و تا زمانيكه ريشه اين تفكر خشكانده نشه انتظار تغيير از يك بخش خياله خامه

 19. ما گفت:

  آقای حسینیان اگه بخواهد خودشو مهربون و معطوف نشون بده و حرفهای دوستانه بزنه هم باز نمیتونه… خوب شد که من زود زدم اون کانال… وگرنه فرشمون کثیف میشد.

 20. ج. ک. گفت:

  جناب آقای رضایی می بایست عنایت کنند که در این “مقطع زمانی” تفاوت خط مشی و عملکرد جناح های اصولگرا و اصلاحگرا و شکاف بین آنها چنان عمیق است که اختلاف آنها با پادرمیانی و کدخدامنشی و ریش سفیدی گری رفع نخواهد شد. واقعا چه دلیلی دارد ایشان که خود یک کاندیدای معترض بوده حمایت خود از بیانیه 17 میرحسین را آنگونه منعکس کنند؟ آیا اگر نامه ایشان در مورد بیانیه میرحسین شفاف بود، حملات کمتری متوجه ایشان بود؟ آقای رضایی برای اینکه عنصری تاثیرگذار باشند بهتر است تکلیف خود را به لحاظ پوزیشن سیاسی معلوم کنند.
  نکته مهمتر اینست که به نظر می رسد بزرگان قوم (!) که می خواهند قدمی برای حل بحران بردارند هنوز عمق بحران را درک نکرده اند، چراکه حل بحران را رفع اختلاف جناح های مذکور می دانند و مولفه اصلی بحران یعنی مردم(معترضین) را نادیده می گیرند و یا وزن کمی برا آن قائلند.

 21. غضنفر زرقامي!!! گفت:

  به نظر من مرده شور اون مناظره اي رو ببرن که بعدش صداو سيما برنامه اي مفصل در خراب کردن يکي از طرفهاي مناظره پخش ميکندوموفقيتهاي دکتر اطاعت رو زير سوال ميبره.

 22. ناظر گفت:

  عرب راسیر کن تا بهش حکومت کنی و عجم را گرسنه

 23. ناظر گفت:

  الله