سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مركزآمار:47میلیون ایرانی زیر خط فقر!...

مركزآمار:47میلیون ایرانی زیر خط فقر!

چکیده :درآمد روزانه حدود 30 میلیون نفر كمتر از 2 هزارو 600 تومان است و درآمد روزانه 17 میلیون نفر دیگر روزانه كمتر از 4 هزارو 300 تومان است. می توان این گونه نتیجه گرفت كه 47 میلیون و 600 هزار ایرانی روزانه كمتر از 4 هزارو 300 تومان درآمد دارند . در این میان 17 میلیون نفر حداكثر حق هزینه كرد 2هزار و 600 تومان را...


کلمه-خبر نوشت: در حالی كه بانك مركزی خط فقر خانوار را 780 هزار تومان برآورد كرده‌، مركز آمار 47 میلیون نفر را در قالب خانوار 6نفره دارای درآمد كمتر از 780 هزار تومان اعلام كرد.

سیاست هدفمندكردن یارانه‌ها هیچ حسنی كه نداشته باشد، حداقل دولت را از وضعیت درآمدی جامعه مطلع می‌كند.

مطابق تازه‌ترین اعلام مركز آمار ایران، 47 میلیون ایرانی به طور سرانه روزانه كمتر از 4 هزار و 300 تومان درآمد دارند. این رقم نتیجه تازه ترین اظهارات رییس مركز آمار ایران است كه گفته است:” درآمد خانواده شش نفری در خوشه یك، كمتر از 473 هزار تومان است. خانوار شش نفره ای كه درآمدش بین 473 هزار تومان تا 788 هزار تومان است در خوشه دو قرار می گیرد. در خوشه نخست حدود 30 میلیون نفر قرار دارند. در خوشه دوم هم 17 میلیون و ششصد هزار نفر قرار دارند.”

بدین ترتیب درآمد روزانه حدود 30 میلیون نفر كمتر از 2 هزارو 600 تومان است و درآمد روزانه 17 میلیون نفر دیگر روزانه كمتر از 4 هزارو 300 تومان است. می توان این گونه نتیجه گرفت كه 47 میلیون و 600 هزار ایرانی روزانه كمتر از 4 هزارو 300 تومان درآمد دارند . در این میان 17 میلیون نفر حداكثر حق هزینه كرد 2هزار و 600 تومان را دارند.

اعلام این آمار در شرایطی است كه بانك مركزی ایران در سال 85 و در آخرین آمار اعلامی در خصوص خط فقر، خط فقر مطلق یك خانوار 4 نفره شهری را در ماه حدود 300 هزار تومان اعلام كرد. اگر تازه ترین خط فقر برآورد شده از سوی كارشناسان مستقل مبنی بر 780 هزار تومان برای خانورهای 5 نفره در سال 87 را كنار بگذاریم(كه از سوی بانك مركزی تایید ضمنی شده است) باز هم اعلام مركز آمار اعتراف تكان دهنده ای است به رشد جمعیت فقرا در جامعه ایران.

چرا كه خانوار 6نفره با درآمد ماهیانه 788 هزار تومان به معنای درآمد ماهیانه 130 هزار تومان برای هر فرد است. این درآمد برای خانوار 4 نفره معادل 520 هزار تومان در ماه خواهد شد.

حال اگر نرخ تورم 18.4درصدی سال 86 و نرخ تورم 25.4درصدی سال 87 را در محاسبات افزایش هزینه خانوارهای فقیر وارد كنیم، بدون تردید خط فقر مطلق خانوار 4 نفره كه بانك مركزی در سال 85 حدود 300 هزار تومان اعلام كرده بود در سال 88 به حدود 500 هزار تومان رسیده است و در حالت ارتباط یك به یك نرخ تورم و خط فقر مطلق به بیش از 511 هزار تومان رسیده است.

بدین ترتیب با یك شوك تورمی نه چندان شتابان و در حدود 10 درصد در اثر اجرای قانون هدفمند كردن یارانه ها، تمام شهری های عضو خوشه یك و دو به جمع فقرا خواهند پیوست و دامنه خط فقر مطلق حتی بخشی از حاضران در خوشه سوم را هم بی نصیب نخواهد گذاشت.

این بدان معناست كه در بدبینانه ترین ترین حالت(برآوردهای كارشناسان مستقل) حتی در حال حاضر نیز بخشی از خانوارهای شهری موجود در خوشه سومی كه مركز آمار ایران برآورد كرده نیز زیر خط فقر(حدود 780 هزار تومان برای خانوار 5 نفره در سال 87) زندگی می كنند.

مطابق ادعای رییس مركز آمار ایران، دو سوم شركت كنندگان(61 میلیون 107 هزار نفر) در طرح جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوار را شهری ها تشكیل می دهند. با این حال اگر فرض كنیم كه تمام روستاییان شركت كننده(19 میلیون و 700 هزار نفر) در این طرح بیش از 130 هزار تومان در روز درآمد ندارند، آن گاه حدود 27 میلیون شهری در خوشه و اول و دوم قرار می گیرند.

بدین ترتیب اگر فرض كنیم 12 میلیون نفر شركت نكرده در طرح جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها در خوشه های بالای درآمدی قرار گیرند، همچنین با فرض این كه روستاییان كم جمعیت تر همه در خوشه اول باشند تا شهر نشینان پرتعداد تر همه خوشه درآمدی بالاتر را پر كرده باشند تا جمعیت فقرا كمتر شود، به طور قطع بیش از 10 میلیون ایرانی شهرنشین حاضر در خوشه اول(درآمد ماهیانه كمتر از 473 هزارتومان برای خانوار 6 نفره) زیر خط فقر مطلق قرار دارند. همچنین شهری های حاضر در خوشه دوم نیز كه در بعد 6 نفره كمتر از 750 هزارتومان( بر مبنای خط فقر مطلق 500 هزار تومان برای خانوار 4 نفره) درآمد دارند زیر خط فقر مطلق هستند.

پس چندان بیراه نیست كه جمعیت فقرای كشور را با فرض فقیر نبودن روستاییان، تنها در قالب شهری ها، در حال نزدیك شدن به 27 میلیون نفر است و در واقع بینانه ترین حالت كمتر از 20 میلیون نفر نیست.

البته آخرین گزارش رسمی دولت نشان می دهد كه خط فقرمطلق خانوار 5 نفره روستایی در سال 84 ماهیانه 113 هزار تومان بوده كه در حال حاضر با تعدیل این رقم با رنخ تورم سال های اخیر خط فقر مطلق روستایی نباید از 200 هزار تومان فراتر رفته باشد. بر این اساس مجموع فقرای روستایی در خوشه اول درآمدی قرار می گیرند.

اما آن چه كه واضح است، جمعیت فقرا در ایران از 14 میلیون نفری كه بانك مركزی برای سال 86 اعلام كرده بود، فراتر رفته است و این سوال جدی از مركزآمار ایران و بانك مركزی وجود دارد كه چگونه در شرایط حاضر مدعی كاهش مستمر ضریب جینی در چهار سال گذشته هستند؟Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

16 پاسخ به “مركزآمار:47میلیون ایرانی زیر خط فقر!”

 1. ناشناس گفت:

  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. ناشناس گفت:

  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. حسن گفت:

  من برادر زاده ام تولید کننده بود برای 23 میلون تمان زندانه و خواهرش کلیه هاشو ازد ست داده و با مرگ دستو پینجه نرم میکنه و مادر زنم سرطان خون داره که ماهی سیصد هزار تومان هزینه داره و هیچ درامدی هم ندارند همه اینها روزی برای خودشان کسی بودند بلکه هرساله کلی خرجی میدادندو کلی به فقرا کمک می کردند امروز خانواده 50 نفری که هستیم واقعا گرفتاریم نه اینکه فقط نون شب نداریم یعنی با طلبکار نزول خوار در گیرم یعنی خود من جهنم را تو این دنیا دیدم .
  و روز یکشنبه آقای خسروی مجری شبکه دو سیما اس ام اس های راخوند که نستم برای انها گریه کردم یکی می گفت را من بچه ام کر میشه بیمارستان ده میلیون تومان خواسته ندارم بدم اگر ندم کر میشه یکی میگفت ما خانواده 5/6 نفره هستیم و پدرم 30% مجروع جنگی که الان سقف خانه مان چکه میکند و نان نداریم بخوریم خدایا یعنی باید این چنین باشه
  مرگ برکسانی که سرمایه این ملت را چپاول می کنند و مردم را حتی به دین اسلام نیز بدبین می کنند آیا خدا این چنین خواسته

  دارم از درد می ترکم خدا خودت کمک کن

 4. ساقی گفت:

  واااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااای!!!!!!!!!

 5. محمد گفت:

  گوش اگر گوش وی و ناله اگر ناله ماست انچه البته به جایی نرسد فریاد است!!
  اگر بفهمیم 300 میلیارد دلار درآمد چهارساله آقای احمدی نژاد کجا خرج شده و یا چندین میلیارد دلار گم شده حتماً علت فقر بیش از 70 درصد از مردم ایران هم معلوم میشه!!

 6. ashkan_k35 گفت:

  بانک مرکزی کل آماراش دروغی مگه مردم کورن به نظر من 90 درصد زیر خط فقر هستن 5 درصد روی خط فقر 5درصد هم از فک و فامیل های دولت و مجلسیا هستن که خط ثروتم رد کردن …

 7. brayan گفت:

  یک سوال اساسی و آن اینکه فرض بگیریم بقیه این افراد که بالای خط فقر هستند مگر پول دار ها نیستند پس اگر پول داشته باشند و به عنوان خرید کالا اون هم به این گرانی به اون دسته های دیگر که زیر خط فقر هستند بدهند پس باید اون جمعیت زیر خط فقر را تکان بدهند پس معلوم است که پولدار های این کشور خود فقیرند که بقیه زیر خط فقر هستند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. روح الله گفت:

  >> درورد بر سه سيد فاطمي ………………………….. خميني و موسوي و خاتمي <<

  سبز سبزيم ريشه داريم ………..

 9. دیده اید در جایی که عاشق کسی هستید و یا عاشق کاری هستید، سعی می کنید از هیچ خدمتی فروگذار نکنید و آنجا را گلستان می کنید؟!
  متوجه شده اید که در کشورهای صنعتی بسیاری (نه همه) بیشتر در کنار افرادی زندگی می کنند که تا حدی دوست شان دارند و یا چنان به کار خود عشق می ورزند که پیشرفت های علمی و اجتماعی و اقتصادی اجتناب ناپذیر است؟
  اما در ایران از یک سو عشق به انسانها کم رنگ بوده و بسیاری در قالب ارتباط کاری یا زناشویی با افرادی که دوست شان ندارند در ارتباط اند و از سوی دیگر اکثرا مشغول به کارهایی هستند که نه تنها علاقه ای به آن ندارند بلکه از آن متنفر هم هستند.
  در جامعه ای همچون ایران، نفرت از اطرافیان و غیره و بیزاری از شغل و حرفه، زمینه ساز ترویج فرهنگ تنفر و کمیت گرایی بجای کیفیت گرایی بوده که کشور را ناخودآگاه به پس رفت در زمینه ی علمی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی کشانده است.
  دوستان توجه کنید مشکل ما فقط دولت نیست بلکه نیازمند کالبدشکافی و جراحی فرهنگ و نگرش خود هستیم حتی اگر بسیار دردناک باشد.

 10. az Australia گفت:

  از یک در که فقر وارد شود ،از در دیگر ایمان خواهد رفت،و آنها ,همان دستان پنهان همین را میخواهند ،مردمانی که انقدر در مشکلات خود غرق باشند که به اداره کشور و کشور نیندیشند

  آنها همین را میخواهند که مردم فقیر و نیازمند شوند تا برای ساندیس یا یک وعده غذا بر علیه دلسوزان خودشان شعار دهند،آنها همین را میخواهند که به خاطر فقر و بی‌ پولی‌ ایرانی‌ برادر خود را ترور کند،و با دو نوع فقر،فقر مادی و فقر معنوی آنها میتوانند لباس شخصی‌ و شعبان بی‌ مخ بسازند.

 11. باران گفت:

  چشم احمدی نژاد روشن
  حالا یارانه ها رو هم بردار تا کل این 47 میلیون نفر رو بکشی

 12. ناشناس گفت:

  زنده باد جمعيت فقير و بردبار ايران كه خود من هم از آن جمله هستم
  مرگ بر ديكتاتور

 13. جنگ روزی می کنم هر روز من
  با هر آنکه گیرد این روزی ز من
  هست جانم این نبردی تن به تن
  با زلیخا دیوهای اهرمن
  دیوهای عشوه گر هم جنگی اند
  هم شکمبارند و هم نیرنگی اند
  پشم و مو افشانده اند و بی شمار
  عشوه می ریزند در هر کارزار

 14. رضا گفت:

  دیدی حق با من بود

 15. رضا گفت:

  همیشه حق با یه محک ساده رو میشه
  من همون قبلیم

 16. رضا گفت:

  جالبه دیگه اون پیغامه رو هم نمی دین
  به چه ظرفیتی