سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پشت صحنه گزینش چهره‌ها در “امت امام خامنه‌ای” به روایت همت...

پشت صحنه گزینش چهره‌ها در “امت امام خامنه‌ای” به روایت همت

چکیده :در سرمقاله این نشریه توصیه شده از این پس به رهبر انقلاب، امام خامنه‌ای گفته شود و دلیل آن راهپیمایی 9 دی ذكر شده است. نویسنده این مقاله مدعی شده فرآیند "ارتقای رهبری آیت‌الله خامنه‌ای به امامت"، حداقل دو دهه طول كشیده و چون حالا مردم با رهبر انقلاب ارتباط برقرار كرده‌اند، می‌توان رهبر انقلاب را "امام خامنه‌ای" خطاب...


کلمه:بررسی تصاویر حدود 130 چهره مختلف در جلد ویژه‌نامه همت كه گفته می‌شود به اسفندیار رحیم‌مشایی نزدیك است و مشاهده شیوه درج یا حذف عكس شخصیت‌ها، از رویكرد انتخاباتی آن حكایت دارد.

به گزارش «آینده»، در این طرح كلیه رقبای اصولگرای محمود احمدی‌نژاد در انتخابات سال 84 شامل محمد باقر قالیباف، علی لاریجانی، محسن رضایی و احمد توكلی كه رقبای بالقوه مشایی در انتخابات چهار سال آینده نیز به شمار می‌آیند، به رغم روابط نزدیك آن‌ها با رهبر انقلاب، حذف شده است.

همچنین در اولین تحلیل این نشریه، با حمله شدید به دادستان تهران، ادعا شده وی با برخورد با منتقدان علی لاریجانی، یك دیكتاتوری فامیلی برای مصون‌سازی برادر رئیس قوه‌قضائیه ایجاد كرد تا وی در دور بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری، بدون آزرده‌خاطر شدن از خبرنگاران مزاحم به “آرزوی نیل به ریاست جمهوری نزدیك” شود!

این تحلیل در شرایطی است كه بیشترین حجم اعلام جرم‌ها و برخوردهای دادستان تهران طی این مدت، تحت عنوان “توهین به رئیس‌جمهور” بوده كه البته شمار زیادی از رسانه‌های اصولگرا نیز به تیغ آن گرفتار آمده‌اند.

از سوی دیگر، چهره‌های شاخص اصولگرا كه با دفتر رهبری نیز روابط نزدیكی دارند، اما دارای زاویه با مشایی هستند، در این فهرست جای نمی‌گیرند كه از آن‌جمله به صفار هرندی – وزیر سابق ارشاد كه به خاطر مخالفت با انتصاب مشایی بركنار شد و همچنان نیز به انتقاد از وی ادامه می‌دهد – و نیز طیف جمعیت ایثارگران و رهپویان انقلاب شامل حسین فدایی، علیرضا زاكانی و حتی عزت‌الله ضرغامی می‌توان اشاره كرد كه از دید مسئولان این نشریه، در “امت امام خامنه‌ای” جای نمی‌گیرند.

این حذف‌ها البته به همین‌جا ختم نمی‌شود و به رغم انعكاس تصاویر آیات عظام سیستانی، سبحانی، جوادی آملی و نوری همدانی، تصویر دو مرجع تقلید برجسته – آیات عظام مكارم شیرازی و صافی گلپایگانی – كه از مواضع مشایی درباره “دوستی با مردم اسرائیل” انتقاد كرده و خواستار بركناری او شده بودند، نیز از این طرح حذف شده است.

با این وصف باید اذعان كرد كه از دید طراحان، آن‌چه مهم است، ارتباط مناسب با مشایی است و تبعیت از رهبری در این عرصه اهمیت چندانی ندارد.

گفتنی است پس از توصیه رامین مبنی بر استفاده از عنوان امام خامنه‌ای برای رهبر انقلاب، در سرمقاله این نشریه كه از امام خمینی(ره) عمدتاً با عنوان آیت‌الله خمینی یا حضرت روح‌الله یاد شده، توصیه شده از این پس به رهبر انقلاب، آیت‌الله خامنه‌ای، امام خامنه‌ای گفته شود و دلیل آن راهپیمایی 9 دی ذكر شده است. نویسنده این مقاله مدعی شده فرآیند “ارتقای رهبری آیت‌الله خامنه‌ای به امامت”، حداقل دو دهه طول كشیده و چون حالا مردم با رهبر انقلاب ارتباط برقرار كرده و “خودآگاهی امتی” خود را نشان داده‌اند، می‌توان رهبر انقلاب را “امام خامنه‌ای” خطاب كرد.

این قلم‌فرسایی‌ها در حالی است كه طی بیست سال گذشته‌، در مقاطع مختلف از راهپیمایی های عادی و در مقاطع حساس گرفته تا نمازجمعه‌های به امامت آیت‌الله خامنه‌ای، مردم كشورمان حمایت از رهبر انقلاب را نشان داده‌اند و 9 دی ماه اولین مراسم این‌چنینی نبوده است.

لازم به ذكر است اولین نشریه‌ای كه برای رهبر انقلاب عنوان “امام خامنه‌ای” را به كار برد، نشریه “پیام دانشجو” متعلق به حشمت‌الله طبرزدی بود كه مدتی بعد با افراط و تفریط‌های خود به اپوزیسیون جمهوری اسلامی پیوست.

لیست كامل افرادی كه تصویر آن‌ها در “امت امام خامنه‌ای” این نشریه آمده، عبارت است از:

علما و مراجع: (8 نفر)

آیات سیستانی، جوادی آملی، سبحانی، نوری همدانی، حسن‌زاده آملی، مصباح یزدی، مهدوی كنی و خوشوقت

شهدا: (5 نفر)

مرتضی آوینی، صیاد شیرازی، عماد مغنیه، سردار شوشتری، اسد‌الله لاجوردی

روحانیون: (24 نفر)

آیات و حجج‌اسلام محمد یزدی، جعفر شجونی، محسن قرائتی، صدیقی، علم‌الهدی، كعبی، مجتهد شبستری، خزعلی، سید حسن نصرالله، حائری شیرازی، سید جعفر كریمی، محمدی گیلانی، فاطمی‌نیا، حسین انصاریان، سید احمد خاتمی، پناهیان، موحدی كرمانی، باقری كنی، طبرسی، حسنی، موسوی جزایری، اسد‌الله ایمانی، واعظ طبسی.

مداحان: (6 نفر)

منصور ارضی، مهدی سلحشور، حسین سازور، سعید حدادیان، محمدرضا طاهری، محمود كریمی

چهره‌های ورزشی: (4 نفر)

محمد مایلی كهن، حبیب كاشانی، رضازاده، سوریان

هنرمندان: (7 نفر)

فرج‌الله سلحشور، ده‌نمكی، طالب‌زاده، حمید سبزواری، علی معلم، ابوالقاسم طالبی.

اساتید دانشگاه: (10 نفر)

ناصر باهنر، صادقی رشاد، رضا داوری، عباس نبوی، شهریار زرشناس، یحیی یثربی، سعید زیباكلام، موسی نجفی، كچوییان، شجاعی‌زند.

نظامیان: (10 نفر)

سرلشكر صالحی، نقدی، فیروز‌آبادی، احمدی مقدم، عزیز جعفری، رادان، سعید قاسمی،‌ باقرزاده، ذوالنور،‌ حسن طائب (تصویر وی دو بار آمده است)

مسئولان و سیاسیون: (58 نفر)

فاطمه رجبی، كوثری، آقاتهرانی، الله كرم، محمد حسن رحیمیان، مصلحی، حسین مظفر، مصباحی مقدم، احمد جنتی، سلطان‌خواه، مدرسی یزدی، حسین شریعتمداری، سید مهدی هاشمی، میرتاج‌الدینی، محمدی گلپایگانی، خالد مشعل، حسن رحیم‌پور، حیدر رحیم‌پور، وحید دستجردی، سروری، شیبانی، بادامچیان، دزفولی، فاكر، سجادپور، ‌بقایی، روانبخش، ثمره هاشمی، فقیه (بهزیستی)، مرندی، فاطمه آجرلو، مجتبی شاكری، مهدی چمران، ولایتی، حداد عادل، الهام، احمدی‌نژاد، صادق لاریجانی، جواد لاریجانی، محسنی اژه‌ای، عبدالحسین روح‌الامینی، جلیلی، فتاح، رساییحسینیان، پرویز داوودی، علی‌اكبر صالحی، عسگر اولادی، رازینی، كوچك‌زاده، شهاب صدر، باقری لنكرانی، مهدی طائب، عزت‌شاهی، سید علی خاتمی، رویانیان، علی‌اصغر زارعی، حسن عباسی

گفتنی است قطعا شماری از چهره‌هایی كه نامشان در این لیست گنجانده شده، نه تنها به مشایی، بلكه نسبت به دولت كنونی موضع منتقدانه دارند كه البته با رعایت مصلحت تصویرشان بر مجله مذكور درج شده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

6 پاسخ به “پشت صحنه گزینش چهره‌ها در “امت امام خامنه‌ای” به روایت همت”

 1. سیّد سبز گفت:

  دوستان سبز چهارشنبه ۳۰ دی سکوت سبز فراموش نشه.(عدم استفاده از تلفن،موبایل، sms)

 2. ج. ک. گفت:

  ظاهرا عملکرد دو شماره اخیر نشریه همت در راستای قطبی سازی جامعه است.

 3. سعید گفت:

  آیا آقای موسوی دور بعد کاندید میشوند؟
  در صورتی که خواسته های ما عملی نشود من که رای نمیدهم

 4. روح الله گفت:

  >> درورد بر سه سيد فاطمي ………………………….. خميني و موسوي و خاتمي <<

  سبز سبزيم ريشه داريم ………..

 5. آه از تاجی که تاراجی شود

 6. محمد گفت:

  با سلام و عرض ارادت ، متاسفانه برخی از سایت ها و مطبوعات وابسته به دولت … برای رنگ و لعاب دادن به آبروی رفته شان از برخی چهره ها و بزرگان علمی و ادبی و فرهنگی مایه میگذارند و هر از چندی با چاپ اطلاعیه و یا مقالات مختلف در جراید نام آنها را به عنوان طرفداری از دولت … و یا دیگر چهره هایی که متاسفانه به دلیل اشتباهات فاحش در حمایتشان از این دولت به دشمنی با مردم متهم هستند ،درج مینمایند.یکی از این عزیزان که سالهای متمادی با ایشان آشنایی داشته و بر درستی و مردمی بودن ایشان هیچگونه شکی ندارم استاد حمید سبزواری شاعر پیر مردمی و دوست داشتنی است که اگر ارادتی هم به برخی داشته است بلحاظ آن بوده که فکر میکرد در جبهه مردم هستند نه اینکه روبروی مردم.
  بهر حال تا آنجا که اطلاع دارم و موثق نیز هست ایشان چندی است که هیچ رابطه ای با کسانیکه رودر روی مردم ایستاده اند نداشته و از منتقدین جدی دولت … میباشد.
  لطفا مطالب کذب را با دقت بیشتری بررسی و سپس نشر دهید.