سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مواضع سیاسی استاد ترور شده؛در جمع‏آوری امضاهای اعتراضی نقش داشت...

مواضع سیاسی استاد ترور شده؛در جمع‏آوری امضاهای اعتراضی نقش داشت

چکیده :در زمان انتخابات هم به طور آشكار از میرحسین موسوی طرف‏داری كردند. پس از روز ۲۲ خرداد در فضایی كه همه در بهت و ناباوری فرو رفته بودند، خیلی جدی رفتار می‏كرد و به تداوم اعتراض‏ها اعتقاد داشت.به شدت پی‏گیر صدور اطلاعیه‏ای از سوی استادهای دانشكده‏ی فیزیك شد و در جمع‏آوری امضاها نقش...


سایت آینده گفتگوی یكی از دانشجویان دكترمسعود علی محمدی با رادیو زمانه را منتشر کرد:

از چه زمانی دكتر علی‏محمدی را می‏شناخته است؟

«دكتر علی‌محمدی را از روز اولی كه وارد دانشكده فیزیك دانشگاه تهران شدم شناختم. دانشكده، برای خوشامدگویی به ما، برنامه ی سمینارمانندی ترتیب داده بود كه دكتر علی‌محمدی یكی از سخنرانان آن برنامه بود.

تا آن‌جا كه حافظه‌ام یاری می‌كند، موضوع سخنرانی در مورد فیزیك نوترینوها و جرم داشتن یا نداشتن آن‌ها بود. بعدها فهمیدیم اولین دانش‌آموخته ی دكترای داخل كشور است. بر خلاف استادهای دیگر، به جای استفاده از اسلاید، مدام از تخته سیاه آمفی تئاتر دانشكده استفاده می‌كرد و این برای ما دانشجویان تازه‌ وارد، خیلی جذاب بود.

من خودم شخصاً درسی با ایشان نداشتم. اما جزوه‌ی مكانیك كوانتومی ایشان، فارغ از اینكه استاد درس چه كسی باشد، همیشه بین بچه‌هایی كه این درس را داشتند رد و بدل می‌شد. حتی بچه‌هایی كه برای ادامه‌ی تحصیلات به دانشگاه‌های دیگری رفتند هم سراغ این جزوه می آمدند.

درس‌هایی كه ارائه می‌كرد، معمولاً درس‌های جدی و مهم فیزیك بود. مانند مكانیك كوانتومی و مكانیك آماری، الكترومغناطیس و گاهی ذرات بنیادی. بعد از دوره ما هم چند باری فیزیك پایه برای ورودی‌های جدید برگزار كرد. برای دانشجویان بیوتكنولوژِی دانشگاه تهران هم درس فیزیك پایه ارائه كرده بود.»

تخصص دكتر علی‏محمدی در چه زمینه‏ای از فیزیك بوده است؟

«كارهای تحقیقاتی ایشان در زمینه‏ی میدان‏های كوانتومی و ذرات بنیادی بود. ایشان رئیس گروه ذرات بنیادی دانشكده بودند و مثل بیشتر فارغ‏التحصیل‏های نسل اول دكترای فیزیك داخل كشور، كارهای نظری و ریاضی- فیزیك انجام می‏دادند.

كتاب «مكانیك كوانتومی پیشرفته»، نوشته‏ی «ساكورای» را هم به صورت مشترك با دكتر «مشفق»، یكی دیگر از اساتید دانشگاه تهران ترجمه كرده بود.

این در حالی است كه در خبرهایی كه از امروز صبح منتشر شده است، ایشان را به عنوان یك دانشمند هسته‏ای و اتمی معرفی كرده‏اند. زمینه‏ی تحقیقاتی ایشان هیچ ربطی به این زمینه‏ها نداشت.»

واقعاً عجیب است كه چرا افرادی كه خبر تنظیم می‏كنند و بیانیه‏ صادر می‏كنند، حتی زحمت بررسی سایت شخصی استاد و لیست مقاله‏های او را به خود ندادند:

«با بررسی لیست مقاله‏های ایشان، همان‏طور كه در سایت شخصی او و سایت دانشكده‏ی فیزیك دانشگاه تهران هم ذكر شده، معلوم می‏شود كه زمینه‏ی تحقیقاتی ایشان فیزیك ذرات بنیادی بوده است. این نكته در بیانیه‏ای كه انجمن فیزیك ایران در همین رابطه صادر كرده است هم مشخص است.»

دكتر علی‏محمدی چه فعالیت‏هایی در دانشگاه تهران داشت؟

«ایشان یكی از استادهای سخت‏گیر و در عین حال محبوب دانشكده بودند. دلیل آن هم تسلط عالی ایشان نسبت به درس‏هایی بود كه ارائه می‏كردند.

از طرفی، در زمینه‏ی پژوهشی هم به شدت فعال بودند و نزدیك به ۵۰ مقاله‏ی علمی چاپ كردند و توانسته بودند «استاد تمام» دانشگاه تهران، یعنی پرفسور بشوند. تا آن‌جا كه به یاد دارم، زمانی سمت‌هایی مانند معاون پژوهشی پردیس علوم و ریاست دانشكده‌ی فیزیك هم داشتند.»

آیا به جز كار علمی، فعالیت اجتماعی و سیاسی هم داشتند؟

«فعالیت سیاسی و اجتماعی منظمی كه در بین بچه‏ها و فضای دانشكده آشكار باشد، از ایشان به یاد ندارم. اما ایشان فردی به شدت مذهبی بود. در زمان انتخابات هم به طور آشكار از میرحسین موسوی طرف‏داری كردند. پس از روز ۲۲ خرداد در فضایی كه همه در بهت و ناباوری فرو رفته بودند، خیلی جدی رفتار می‏كرد و به تداوم اعتراض‏ها اعتقاد داشت.

پس از حمله به كوی دانشگاه تهران در ۲۴ خرداد، از آن‏جایی كه دانشكده‏ی فیزیك درست بالای خواب‏گاه‏های كوی قرار گرفته است، با دیدن فجایع رخ داده، به شدت پی‏گیر صدور اطلاعیه‏ای از سوی استادهای دانشكده‏ی فیزیك شد و در جمع‏آوری امضاها نقش داشت.

روز ۲۵ خرداد هم دانشجویان و استادان را به شركت در راه‏پیمایی سكوت دعوت كرد.

دكتر علی‏محمدی با شماره‏ی سوم مجله‏ی «گاما» كه یك مجله‏ی ویژه‏ی فیزیك‌‏پیشگان كشور است، مصاحبه‏ای دارند كه با خواندن آن، تصویری از ایشان و برخی از نظرات‏شان مانند لزوم ماندن در ایران، به دست می‏آید.»

دكتر علی‏محمدی جزو آن دسته از افراد مذهبی اصیلی دسته‏بندی می‏شد كه به در كشور ماندن، كار كردن و ساختن آن اعتقاد و ایمان جدی داشت. اما از جایی دید كه اصول و ارزش‏هایی كه به خاطرش دارد این همه تلاش و فعالیت می‏كند، در حال فراموشی و نابودی است.

فعال شدن جدی ایشان در دوره‏ی انتخابات و وقایع پس از آن را نیز در همین راستا بود:

«دكتر علی‏محمدی هفته‏ی گذشته یك جلسه‏ی بحث سیاسی در دانشكده راه انداخته بود و با ذكر هم‏دوره‏ای بودنش با افرادی چون «دانشجو»، «عبدی» و «كدیور»، گفته بود كه این جلسات را با وجود مخالفت‏های كه شده، ادامه خواهد داد و راه بیرون آمدن از وضع ناخوشایند فعلی را بحث و گفت‏وگو دانسته بود.

جلسه‏ی هفته‏ی گذشته با توجه به تصویری كه از دكتر علی‏محمدی در ذهن بچه‏ها، به عنوان فردی كه پژوهش و كارهای علمی برایش بیشترین اهمیت را دارد، در دانشكده خیلی سروصدا كرد.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

9 پاسخ به “مواضع سیاسی استاد ترور شده؛در جمع‏آوری امضاهای اعتراضی نقش داشت”

 1. سبزقبا گفت:

  پیروزی نزدیک است.

 2. سرود آزادي گفت:

  مي خواستند با گفتن اينكه اين استاد گرانقدر از كاركنان نيروگاه هسته اي اين دولت است ترور او را به گردن آمريكا و اسرائيل بيندازند اما خبر نداشتند كه مردم ايران آگاه و هوشيارند و فريب اين دروغ ها را نخواهند خورد.مرگ بر ديكتاتور
  نمي گذاريم كه خون اين عزيزان پايمال شود

 3. یاور میر حسین گفت:

  من و تو، یکی شوریم / از هر شعله یی برتر،/ که هیچ گاه شکست را بر ما چیره گی نیست / چرا که از عشق / روئینه تنیم

 4. روح الله گفت:

  >> درورد بر سه سيد فاطمي ————– خميني و موسوي و خاتمي <<

  سبز سبزيم ريشه داريم ………..

 5. بی خبر گفت:

  پرستوها همه رفتند کبوتر ها همه رفتند همه همشریان بار سفربستن درون کوچه های شهر ما پائییز طولانیست نمی دانم بهاری هست عجب صبری خدا دارد …..داشتم به ایتن شعر با صدای پورسعید گوش می دادم و خبر ترور …. چه حال غریبانه ای داریم واقعا بعضی ها حق شان شهادت است نه مردن درتخت خواب شادی روحشان صلوات

 6. کامران گفت:

  درود بر همه انسان های آزاده

 7. فریده گفت:

  سبزقبا بیروزی برای مردم شریف وحامی دولت کریمه بله نزدیک است ولی برای شما که طرفدار باطل هستید نه براتون متاسم که نمیتونید ازاد باش

 8. Arash گفت:

  متاسفانه بافیلترینگ مجدد سایت کلمه دسترسی بسیاری ازمردم به این سایت ازبین رفته

 9. ماريا گفت:

  دروغگوهاي كثيف شما باعث مرگ اين انسانهاي شريف هستيد