سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » گاف‌‌بانك‌مركزی ‌در جمع‌آوری ‌اسكناس‌ها‌...

گاف‌‌بانك‌مركزی ‌در جمع‌آوری ‌اسكناس‌ها‌

چکیده :به بانك‌ها گفته شده كه فقط اسكناس‌های "شعارنویسی " شده را از مردم تحویل...


کلمه:خبرگزاری حامی احمدی نژاد،فارش گزارش داده است: بانك مركزی به شكلی بحث جمع آوری اسكناسهای مخدوش را مطرح كرد كه گویی ظرف یكی دو روز از مهلت تعیین شده دیگر اثری از آثار این كتیبه های متحرك باقی نخواهد ماند.

دستور بانك مركزی به جمع‌آوری اسكناس‌های مخدوش در ماه جاری كه مردم و بانك‌ها دو مهره اصلی در آن به حساب می‌آیند به اعتقاد بسیاری از كارشناسان یك تصمیم عجولانه به شمار می‌آید.

بانك مركزی در اطلاعیه و طی یك اقدام ضربتی به یك باره از مردم خواست كه اسكناس‌های مخدوش را به بانك ملی تحویل دهند و در مبادلات روزمره خود از گرفتن این نوع اسكناس‌ها خودداری كنند.

البته به دلیل اینكه این اطلاعیه بانك مركزی به درستی اجرا و به عبارتی دیگر اطلاع رسانی بانك مركزی به نحو احسن انجام شود، درویشی مدیر اداره نشر و اسكناس این بانك در گفت‌وگویی “تلویزیونی ” خطاب به مردم گفت: “اسكناس مخدوش نگیرید ” و اسكناسهایی كه روی آن نوشته ، مهر و یا هر گونه علامت اضافه وجود داشته باشد از 17 دی ماه اعتبار ندارد.

مدیركل ریالی و نشر بانك مركزی گفته بود: دارندگان اسكناسهای مخدوش شده باید سریعتر با مراجعه به شعب بانك ملی در سراسر كشور درخصوص تعویض اسكناسهای خود اقدام كنند.

ولی مدیر كل ریالی بانك مركزی چند روز مانده به اتمام مهلت مذكور بار دیگر در گفت‌وگوی “تلویزیونی ” با تكرار صحبت‌های قبلی به مردم گفت كه می‌توانند در تمامی شعب بانك‌های عامل برای ارائه اسكناس‌های مخدوش حضور یابند.

* آخرین مهلت جمع‌آوری اسكناس مخدوش مشخص نیست

هم‌اكنون از آخرین مهلت بانك مركزی برای تحویل اسكناس‌های مخدوش 3 روز می گذرد ولی هیچ یك از مقامات مربوط در این بانك حاضر نشدند با خبرنگار فارس در مورد نحوه و مكانیزم جمع‌اوری این اسكناس‌ها مصاحبه كنند.

از طرفی شاید این اقدام بانك مركزی در مورد جمع‌آوری اسكناس‌های مخدوش از سطح جامعه به هنگام بوده و از اثرات منفی این اسكناس‌ها جلوگیری نماید ولی اولین سوالی كه در این بین مطرح می‌شود نوع و نحوه مبادلات پولی در معاملات روزانه‌ است چراكه با این تصمیم بانك مركزی مردم دیگر نمی‌توانند در مبادلات روزمره خود به راحتی فقط به دریافت یك بسته اسكناس اكتفا كنند بلكه باید اسكناس ها را یكی یكی و پشت و رو بررسی تا مبادا یكی از مصادیق مخدوش بودن را دارا باشد.

سوال دیگری كه به وجود می‌آید مشكلات كارمندان شعب بانك در راستای اجرای این تصمیم بانك مركزی است و به نظر می‌رسد در صورت جدی بودن این امر، باید منتظر صف های طویلی كه به دلیل بررسی تك تك اسكناس ها توسط متصدیان باجه ها شكل می گیرند، باشیم.

به طور حتم در چنین شرایطی قاعدتاً دستگاه های پول شمار نیز به كار نخواهند آمد و باید از رده خارج شوند.

به گفته بسیاری از تحلیلگران بانكی، اقدام اخیر بانك مركزی در جمع‌آوری اسكناس‌های مخدوش شده می‌تواند هزینه‌های چاپ مجدد اسكناس در كشور را كه سالیانه حدود 28 میلیارد تومان تخمین زده می‌شود، افزایش دهد.بهرحال اینكه تا چه حد مردم و بانك های عامل به این دستورالعمل بانك مركزی عمل كردند در هاله‌ای از ابهام است.

برای اینكه بدانیم بانك‌های عامل تا چه حد به دستورالعمل بانك مركزی عمل كرده‌اند سری به برخی از شعب این بانك‌ها زدیم.

*اسكناس‌های فاقد اعتبار

یكی از كارمندان بانك تجارت در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینكه آیا اسكناس‌های ممهور و مخدوش نیز از سوی این بانك تحویل گرفته می‌شود یا خیر؟، گفت: هنوز دستورالعملی به این بانك ابلاغ نشده ولی به بانك‌ها گفته شده كه فقط اسكناس‌های “شعارنویسی ” شده را از مردم تحویل بگیرند.

وی ادامه داد:علیرغم اعلام بانك مركزی در مورد گرفتن تمام اسكناس های مخدوش، بانك هایی كه این وظیفه به آنها محول شده فقط اسكناس‌های “شعارنویسی ” شده را می‌گیرند.

بانك مركزی دلیل این اقدام ضربتی را كاهش ضریب امنیتی اسكناس‌های مخدوش عنوان كرده و گفته بود كه مخدوش بودن اسكناس‌ها باعث می‌شود امكان تشخیص اسكناسهای جعلی از اصلی از بین برود.

گزارش فارس حاكیست در این اطلاعیه اشاره‌ای به مصادیق مخدوش بودن اسكناس‌ها نشده بود.

گفته های این كارمند بانك تجارت درحالی است كه درویشی در آخرین مصاحبه “تلویزیونی ” خود اعلام كرده بود: به خاطر رفاه و آسایش مردم به كلیه بانك‌ها و موسسات اعتباری مجاز تعمیم داده شد كه مردم می‌توانند به كلیه شعب بانك‌ها و موسسات اعتباری مجاز مراجعه و اسكناس‌های آسیب دیده را تحویل و اسكناس جدید را تحویل بگیرند و چنانچه احساس شد كه این مدت كافی نیست، آن را تمدید و سعی خواهیم كرد كه مشكلی برای مردم پیش نیاید.

* بانك خصوصی اسكناس مخدوش نمی‌گیرد

برای كسب اطلاعات بیشتر سری به یكی از بانك‌های خصوصی زدیم و برای اینكه بدانیم این اطلاعیه بانك مركزی به این بانك‌ها ابلاغ شده است یا خیر،‌ وارد شعبه یكی از بانك‌های خصوصی شدیم.

یكی از كارمندان این بانك در واكنش به خبرنگار فارس، از دریافت اسكناس‌های مخدوش خودداری كرد و گفت: این ابلاغیه فقط مربوط به بانك‌های دولتی است و هیچ ابلاغی به بانك های خصوصی نشده است.

وی ادامه داد: به ما گفته شده كه اصلا هیچ اسكناس مخدوش را از مردم نگیریم؛ چه اسكناس شعار نویس شده و چه اسكناس مهر زده.

اظهارات كارمند این بانك جالب بود و بازهم تفاوت بخش خصوصی و دولتی را نمایان كرد.‌

* بانك ملی و اسكناسهای مخدوش

برای اینكه اطلاعات خود را در این زمینه تكمیل كنیم به یكی از شعب بانك ملی بعنوان اولین بانكی كه مسئولیت اجرای این كار را برعهده داشت، رفتیم.

كارمند بانك ملی با تاكید بر اینكه دستورالعمل بانك مركزی به این بانك ابلاغ شده است‌، گفت: به ما ابلاغ شده هر اسكناس مخدوشی كه از سوی مردم ارائه می‌شود را دریافت كنیم و هیچ فرقی بین اسكناس ها وجود ندارد.

وی گفت: هنوز بخشنامه‌ای مبنی بر تعیین زمان معین برای دریافت اسكناس مخدوش ارائه نشده است.

نكته‌ای كه در اظهارات كارمندان این سه بانك دولتی،‌ خصوصی و همچنین یكی از بانك‌های اصل 44 وجود دارد تناقض صحبت‌های آن‌ها با اطلاعیه بانك مركزی است.

* تنها سخنگو اجازه انتشار اخبار بانك مركزی را دارد

از طرفی یك مقام مسئول در بانك مركزی در مورد عدم پاسخگویی مسئولان مربوطه در مورد مكانیزم جمع‌آوری اسكناس های مخدوش به خبرنگار فارس، گفت: رئیس كل بانك مركزی به دنبال تعیین یك سخنگو برای این بانك هست و تا زمانی كه به این مهم دست نیافته‌اند باید آقای حاجی بیگی بعنوان مدیر روابط عمومی و یا یكی از اعضای هیات عامل در مورد این مسائه صحبت كنند.

وی ادامه داد: آقای بهمنی به مدیران بانك گفته‌اند كه راجع به هیچ مقوله‌‌ای بدون هماهنگی صحبت نكنند و در صورتی كه قصد این كار را داشته باشند باید متن مصاحبه را از قبل تنظیم و به تائید آقای رئیس كل برسانند.

با توجه به اهمیتی كه این مساله برای مردم دارد ولی تاكنون پی‌گیری‌های خبرنگار فارس برای كسب اطلاعات بیشتر از یكی از مسئولان بانك مركزی در مورد مكانیزم جمع‌آوری اسكناس‌های مخدوش و همچنین تمدید مهلت برای تحویل این اسكناس‌ها، بی نتیجه بوده و هیچ یك از این مقامات حاضر به پاسخگویی نیستند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

7 پاسخ به “گاف‌‌بانك‌مركزی ‌در جمع‌آوری ‌اسكناس‌ها‌”

 1. reza گفت:

  گيرم كه اسكناسها جمع شد با ديوارها چه مي كنند با بلوتوثا چه وبا سبزهاي 22بهمن و با. . . هاهاها خيلي خنديدم ! ! !

 2. hanie گفت:

  اصلا خيلي طرح مزخرفي بود. تا اون جايي هم که من برخورد کردم کسي جدي نميگيره. حتي ديروز از سوپر مارکت خريد کردم. يه 100 تومني داد بهم که روش شعار نوشته بود. بهش گفتم که شعار داره اين. گفت برو بابا دلت خوشه ها. برو خرجش کن اگه کسي ازت نگرفت دفعه بعد که مياي خريد بده به خودم ازت ميگيرم. 1 ساعت بعد هم همونو دادم به کارمند مترو. اونم هيچي نگفت و اسکناس رو گرفت.

 3. mmx گفت:

  آخه کسی نیست که تفهیم کنه که بابا تو این دنیای امروز که عصر اطلاعات و حتی نمیشه ساده ترین وقایع را از دید عموم مخفی کرد چطور میشه بزرگترین حادثه و اندوه رو از دل مردم با جمع کردن اسکناس مخفی کرد؟ صورت مسایل رو پاک کردن دردی رو دوا نخواهد کرد!

 4. اشرف گفت:

  آدمی که داره غرق می شه آب رو گاز می گیره!

 5. روح الله گفت:

  >> درورد بر سه سيد فاطمي ————– خميني و موسوي و خاتمي <<

  سبز سبزيم ريشه داريم ………..

 6. اندو گفت:

  خوشبختانه مثل همیشه مرتکب اشتباه شدند و فکر کردند با این کارها میشود جلوی فریاد آزادی خواهانه مردم رو گرفت

 7. شیدا گفت:

  روی خیلی از اسکناسا نوشته مرگ بر دیکتاتور . به نظر اینها باید نوشت زنده باید دیکتاتور .