سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » لاریجانی:كشور را نباید با افراط‌گرایی و تخیلات اداره كرد...

لاریجانی:كشور را نباید با افراط‌گرایی و تخیلات اداره كرد

چکیده :اگر فقط بحث اعتراض انتخابات را از سوی معترضان در نظر بگیریم و مولفه ماجراجویانه غرب را دخالت ندهیم باید بگوییم كه این اعتراضات آیا در چارچوب قانون اجرا شد یا...


کلمه: رئیس مجلس تاكید كرد:باید كشور را با افراط‌گرایی و تخیلات اداره كرد چراكه كشور باید با واقع‌بینی و در چارچوب‌های قانون اساسی اداره می‌شود نه با تخیلات افراطی كه هدفی خاص را دنبال می‌كنند.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی كه به استان مركزی سفر كرده است در جلسه شورای اداری این استان گفت: نباید تمركز جدی خود را از مسائل اصلی كشور دور كنیم و به مسائل حاشیه‌ای بپردازیم و به نوعی فرصت‌سوزی ایجاد كنیم.

وی تصریح كرد: همانگونه كه رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند همه باید به دنبال توسعه كشور باشیم و توجه به این امر خود از نكات برجسته‌ای است كه باید ذهن و فكر ما را صرف آن كنیم به گفته لاریجانی ذهن مدیران ما مخصوصا مدیران استانی باید كاملا درگیر توسعه باشد. مساله بیكاری، اشتغال، بالا بردن سهم سرمایه‌گذاری در اقتصاد كشور از موضوعات مهمی است كه مدیران ما باید به آن توجه كنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایجاد فضایی آرام و مودت در بین آحاد جامعه را لازمه ایجاد فضای رقابتی و امنیت سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی اعلام كرد و گفت: اگر فضای كشور آشفته شود سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی هیچ‌گاه در اقتصاد كشور صورت نخواهد گرفت.

رئیس قوه مقننه در ادامه به انتخابات ریاست جمهوری خردادماه سال جاری اشاره كرد و اظهار داشت: انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر كه با اكثریت 85 درصدی مردم صورت گرفت و نشان‌دهنده دموكراسی در كشور بود و وزن سیاسی و اجتماعی كشور را بسیار افزایش داد كه این مساله بسیار پرارزش است.

وی ادامه داد: شاید به همین دلیل باشد كه از سوی دشمنان این مشاركت بالای مردمی مورد بررسی و كنكاش قرار گرفته است.

لاریجانی به مجادلات و حوادث پس از انتخابات اشاره كرد و اظهار داشت: می‌توا چند زاویه مجادلات پس از انتخابات را بررسی كرد و تاثیر آن را در توسعه و وضعیت كشور جست‌وجو كرد.

لاریجانی با بیان اینكه بعضی خواهان آن هستند كه موارد خرد را برجسته كنند و كشور را در دالانی از تشتت سیاسی قرار دهند كه این امر باعث فرار سرمایه و عدم توسعه اقتصادی كشور می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با خطاب قرار دادن كسانی كه به منافع ملی و توسعه كشور توجه نمی‌كنند گفت: سوال من این است كه این آقایان چه نفعی تاكنون متوجه كشور كرده‌اند.

لاریجانی چند محور را به عنوان مولفه اصلی سنجش حوادث پس از انتخابات مدنظر قرار داد و بیان داشت: برای اینكه روشن شود این حوادث به سود كشور بوده است یا نه باید ملاك‌هایی را مدنظر قرار داد و براساس آن ابراز نظر كرد.

لاریجانی انطباق با آرمان‌های امام، رهنمودهای رهبری، چارچوب‌های قانون اساسی، انطباق با منافع ملی و امنیت ملی را مولفه‌های بررسی سنجش حوادث پس از انتخابات اعلام كرد.

وی با بیان اینكه اگر فقط بحث اعتراض انتخابات را از سوی معترضان در نظر بگیریم و مولفه ماجراجویانه غرب را دخالت ندهیم باید بگوییم كه این اعتراضات آیا در چارچوب قانون اجرا شد یا خیر؟

رئیس قوه مقننه تاكید كرد: آیا معترضان انتظار داشتند كه رهبر یا قوای مقننه یا قضاییه امری خارج از قانون انجام دهند و یا از مسیر سیستم خارج شوند.

لاریجانی ادامه داد: چرا معترضان به این موضوع توجه نكردند كه باید مسائل از راه قانونی پیگیری شود نه از راه دیگری و این اگر بر اساس معیار سنجش مولف‌های ذكر شده بررسی شود شاهد قانونگریزی نخواهیم بود.

وی با اشاره به حوادث پس از انتخابات و اینكه معترضان در ابتدای كار شورای نگهبان را به عنوان مرجع رسیدگی به انتخابات مورد قبول قرار ندادند گفت: بعضی از آقایان مطرح كردند كه بعضی از اعضای شورای نگهبان قبل از انتخابات موضع خود را اعلام كرده و این باعث عدم صلاحیت رسیدگی به اعتراضات پس از انتخابات نسبت به آنان می‌شود.

لاریجانی تصریح كرد: این امر باید اتفاق نمی‌افتاد و آن اعضا موضع خود را اعلام نمی‌كردند اما نباید گفت كه دیگر این افراد نمی‌توانند به شكایات و اعتراضات رسیدگی كنند چراكه این افراد متدین ، فقیه و حقوقدان هستند و اعتراض معترضین نسبت به صلاحیت شورای نگهبان اشكال قانونی داشت و رفتارشان صحیح نبود.

رئیس مجلس شورای اسلامی حوادث پس از انتخابات را نشانه تضعیف جایگاه منافع ملی و امنیت ملی ذكر كرد و گفت: جایگاه ایران در منطقه و تاثیرگذاری و نفوذی كه طی 30 سال گذشته كشورمان در منطقه ایجاد كرده بود حیرت‌آور و سمبل یك كشور صاحب دموكراسی با محوریت اسلامی بود كه این حوادث جایگاه كشور را به لحاظ منافع ملی و امنیت ملی متزلزل كرد و باعث وسوسه دشمنان انقلاب شد.

به گفته لاریجانی هر وقت مجادلات در كشور از حد خودش خارج شده وسوسه‌های دشمنان برای ناامن كردن فضا ایجاد می‌شود.

رئیس قوه مقننه به مجادلات و حوادث سیاسی در دولت قبل اشاره كرد و گفت: كشور ما تا سال 76 و 77 شاهد ترور و ناامنی نبود كه با بحث‌های سیاسی و ناامنی فضا در دولت قبل ترورهایی همانند ترور صیاد شیرازی و لاجوردی آغاز شد.

لاریجانی تاكید كرد: حوادث پس از انتخابات هیچ‌گاه با قانون، آرمان‌های امام و رهنمودهای رهبری سازگاری نداشته و ندارد و در مقابل فكر امام و رهبری در این حوادث ایستادگی شد.

وی تاكید كرد: رهبر معظم انقلاب در هفت ماه گذشته مكررا بر قانون‌مداری تاكید دارند و این باید مورد توجه طرفین مجادله قرار بگیرد.

وی با بیان اینكه مقام معظم رهبری روز گذشته اعلام كردند كه راه باز است و هر كس می‌تواند راه خود را مشخص كند و انقلاب اسلامی هیچ‌گاه انقلابی كینه‌ورز نبوده است گفت: قطعا مدیریت كلان كشور دارای اشكالاتی بوده و هست و قوای مقننه و قضاییه به این موضوعات و مجادلات اهمیت داده و در این خصوص مسائل را پیگیری می‌كنند.

لاریجانی تصریح كرد: مقام معظم رهبری جنایات و تخلفاتی كه در كوی دانشگاه و كهریزك اتفاق افتاد را دستور پیگیری دادند و در این خصوص كمیته‌ای تشكیل شد و پرونده‌های خاص ایجاد و مجرمان را شناسایی و بدون وابستگی خاصی به نهاد یا ارگانی به مراجع قضایی ارجاع می‌دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از كسانی كه با اعلام حمایت از رهبری موجب هتك حرمت نظام و شخصیت‌های سیاسی و مسوولان و موجب آشفتگی سیاسی می‌شوند گفت: این هم یك لبه دیگر تیغ است كه باعث افراط‌گرایی در جامعه می‌شود.

وی تاكید كرد: باید همان راهی را رفت كه رهبری اعلام كرده است و نباید كشور را با افراط‌گرایی و تخیلات اداره كرد چراكه كشور باید با واقع‌بینی و در چارچوب‌های قانون اساسی اداره می‌شود نه با تخیلات افراطی كه هدفی خاص را دنبال می‌كنند.

لاریجانی در ادامه در مورد اقتصاد كشور و حل معضل بیكاری گفت: كارهای وصله‌بینه هم در دولت قبلی و هم در دولت فعلی تنها مسكن هستند باید شرایط به گونه‌ای تسهیل شود كه امكان سرمایه‌گذاری و حركت در مسیر توسعه ایجاد شود و درآمد سرانه و اشتغال بالا رود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

7 پاسخ به “لاریجانی:كشور را نباید با افراط‌گرایی و تخیلات اداره كرد”

 1. شروین گفت:

  باید —> نباید

 2. قلم فرانسه گفت:

  یک غلط 19 در متن فوق آورده اید ! حال آنکه ایشان رئیس قوه مقننه می باشند و برادرشان رئیس قوه قضائیه و البته بعید نیست در آینده آن دگر برادرشان هم رئیس قوه مجریه شود !! قلم فرانسه

 3. خط سبز گفت:

  آقای لاریجانی! شما ثابت کردید که وکیل الدوله هستید در ضمن خود شما هم …
  ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان!

 4. az malezi گفت:

  ma ke hich hokmi aleyhe majaraye kahrizak va kuye daneshgah nadidim

  bikhodi afrade syasi ra bazdasht mikonand va vagte govveye gaza ra talaf mikonand

  dar moreda masayele egtesadi ham agar rast miguyid tarh tasvib konid va dolat ra be ejraye an movazzaf konid

 5. مریم گفت:

  اگر تخیل نبود اکتشاف هم نمی بود. الان تلویزون هم نداشتیم. پیشرفت هم مشد. شما میدانید. می برسید مردم بدانند.

 6. mehdi گفت:

  Valla ta injash ke ba tavahom edare shodim…mage modire jahan nistim?????

 7. AZAD MARD گفت:

  AGHAYE DOCTOR? LARIJANI AGAR FEKR MIKONID BA KOBIDANE CHAKOSH BAR MIKHO VA NAL VA MAHI GIRI AZ IN ABE GELALOOD MITAVANID DAR DORE BAD JAYE DOCTOR?MAHMODO BEGIRI BAYAD BEGAM IN SHOMAEED KE DAR VAHMO KHIYAL BESAR MIBAREED