سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » در یک رژیم اسلامى، آزادیها صریح و کامل خواهند بود...
» بازخوانی اندیشه های امام (ره)

در یک رژیم اسلامى، آزادیها صریح و کامل خواهند بود

چکیده :در یک رژیم اسلامى، آزادیها صریح و کامل خواهند بود. تنها آزادیهایى به ملت داده نخواهد شد که برخلاف مصلحت مردم باشد و به حیثیت فرد لطمه وارد سازد. حمایت عظیمى که ملت از چند ماه پیش، از ما به عمل مى‏آورد نشان مى‏دهد که مردم به قدر کافى افکار ما را درک کرده و متوجه آینده شده‏اند. همین حمایت، ضمناً ثابت مى‏کند که این ملت- که سعى کردند آن را از مذهب به وسیله وسوسه‏هاى مادى دور سازند- خوشوقت است که بار دیگر در راهِ آسمانى قدم نهد و روح واقعى خود را...


کلمه:حضرت امام خمینی (س) 27 دیماه 1357 در پاریس درباره روابط خارجی ایران، شرایط زندگی مردم، آزادی ها و رابطه با آمریکا با خبرنگار نشریه اکسپرش گفتگویی کردند .امام در این گفتگو گفتند:«در یک رژیم اسلامى، آزادیها صریح و کامل خواهند بود. تنها آزادیهایى به ملت داده نخواهد شد که برخلاف مصلحت مردم باشد و به حیثیت فرد لطمه وارد سازد.»متن این گفتگو که در سایت «جماران» منتشر شده؛ بدین شرح است:

سؤال: موضع شما در مقابل دو اردوگاه شرق و غرب چگونه خواهد بود؟

جواب: دولت اسلامى ما آزاد و مستقل خواهد بود. و تعادل قوا در این منطقه از جهان به هیچ وجه نباید تغییر یابد. ما نه به سوى غرب و نه به طرف شرق گرایش خواهیم داشت و مى‏خواهیم یک جمهورى بیطرف و غیرمتعهد باشیم. ما مى‏خواهیم روابط دوستانه با همه کشورها داشته باشیم، مادام که آنها در امور داخلى ما مداخله نکنند.

– با وجود این، قصد در مورد قطع نفت به اسرائیل و افریقاى جنوبى نشان مى‏دهد که شما از هم اکنون یک انتخاب سیاسى به عمل آورده اید.

– خیر؛ ما به این ترتیب در برابر کشورهایى که حق و عدالت را زیر پا گذاشته‏اند، عکس العمل نشان مى‏دهیم. راجع به اسرائیل، ما در منازعه آن کشور با دوَل عرب با اقدام خود موضع نمى‏گیریم؛ ما تنها، کشورى را به این ترتیب مجازات مى‏کنیم که مشاورینش به پلیس و ارتش شاه براى زجر و شکنجه ملت ما کمک کردند. در جاهاى دیگر فروشهاى ما عادى خواهد بود. ما پول نفت را براى مصلحت ملت و نه به خاطر تجهیزات نظامى ویران کننده خرج خواهیم کرد.

– راجع به روش امریکا چه قضاوتى دارید؟

– دولت و رئیس جمهورى امریکا در جریانات اخیر به صورت دشمن ملت ایران رفتار کردند. حضور پایگاههاى نظامى و حضور مستشاران امریکایى کشور ما را فقیر کرده است. امریکا در کشتار فجیع ملت ما توسط رژیم شاه، از این رژیم حمایت کرد و شریک جرم شناخته مى‏شود. اکنون با ملت امریکاست که هیأت حاکمه خود را تحت فشار قراردهد.

– آیا شما از لیبى کمکى دریافت داشته اید؟

– این مطلقاً مسخره است! ما از هیچ کشورى کمک دریافت نداشتیم. ملت ما با دستهاى برهنه با تانک و مسلسل روبه رو شدند. اگر قدرتهاى استعمارى به حمایت جنایتکاران ایران ادامه دهند که شاه در صدر آنها قرار دارد ما راه دیگرى انتخاب خواهیم کرد.

– در مجموعه‏اى از نظریات شما که در سال 1970 زیر عنوان دولت اسلامى به زبان انگلیسى انتشار یافته، شما نظریه مربوط به استقرار رژیم خشک و سختى را که بر مبناى رعایت اصول قرآن پى ریزى شده شرح داده اید؛ و اضافه کرده اید که در این نظام جایى براى عقاید و احساسات وجود نخواهد داشت و صرفاً تعالیم قرآن ملاک عمل خواهد بود، و افراد مردم فقط از خدا و قانون او اطاعت خواهند کرد. آیا مردم حاضر خواهند شد که تا این حد آزادیهایشان محدود شود؟

– در یک رژیم اسلامى، آزادیها صریح و کامل خواهند بود. تنها آزادیهایى به ملت داده نخواهد شد که برخلاف مصلحت مردم باشد و به حیثیت فرد لطمه وارد سازد. حمایت عظیمى که ملت از چند ماه پیش، از ما به عمل مى‏آورد نشان مى‏دهد که مردم به قدر کافى افکار ما را درک کرده و متوجه آینده شده‏اند. همین حمایت، ضمناً ثابت مى‏کند که این ملت- که سعى کردند آن را از مذهب به وسیله وسوسه‏هاى مادى دور سازند- خوشوقت است که بار دیگر در راهِ آسمانى قدم نهد و روح واقعى خود را بازیابد. ما با حیف و میل مبارزه خواهیم کرد، ثروتهایى را که عده معدودى استفاده جو ربوده‏اند باز خواهیم گرفت، شرایط زندگى افراد محروم را بهبود خواهیم بخشید، و ملت را در راه شرافت و فداکارى و به سوى ساختمان یک جامعه آزاد و نوین رهبرى خواهیم کرد ..Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

10 پاسخ به “در یک رژیم اسلامى، آزادیها صریح و کامل خواهند بود”

 1. حسین سبزاندیش گفت:

  با سلام خدمت ملت بزرگوار و همیشه سبز اندیش ایران
  حال که به لطف پایداری شما بزرگواران وخون پاک شهیدانمان در راه اعتلای ایران در تاریخ ۲۰۰ساله مبارزه با استعمار واستبداد دیکتاتوری به پیروزی هایی رسیده ایم این حقیر از شما بزرگواران درخواست میکند بیاییم شعارهایمان را بر محور مطالبتمان تنظیم کنیم وتا نهادینه شدن انها پایداری کنیم اما بدون خشونت وداشتن صبر
  از جمله:

  آزادی رسانه آزادی انتخابات حق مسلم ماست
  زندانی سیاسی آزاد باید گردد
  نفی خشونت.نفی لباس شخصی هاو…………

  وموارد دیگر که براساس بیانیه های اخیر ومطالبات وایتکارات واقعی ملت سبز اندیش مسلمان ایران میتواند شکل بگیرد
  به امید خدا و همبستگی جنبش سبز ما پیروز خواهیم بود

 2. از قرار ملت از اول نفهمیده بود چه خبره
  ولی الان ملت کاملا فهمیده چه خبره
  چه معنی دارد، ما راه پدرانمان را برویم؟؟؟!!!

 3. ناشناس گفت:

  به عمل کار براید به سخندانی نیست

 4. U گفت:

  آقای موسوی، شما باید با این واقعیت کنار بیاین که فقط بخاطر مخالفت با این …. هست که این همه از شما حمایت می‌کنن. بعد اونوقت کی‌ تصمیم میگیره این آزادیهای بد کدومند؟ این توهین به شعور مردمه که بگین ما به شما بعضی‌ آزادیها رو نمیدیم که شما رو از خودتون محافظت کنیم. کی‌ تصمیم میگیره ککدوم آزادیها بدند؟ …………….

 5. ناشناس گفت:

  درود برخمینی
  زنده باد موسوی مبارز راه خمینی
  پاینده باد اسلام و جمهوری اسلامی ایران
  موسوی عزیز تا وقتی در مسیر اسلام و جمهوری اسلامی امام(ره) حرکت می کنی با تمام وجود حمایتت می کنم.

 6. amir گفت:

  مشکل اینست که همین آزادیهائی که صریحا در قانون اساسی (و نه قانون مدنی )آمده گرفته اند،یا حسین میر حسین

 7. علي گفت:

  ما براي ادامه راهمان نيازمند باز شناسي حركت هاي رهبران انقلاب به ويژه حضرت امام هستيم ولي از آن مهمتر شناسي عواملي است كه مي تواند يك حركت را به انحراف بكشاند. آيا روزي خواهد رساند كه ما نيز پس از موفقيت فرزندان حركت سبز را به غير خودي بدانيم؟ اين وظيفه رهبران اصلاحات است كه اكنون كاملا مشخص اهداف را مشخص كنند.

 8. مینا گفت:

  کاش کسانی که خود را برای پاره شدن عکس امام به در و دیوار می کوببند… قدری اندیشه های امام را مطالعه می کردند و برای زیر پا گذاشتن تمام عقاید و اندیشه های امام خمینی که توسط قدرت حاکم اشکارا انجام می شوند اندکی متاسف می شدند.
  درود بر موسوی یار محبوب امام و زنده کننده ی راه و اندیشه های پاک و مردمی امام

 9. مجید گفت:

  خواهش دارم از سران جنبش از همه مهمتر جناب مهندس موسوی
  که در دهه فجر فکری برای ما بکنین..نزارین ما از انقلاب جدا بشیم از اینکه ما و شما رو از امام و انقلاب جدا میکنن خسته ایم.
  مردمی که با ما همراه نیستند رو از خودمون می دونیم و مثل اونا توهین بلد نیستیم.

 10. اصغر گفت:

  وقتی شما چنین جمله (در یک رژیم اسلامى، آزادیها صریح و کامل خواهند بود.) را در تیتر مقاله میآورید، به راستی بدان باور دارید که در دوران حیات خود آقای خمینی آزادی ها «صریح و کامل» بودند؟