سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » محسن هاشمي:مترو پرخرج است اما برخي‌ براي جلب راي مردم اولويت را به مترو نمي‌دهند...

محسن هاشمي:مترو پرخرج است اما برخي‌ براي جلب راي مردم اولويت را به مترو نمي‌دهند

چکیده :مسايل مترو را سياسي نمي‌دانم مترو پرخرج است و برخي‌ها مي‌خواهند در جايي هزينه كنند كه بهره زياد داشته و گاهي پيش مي‌آيد كه براي جلب رضايت و راي مردم اولويت را به مترو نمي‌دهند. بحث منوريل نيز به دليل خواسته برخي افراد براي افزايش سرعت عمل روي زمين بوده است ما اصرار نداريم زيرزمين...


کلمه: مديرعامل شركت متروي تهران و حومه گفت: هم‌اكنون پول‌هايي وارد كشور مي‌شود كه جنبه‌هاي تورمي بالايي دارد اما اگر حتي پول هم چاپ كنيم و به مترو بدهيم آثار مثبتي در دراز مدت دارد اين مسئله در سياستمداران وجود دارد اما گاهي كج‌فهمي‌ها موانع و بوروكراسي‌ها باعث مي‌شود به هدف جابجايي ده ميليون مسافر ديرتر برسيم.

به گزارش  ايلنا، محسن هاشمي در همايش مترو و هواي پاك افزود:‌ در دنيا بحث آلودگي هوا از مباحث كليدي است و در كنار افزايش جمعيت جهان تا 2050 كه به نه ميليارد نفر مي‌رسد نگراني از افزايش گازهاي گلخانه‌اي و آلودگي بيشتر مطرح مي‌شود.

وي منابع آلاينده‌ها را فرآيندهاي صنعتي، دفع مواد زائد جامد احتراق ساكن و حمل‌ونقل عمومي عنوان كرد و افزود: ميزان توليد گازهاي گلخانه‌اي در حمل‌ونقل عمومي شش درصد، جاده‌اي 76 درصد،‌هوايي 12 درصد، ريلي 2 درصد و حمل‌و‌نقل آبي 10 درصد است به اين ترتيب تا سال 2020، 560 شهر در دنيا به مترو مجهز مي‌شود.

ايجاد اولين خط مترو بدون راننده در تهران

مديرعامل متروي تهران گفت: سيستم دنيا به سمت استفاده از متروي تهران خودكار مي‌رود كه تاكنون 30 خط ساخته شده و 75 درصد خطوط آينده را به خود اختصاص مي‌دهد به همين دليل اولين خط به طول 5/2 كيلومتر در بخشي از خط چهار مترو از ايستگاه بيمه در خيابان آزادي تا فرودگاه مهرآباد مهجز به متروي بدون راننده مي‌شود.

وي با اشاره به برنامه جهاني كشورهاي ديگر براي بازسازي خطوط قديمي و تبديل 40 درصد آن به خودكار گفت: در برنامه‌هاي آينده مترو رفتن به اين سمت است چرا كه مترو در مصرف سوخت، نظافت، لوازم يدكي و استهلاك صرفه‌جويي مي‌كند و پرداخت خسارت تصادفات و آلودگي هوا را كاهش مي‌دهد.

هاشمي با اشاره به جمعيت تهران در سال 1409 كه 20 تا 25 ميليون نفر مي‌شود گفت: بخشي از درآمد GDP (درآمد ناخالص ملي) بايد به حمل‌ونقل عمومي سوق داده شود. وقتي تراكم فروشي مي‌كنيم بايد به اندازه از سوي شهرداري به مترو اعتبار داده شود البته اقدامات اخير شهرداري براي كمك به مترو خوب بوده اما اين ديد نيز بايد در دولت ايجاد شود سرمايه‌گذاري فقط كسب پول نيست. اگر درصد كمي بين سه تا پنج درصد از درآمد ملي به سمت حمل‌ونقل رود مي‌توانيم برنامه بلندمدت كه احداث 12 خط شامل 8 خط داخلي با 258 ايستگاه و چهار خط اتصال به شهرهاي اقماري را به صورت بخشي و زيرزميني ايجاد كنيم.

هاشمي با اشاره به جاي خالي مترو اتصالات در طرح جامع حمل‌ونقل گفت: از شوراي عالي ترافيك مي‌خواهيم پنج خط ديگر مترو را همانند هفت خط گذشته در زمينه اتصالات به شهرهاي اقماري به تصويب برساند چرا كه شوراي شهر نيز برآن تاكيد دارد.

وي با بيان اينكه با بهره‌برداري از 12 خط در آينده شاهد صرفه‌جويي سه ميليارد تومان مي‌شويم در پايان همايش در پاسخ به سئوالي كه از سوي حضار شد مبني بر عدم رشد مناسب مترو و دخيل مسائل سياسي در آن گفت: با ساخت 40 كيلومتر مترو در منطقه از نظر منابعي كه داريم حرف اول را مي‌زنيم اين در حالي است كه فشارهاي داخلي بسياري براي تامين قطعات داريم حدود 40 تا 50 درصد هزينه گمرك افزايش مي‌يابد و اين موانع باعث مي‌شود گاهي از تكنولوژي داخلي كه عقب‌تر است استفاده كنيم و آن وقت است كه ترس شبيه نبودن به تكنولوژي روز دنيا پيش مي‌آيد.

هاشمي افزود: مسايل مترو را سياسي نمي‌دانم مترو پرخرج است و برخي‌ها مي‌خواهند در جايي هزينه كنند كه بهره زياد داشته و گاهي پيش مي‌آيد كه براي جلب رضايت و راي مردم اولويت را به مترو نمي‌دهند. بحث منوريل نيز به دليل خواسته برخي افراد براي افزايش سرعت عمل روي زمين بوده است ما اصرار نداريم زيرزمين بمانيم.

وي ادامه داد: مشكل موجود از نظر تامين اعتبارات است سالانه يك ميليارد و 500 ميليون تومان هزينه مترو است اما دولت حمايت كافي را نداشته كه حتما اولويتي دارند كه مي‌گويند بايد جاي ديگري اعتبارات خرج شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “محسن هاشمي:مترو پرخرج است اما برخي‌ براي جلب راي مردم اولويت را به مترو نمي‌دهند”

 1. روح الله گفت:

  >> درورد بر سه سيد فاطمي ………………………….. خميني و موسوي و خاتمي <<

  سبز سبزيم ريشه داريم ………..

 2. سجاد گفت:

  در ضمن اگه پایه های ریل مترو با خاک پر نکرده باشند.تا زمانی که چهر تا بی سواد کنترل امور رو دارند وضعیت همه چی داغونه مثل مترو اصفهان که به پایه پل خواجو خوردند .

 3. meshkati گفت:

  faghat mohsen hashemi