سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » انتقاد شديد حامي دولت از گزارش كميته ويژه درباره كهريزك:انتظار داشتند به هتل پنج س...

انتقاد شديد حامي دولت از گزارش كميته ويژه درباره كهريزك:انتظار داشتند به هتل پنج ستاره بروند؟

چکیده :هشت ماه است كه نيروهاي جان بركف بسيجي و نيروهاي امنيتي‌ كشور براي كنترل اوباشگران در كف خيابان هستند تا اين عده اوباشگر را كنترل كنند. ولي در نهايت بي‌انصافي، كميته ويژه منصوب از طرف لاريجاني اين عده را مظلوم معرفي مي‌نمايد و نسبت به عدم امكانات براي آنها ابراز نگراني...


کلمه: در حالي كه پس از مدت‌ها، گزارش كميته ويژه مجلس پيرامون حوادث بازداشتگاه كهريزك قرائت شد، واكنش‌هاي مختلفي از سوي چهره‌هاي سياسي نسبت به محتواي آن اعلام شده است، چهره‌هايي كه عمده آنها از مردان بهارستان مي‌باشند و به دلايل مختلف به موافقت يا مخالفت با اين گزارش مي‌پردازند.

روزنامه حسن نوروزي نماينده رباط‌كريم وعضو كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس و از اعضاي فراكسيون انقلاب اسلامي از جمله منتقدان قرائت گزارش كميته ويژه مجلس در مورد وقايع كهريزك در مجلس بود. اين نماينده حامي دولت در گفت‌وگو با تهران‌امروز با مغرضانه خواندن گزارش كميته ويژه مجلس آن را جفا نسبت به تمام كساني دانست كه در وقايع بعد از انتخابات براي كور كردن چشم فتنه تلاش كردند.

گزارش كميته ويژه مجلس را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

گزارش كميته ويژه مجلس كاملا غيرقانوني بود، زماني كه كميسيون اصل 90 در مجلس رسميت دارد دليلي نداشت كه آقاي لاريجاني كميته ويژه تشكيل دهد.از طرف ديگر، آيين‌نامه داخلي مجلس هم‌چنين حقي براي رئيس مجلس قائل نيست. به نظر من اعضاي كميته براي بررسي وضعيت وقايع پس از انتخابات، افراد منصفي نبودند.

شما به كدام يك از اعضاي هيات منصوب لاريجاني را منصف نمي‌دانيد اگر امكان دارد به صورت مصداقي نام ببريد؟

يكي از نمايندگاني كه از طرف لاريجاني مامور بررسي حوادث بعد از انتخابات شد، كاتوزيان، نماينده تهران بود در حالي كه وي به هيچ عنوان صلاحيت اين ماموريت را نداشت.معلوم است كه با اين گزارش چراغ سبز به اغتشاشگران داده مي‌شود.

اين چراغ سبز چگونه از جانب كميته ويژه مجلس به اغتشاشگران داده شد؟

اگر وقايعي دوباره روي دهد و اغتشاشگران به خيابان‌ها بيايند به نظر من علت اصلي آن چراغ سبز كميته ويژه مجلس وگزارش مغرضانه آن است. كميته ويژه مجلس درضمن بررسي مسائل كهريزك بايد به بررسي جرم اغتشاشگران در اين بازداشتگاه نيز مي‌پرداخت. در حالي كه در اين گزارش به اين موضوع اعتراض شده است كه چرا كساني كه بعد از انتخابات ده‌ها بار به خيابان‌ها آمدند و توهين به اصل مترقي ولايت‌فقيه كردند و در نظم عمومي اخلال به وجود آوردند و امنيت رواني و اجتماعي جامعه را به هم ريختند‌ در كنار اراذل و اوباش در كهريزك نگهداري شدند. بايد توجه داشت‌ كه اراذل و اوباش به خاطر اخلاق نابهنجاري كه دارند نظم و امنيت جامعه را به هم مي‌ريزند، ولي كساني كه بعد از انتخابات دستگيرشدند با سوء‌نيت و با قصد و برنامه‌ريزي عليه رهبري و اركان نظام شعار دادند. اينها از اراذل و اوباش بدتر هستند؛ حتما آقايان توقع داشتند كه اغتشاشگران، با شعارهاي انحرافي كه عليه مقدسات مردم در خيابان‌ها دادند به جاي كهريزك در بهترين هتل پنج ستاره با بهترين غذاي مجلل نگهداري شوند. بايد از دوستان كميته ويژه اين سوال را پرسيد كه اغتشاشگران بعد از انتخابات مگر ديپلمات بودند كه بايد مورد كرامت قرار مي‌گرفتند .هشت ماه است كه نيروهاي جان بركف بسيجي و نيروهاي امنيتي‌ كشور براي كنترل اوباشگران در كف خيابان هستند تا اين عده اوباشگر را كنترل كنند. ولي در نهايت بي‌انصافي، كميته ويژه منصوب از طرف لاريجاني اين عده را مظلوم معرفي مي‌نمايد و نسبت به عدم امكانات براي آنها ابراز نگراني مي‌كند.

به نظر شما اين گزارش در چه صورتي براي ارائه به مجلس قابل قبول بود؟

اين گزارش بايد با تمام آشوب‌هاي بعد از انتخابات نظير 16 آذر، 13 آبان و حوادث روز عاشورا عجين مي‌شد و به بررسي كانون فتنه و برنامه‌ريزي‌هاي آنها مي‌پرداخت.

در گزارش كميته ويژه مجلس به برخي افراد از جمله دادستان سابق تهران اتهاماتي در مورد نقش آنها در وقايع كهريزك زده شده است. اين اتهامات چقدر منصفانه بود؟

بايد از افرادي كه در گزارش ويژه مجلس مظلوم واقع شدند، تجليل مي‌شد. متاسفانه در اين ‌گزارش نسبت به همه كساني كه در جهت كور كردن چشم فتنه تلاش كردند، جفا شد.

ساير واكنش‌ها

در همين حال برخي نمايندگان ديگر نيز نسبت به گزارش هيات ويژه مجلس براي بررسي حادثه كهريزك واكنش نشان دادند.

جمشيد انصاري عضو فراكسيون اقليت مجلس از جمله منتقدان اين گزارش است كه آن را حاوي نكته جديدي نمي‌داند و مي‌گويد: ‌در اين گزارش بخشي از اطلاعاتي كه مكررا در رسانه‌ها آمده بود و نمايندگان در نطق‌ها و تذكرات خود بارها به آن اشاره كرده بودند و مورد تكذيب برخي مقامات قرار گرفته بود، با ملاحظاتي آمده بود. اين عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه در اين گزارش برخي پنهان‌كاري‌ها در مورد حقايقي كه كميته به آن رسيده بود وجود داشت، خاطر نشان كرد: در اين گزارش چيز جديدي وجود نداشت و تنها موارد مشخص كه همگان در مورد آن مطلع بودند،آمده بود. انصاري قسمت آخر گزارش را برداشت تحليلي اعضاي كميته از حوادث اخير دانست .

عملکرد قوه‌قضائیه ارزیابی نشده بود

جواد جهانگیرزاده نماینده ارومیه و عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در گفت‌وگو با مهر، در ارزیابی خود از گزارش کمیته ویژه مجلس گفت: فقط بخش‌هایی از گزارش کمیته ویژه مجلس را مثبت ارزیابی می کنم نه همه آن‌را.وی افزود: این موضوع که مجلس و نظام مراقب حقوق شهروندی هستند بسیار خوب است اما از سوی دیگر هم باید حقوق نظام را مورد حمایت و صیانت قرار دهیم.

نماینده مردم ارومیه با بیان اینکه عملکرد خوب نیروی انتظامی در گزارش کمیته ویژه در سایه قرار گرفته است، گفت: با اینکه قوه قضائیه ابزار برخورد با حوادث اخیر بود اما در گزارش کمیته ویژه مجلس، به عملکرد آن در حوادث اخیر به‌صورت جامع پرداخته نشده است.این نماینده حامی دولت با اشاره به اینکه کمیته ویژه مجلس در گزارش خود نقاط مثبت و منفی عملکردها را ذکر کرده است، عنوان کرد: به نظر من قاضی سعید مرتضوی دادستان وقت تهران نیز باید فرصت دفاع از اتهاماتی که علیه وی در گزارش کمیته ویژه مجلس آمده است را پیدا کند.

پاسخ رئيس هيات ويژه به منتقدان

پرويز سروري رئيس هيات ويژه مجلس در برابر اين انتقادات گفت كه كميته متبوعش تلاش داشته بدون توجه به خوشامد و بدآمد ديگران، گزارشي مبتني بر واقعيات و بر اساس اقدامات صورت گرفته از سوي كميته ارائه كند. كميته ويژه با وجود فشارهايي كه داشته تلاش كرده در راستاي مصالح كشور گزارشي را تنظيم كند كه در اصلاح رويه‌ها موثر باشد و گزارش تهيه شده متن سخنراني نيست كه كسي بگويد از آن قانع شده يا نشده اما اگر كسي بگويد از اين گزارش قانع نشده، منصفانه سخن نگفته است. او در پاسخ به منتقداني كه گزارش هيات ويژه را كلي و با ملاحظات سياسي مي‌دانند، گزارش اين كميته را گزارشي جامع، مانع و مبتني بر واقعيت‌ها دانست كه بدون هيچ‌گونه ملاحظه‌كاري تنظيم و منتشر شد. او تصريح كرد: «هر شخص منصفي كه اين گزارش را بخواند، به اين نتيجه مي‌‌رسد كه اعضاي كميته با تركيب متنوعي كه داشت، با همكاري و همدلي و زحمت شبانه‌روزي در جهت كشف حقيقت گام برداشتند.» رئيس كميته ويژه مجلس براي بررسي وضعيت بازداشت‌شدگان حوادث بعد از انتخابات، در خصوص همكاري دستگاه‌ها با كميته ويژه توضيح داد: همكاري‌ دستگاه‌ها با كميته ويژه خوب بود اما ناجا از همه بيشتر با ما همكاري داشت و هر جا نياز به بازرسي و سركشي بود، بدون هيچ مانع و مخالفتي اين كار صورت گرفت. سروري افزود: دستگاه‌هاي ديگر هم همكاري خوبي داشتند و اگر در برخي مقاطع هيات با مشكلي مواجه مي‌شد، با مساعدت و پيگيري‌هاي دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي سريعا مشكل رفع مي‌شد و هيات توانست به وظيفه خود عمل ‌كند.

اتهام مرتضوي احراز نشده است

از سوي ديگر فرهاد تجري عضو كميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي به بعد ديگر قضيه پرداخت و در مورد نکاتی که در گزارش کمیته ویژه نسبت به دادستان وقت تهران درج شده است،گفت: تا این لحظه از سوی دستگاه قضایی و دستگاه‌های نظارتی اتهام دادستان وقت تهران احراز نشده و اگر تخلف ایشان محرز شود، قطعا دستگاه قضایی برخورد بدون اغماض با آن خواهد کرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “انتقاد شديد حامي دولت از گزارش كميته ويژه درباره كهريزك:انتظار داشتند به هتل پنج ستاره بروند؟”

 1. حسین گفت:

  در این گزاارش اعلام شده که باید موسوی و کروبی که مسبب اصلی اغتشاشات شده اند جوابگو باشند .

 2. کنتورچی گفت:

  آقای نوروزی لحن حرف زدنتان می طلبد ابنگونه پاسخ بشنوید:
  نخیر توقع داشتیم خونه ننه جانتان ببرند. همانهائی که مدت 8 ماه کف خیابان خون مردم را می ریزند . اصلا” کی به تو اجازه داده حرف بزنی که دهانت را مثل گاله باز کرده ای و هرچه را می توانسته ای گفته ای. ببند آن دهانت را که بوی تعفن فکر و اندیشه ات و نوع حرف زدنت و ادبیات بی ادبانه ات فضا را پر نموده است.
  و اما در مورد آن آقائی که گفته مرتضوی هم باید فرصت دفاع پیدا کند دقیقا” درست می گوئید منهم با شما موافقم همانطور که آقای مرتضوی سالهاست فرصت دفاع کافی به خیلی افراد داده اند مثل زهرا کاظمی که توانست فرصت دفاع از خودش داشته باشد و در اوین سر خودش را به مشت مرتضوی کوبید تا بمیرد و آب هم از آب تکان نخورد

 3. ناشناس گفت:

  منظور از دو كانديدا موسوي و احمدي نژاد هستند همانطور كه دكتر علي مطهري هم اذعان داشته اند.

 4. علی گفت:

  نظام آنقدر مجنون نشده که بخواهد تعرضی به موسوی و کروبی بکند. انچه که مانمی خواهیم انقلاب دیگر است که ب این کار همه چیز به سمت یک انقلاب دیگر سوق داده می شود

 5. روح الله گفت:

  >> درورد بر سه سيد فاطمي ————– خميني و موسوي و خاتمي <<

  سبز سبزيم ريشه داريم ………..