سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » جريان صاحب اقتدار در كشور فقط بر طبل جنگ مي كوبد و همه را به جان همديگر انداخته است...

جريان صاحب اقتدار در كشور فقط بر طبل جنگ مي كوبد و همه را به جان همديگر انداخته است

چکیده :از ابتكارات اين جريان اينست كه همه را به جان همديگر انداخته و حملات را متوجه اساس نظام ساخته و خود را دور از تيررس شعارها و حملات نگهداشتهاست.دعواها در هفته هاي اخير بقدري بالا گرفته و تند و خشن شده كه همه را نگران كرده است . به كف زدن ها و ابراز احساسات عده اي خاص نگاه نكنيد توده مردم از اينكه اطراف دعوا براي همديگر خط و نشان مي كشند و به همديگر عناويني همچون يزيد و ابن زياد و عمر سعد و شمر ميدهند نگران مي شوند و به همديگر مي گويند آيا قرار است در آينده شاهد جنگ داخلي و برادركشي...


کلمه:در سرمقاله امروز روزنامه جمهوری اسلامی  تحت عنوان “راه باز است” تاکید شده است : يك جريان صاحب اقتدار در كشور اكنون فقط بر طبل جنگ مي كوبد و هر اقدامي براي آشتي را محكوم و طرد مي نمايد . از ابتكارات اين جريان اينست كه همه را به جان همديگر انداخته و حملات را متوجه اساس نظام ساخته و خود را دور از تيررس شعارها و حملات نگهداشته و همواره منتظر فرصت است تا از اين آب گل آلود ماهي مقصود را بگيرد. به جرات مي توان ادعا كرد كه هدف اين جريان از اينهمه هيزم ريختن به تنور داغ دعواها خدمت به نظام و دين خدا و پيغمبر و مردم نيست . حرف هاي ديگر درباره اين جريان بماند براي بعد…

در ادامه این مقاله آمده است: ادبيات خشونت آفريني كه اكنون بسياري از زبان ها قلم ها و بلندگوها و متاسفانه بعضي از منبرهاي نماز جمعه را در بر گرفته بهيچوجه در شان نظام جمهوري اسلامي نيست . نظام جمهوري اسلامي يك نظام اخلاقي و فرهنگي است كه بايد با كاركرد مومنانه و متدينانه خود جامعه را به سوي اخلاق و احترام و ادب و متانت و اخوت و وحدت سوق دهد نه تهمت و بي حرمتي و تهديد و اختلاف و تفرقه . امروز ادبيات بعضي زبان ها و قلم ها و بلندگوها ادبيات خون است و چنين ادبياتي از ساحت مقدس نظام جمهوري اسلامي دور است .

این مقاله همچنین از رویکرد تخریبی نسبت به آیت الله العظمی صانعی از مراجع عظام تقلید انتقاد کرده است.

متن کامل این سرمقاله به شرح زیر است:

هر چند اراده بيگانگان بر اينست كه نگذارند ايران كشوري مستقل پيشرفته و آزاد باشد اما اين اراده شوم فقط تا بهمن ماه 1357 عملي بود و با پيروزي انقلاب اسلامي در 22 بهمن 1357 نفوذ آمريكا انگليس و صهيونيسم بين الملل كه تا آن زمان حاكميت ايران را در دستان خود داشتند قطع شد و اراده ملت ايران جاي اراده آنها را گرفت . اين جابجائي هرچند براي قدرت هاي شيطاني بسيار گران تمام شد و آنها براي باز گرداندن نفوذ خود به عرصه حاكميت ايران از هيچ توطئه اي فروگذار نكردند ولي استقرار نظام جمهوري اسلامي و پايه هاي مستحكمي كه توسط امام خميني براي اين بناي رفيع تدارك ديده شد چيزي نبود كه با تكان هاي ناشي از اين توطئه ها بلرزد و آسيب ببيند.

اين واقعيت همواره در كلام امام خميني به اين شكل بيان ميشد كه قدرت هاي خارجي نمي توانند به نظام جمهوري اسلامي آسيبي برسانند اما امام همواره نسبت به خطري كه اين نظام را از درون تهديد مي كند هشدار مي دادند. اختلاف و تفرقه رفاه طلبي دنيازدگي بدبيني قدرت طلبي و خودمحوري اموري بودند كه امام خميني از آنها به عنوان مواد اوليه كارگاه خطرسازي ياد مي كردند و همگان را به پرهيز از آنها توصيه ميفرمودند.

بدون مجامله بگوئيم و بپذيريم كه امروز آن خطر رخ نموده و همه را تهديد مي كند. البته ما چه بخواهيم و چه نخواهيم چه بپذيريم و چه نپذيريم زنگ خطر به صدا درآمده است . خطر زنگ مي زند اما براي ورود اجازه نمي گيرد و منتظر باز شدن در هم نميماند حتي از در بسته هم وارد مي شود.

با اينحال هنوز دير نشده و فرصت مقابله با اين خطر وجود دارد بشرط آنكه به هشدار آن پير فرزانه توجه كنيم و توصيه هايش را بكار ببنديم .

اولين توصيه اينست كه هر كسي تلاش نكند خود را تبرئه نمايد و طرف مقابل را مقصر جلوه دهد. دوم اينست كه طرفين بپذيرند كه اشتباه كرده اند. سوم آنكه براي تعيين ميزان اشتباهات چانه زني نكنند مهم اين نيست كه هر طرف چه ميزان اشتباه كرده بلكه پذيرفتن اصل اشتباه مهم است . چهارم اينكه همه درصدد جبران اين اشتباهات برآيند و اراده اي جدي براي اين كار داشته باشند و پنجم اينكه همه حفظ نظام را اصل بدانند و براي تامين اين هدف كه اساس است هر جا كه لازم باشد گذشت كنند.

امروز دانستن صورت مساله بسيار مهم و حياتي است . بدون آشنائي باصورت مساله و يا با پاك كردن آن نمي توان خطر را احساس كرد. هيچيك از دو طرف هم نبايد نااميد باشند فقط با اميد است كه مي توان براي حل مشكل اقدام كرد و موفق هم شد.

اجمالي از صورت مساله فعلي اينست :

1 ـ مردم در موقعيت ها و مناسبت هاي مختلف نشان داده اند كه با اسلام انقلاب و نظام جمهوري اسلامي همراهند و براي حفظ استقلال ايران و پاسداري از اعتقادات خود آمادگي دارند هر هزينه اي را بپردازند. بدون آنكه وارد ماهيت حوادث ماه هاي اخير شويم اين واقعيت را همه با تمام وجود لمس كرده ايم كه وقتي پاي مقدسات و اساس و اصول به ميان مي آيد همه مردم به صحنه مي آيند و از هيچ تلاش و كوششي براي پاسداري از آنها دريغ نمي نمايند.

2 ـ همين مردم با اظهارنظرهائي كه مي كنند اين واقعيت را هم نشان داده اند كه از دعواها خسته شده اند و تحمل ادامه اين كشمكش ها را ندارند. مردم ايران از اينكه براي حفاظت از استقلال كشور و پاسداري از دين و اعتقادات و مقدساتشان تا ابد در صحنه باشند هرگز احساس خستگي نمي كنند ولي از اينكه مشاهده كنند مسئولان و نخبگان و فعالان سياسي كشور به جان همديگر افتاده اند و وقت و امكانات كشور در اين ميان تلف مي شود و دشمنان نيز شادي مي كنند خسته مي شوند و ادامه اين وضعيت را تحمل نمي كنند.

3 ـ علاوه بر خسته شدن مردم احساس خطر هم مي كنند . دعواها در هفته هاي اخير بقدري بالا گرفته و تند و خشن شده كه همه را نگران كرده است . به كف زدن ها و ابراز احساسات عده اي خاص نگاه نكنيد توده مردم از اينكه اطراف دعوا براي همديگر خط و نشان مي كشند و به همديگر عناويني همچون يزيد و ابن زياد و عمر سعد و شمر ميدهند نگران مي شوند و به همديگر مي گويند آيا قرار است در آينده شاهد جنگ داخلي و برادركشي باشيم اين نگراني و احساس خطر را بايد عقلاي قوم جدي بگيرند و براي رفع آن چاره اي بيانديشند.

4 ـ گستاخي هاو اهانت ها به مقدسات بسيار زياد شده و ترديد نبايد كرد كه اين روند به نفع كشور و ملت نيست . هيچكس نبايد از شعارهاي گستاخانه اي كه عليه مقدسات ديني و ملي و حاكميتي داده مي شود خرسند باشد. اين سيل كه به راه افتاده اگر متوقف نشود همه چيز را با خود مي برد و گزينشي عمل نخواهد كرد. اين گستاخي يكباره متولد نشده نتيجه عملكردهاي ناصواب است . هرچه زودتر بايد ريشه ها را شناخت و سوزاند تا جلوي اين سيل بنيان كن گرفته شود.

5 ـ ادبيات خشونت آفريني كه اكنون بسياري از زبان ها قلم ها و بلندگوها و متاسفانه بعضي از منبرهاي نماز جمعه را در بر گرفته بهيچوجه در شان نظام جمهوري اسلامي نيست . نظام جمهوري اسلامي يك نظام اخلاقي و فرهنگي است كه بايد با كاركرد مومنانه و متدينانه خود جامعه را به سوي اخلاق و احترام و ادب و متانت و اخوت و وحدت سوق دهد نه تهمت و بي حرمتي و تهديد و اختلاف و تفرقه . امروز ادبيات بعضي زبان ها و قلم ها و بلندگوها ادبيات خون است و چنين ادبياتي از ساحت مقدس نظام جمهوري اسلامي دور است . اينكه از روي خشم و عصبانيت سخن از جويدن خرخره طرف مقابل به ميان بيايد و اين و آن از منبر نماز جمعه مفسد في الارض معرفي شوند و از فلان بلندگو فتواي قتل صادر گردد و تكفير و تفسيق به نرخ شاه عباسي و سكه رايج جامعه تبديل شود با كداميك از موازين اسلامي سازگاري دارد آيا اسلام جديدي درحال ظهور است كه درباره آن تاكنون در هيچ كتابي چيزي نخوانده ايم

6 ـ در كشور ما فرهنگ اعتراض جائي ندارد . نه اينكه فقط حقوق معترضين به رسميت شناخته نمي شود بلكه حتي خود معترضين هم قواعد اعتراض را رعايت نمي كنند. به جاي آنكه در موقع مقتضي مواضع خود را با صراحت روشن كنند همواره حرف خود را تكرار مي كنند و ساختارشكنان را محكوم نمي كنند. طرف مقابل هم تا زماني كه معترض مواضع و ديدگاه هاي خود را درباره مسائل مختلف روشن نكرده او را آمريكائي و انگليسي و منافق و ضد نظام و مخالف امام حسين عليه السلام معرفي مي كند و هنگامي كه صريحا عليه منافقين و آمريكا و انگليس موضعگيري مي كند و در بيانيه خود مي نويسد « السلام عليك يا اباعبدالله اني سلم لمن سالمكم و حرب لمن حاربكم و ولي لمن والاكم وعدو لمن عاداكم » مي گويند ببينيد او ثابت كرده كه در اردوگاه عمر سعد است ! تا زماني كه فرهنگ اعتراض در جامعه ما اينگونه بي حساب و كتاب است و طرفين به قواعد آن پاي بندي نشان نمي دهند ما نمي توانيم شاهد شكوفائي آرمان هاي نظام اسلامي باشيم .

7 ـ رسانه ها و متوليان امور رسانه اي كه بايد فرهنگ ساز باشند و بستر حاكميت عقل و قانون و اخلاق و تدين و تعهد را در جامعه فراهم كنند خود دچار مشكلات حاد هستند. رسانه ملي كشور را خيابان يكطرفه اي مي داند كه هيچكس حق ندارد در جهت مقابل حركت كند و متوليان مطبوعات وقتي آن بخش از بيانيه فلان شخص معترض كه در حمايت از نظام و ابراز تنفر از آمريكا و انگليس و منافقين است در يك روزنامه چاپ مي شود به آن روزنامه به خاطر آنكه تيتر خبرش سبز بود تذكر مي دهند! گوئيكه اين حضرات دستگاه « نيت خوان » دارند و مي توانند كشف كنند كه قسمت فني روزنامه كه به آن تيتر رنگ سبز داده هدفش سبز معاويه اي بوده يا سبز علوي !!

8 ـ سياست حذف اكنون تا سرمايه هاي ملي ديني و سياسي در بالاترين رتبه ها پيش رفته است . اين تيغ تا كجا قرار است به بريدن ادامه دهد اين چه تفكري است كه حتي مرجع تقليد را نيز مشمول تيغ حذف ميداند و به جاي شنيدن سخنان او و به جاي راه انداختن بحث علمي با او و نقد فتاواي او اعلام عدم صلاحيت را ترجيح مي دهد ما با مواضع سياسي و بعضي از فتاواي آيت الله صانعي موافق نيستيم اما سياست برخورد را به نفع روحانيت و نظام جمهوري اسلامي نميدانيم . اينكه فردي از رسانه ملي چنين بحثي را مطرح كند و آقاي صانعي را با آقاي شريعتمداري مقايسه كند و نتيجه بگيرد همانطور كه آنجا اعلام عدم صلاحيت براي مرجعيت كار درستي بود اينجا هم درست است اين يا ناشي از بي اطلاعي است و يا خود را به بي اطلاعي زدن . زيرا آقاي شريعتمداري از دهه 30 با دربار شاه مرتبط بود و بعد از پيروزي انقلاب غائله خلق مسلمان را به راه انداخت و در كودتاي قطب زاده شركت داشت و به اين جرم هاي سنگين فاقد صلاحيت براي مرجعيت شناخته شد. چنين واقعه اي را با آنچه اين روزها رخ داده مقايسه كردن آنهم از رسانه ملي يا مطبوعات رسمي و يا بلندگوي مجلس آيا حتي مادران تازه فرزند مرده را به خنده وادار نمي كند اگر به جاي اين اقدام غيرمدبرانه تلاش هاي وسيعي براي جذب و يا حل مشكلات از طريق نقد علمي صورت مي گرفت فوايد بسياري عايد ميشد بدون آنكه زيان هاي فعلي حاصل شود. ميدانيد حاصل كار آقايان چيست افزايش مقلدان آقاي صانعي كما اينكه حاصل يكطرفه رفتن هاي رسانه ملي نيز بالا رفتن سرسام آور مشتريان تلويزيون هاي ماهواره اي و راديوهاي بيگانه بوده است و زهي تاسف از اينهمه بي تدبيري .

9 ـ يك جريان صاحب اقتدار در كشور اكنون فقط بر طبل جنگ مي كوبد و هر اقدامي براي آشتي را محكوم و طرد مي نمايد . از ابتكارات اين جريان اينست كه همه را به جان همديگر انداخته و حملات را متوجه اساس نظام ساخته و خود را دور از تيررس شعارها و حملات نگهداشته و همواره منتظر فرصت است تا از اين آب گل آلود ماهي مقصود را بگيرد. به جرات مي توان ادعا كرد كه هدف اين جريان از اينهمه هيزم ريختن به تنور داغ دعواها خدمت به نظام و دين خدا و پيغمبر و مردم نيست . حرف هاي ديگر درباره اين جريان بماند براي بعد…

10 ـ امروز آتش اختلاف به خانه ها راه يافته و دشمني هاي سنگيني ميان پدران و فرزندان مادران و دختران و برادران و خواهران پديد آورده است . اين اختلاف حتي به درون جبهه اصولگرايان نيز نفوذ كرده و همان جريان افراطي هر سخن خردمندانه اي را اگرچه از درون همين جبهه و از افراد شناخته شده در جهت وحدت و حل مشكل صادر شود محكوم مي نمايد و خود او را به انواع تهمت ها متهم و به شكل هاي مختلف تخريب مي كند. اين يعني خطر!

اكنون با ترسيم صورتي اجمالي از مساله روز جامعه ميخواهيم بر اين واقعيت تاكيد نمائيم كه عليرغم اين وضعيت بغرنج و پيچيده معتقديم راه باز است . درست در همين شرايط دشواراست كه بايد عقلاي قوم وارد صحنه شوند و با سرپنجه تدبير مشكل را حل كنند.

حل اين مشكل به مشخص كردن محور نياز دارد. محور بايد ولايت فقيه باشد همان كه قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران بر آن تكيه دارد. ما معتقديم رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي محور وحدت هستند و همه بايد زير چتر ولايت فقيه با تدبير و درايت عمل كنند و به حل مشكل بپردازند. ما معتقديم بايد همه بزرگان و نخبگان و حتي سران معترضان پشت سر رهبري قرار بگيرند و براي پايان دادن به وضعيت كنوني تلاش كنند.

اين كاري است قابل انجام كه فقط به مقداري شجاعت تدبير و از خودگذشتگي نياز دارد. ولايت فقيه ستون فقرات نظام جمهوري اسلامي است و امروز دشمنان ملت ايران براي درهم شكستن اين نظام و ستون فقرات آن بسيج شده اند. غفلت عقلاي قوم در اين برهه حساس تاريخ بشدت زيان بار است زياني كه هرگز قابل جبران نخواهد بود. خشونت و برخورد و حذف نه تنها مشكلي را حل نمي كند بلكه اوضاع را پيچيده تر خواهد كرد. راه حل فقط تدبير است و اين راه باز است .Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

14 پاسخ به “جريان صاحب اقتدار در كشور فقط بر طبل جنگ مي كوبد و همه را به جان همديگر انداخته است”

 1. GreeN گفت:

  اینها فقط دم از دین و اسلام میزنن ! هر کسیم انتقاد کنه ازشون/میشه محارب / تازه رسیدیم به دوره رنسانس قرن 17-18 میلادی اروپا !

 2. حسین گفت:

  محارب واقعی اونها هستند که با اسحله و عربده به جان مردم افتادند و خون مردم معترض رو ریختند

 3. من هیچوقت در مسائل نظر نمی دهم ولی مطالب شما واقعا” درست بود . دین اسلام دین رحمت ومحبت ومغفرت ودوست داشتن است ما ازاین همه برطبل خشونت کوبیدن بیزار هستیم متاسفانه بزرگان کشور نیز از این شیوه حمایت می کنند واین به زیان کشور واسلام ودین مردم است . ما هیچوقت نباید یکطرفه به قاضی برویم این معترضان زمانی حامی کشور وولایت بودند ما نباید همه حذف کنیم بحصوص کسانی در مملکت زحمت کشیده اند وسرماه کشور هستند همه قانون اساسی را قبول دارند ودوست دارند قانون دقیقا” اجرا شود وامور سلیقه ای عمل نشود اگر مسئولان حکومتی دیدشان وسیع بناشد قادر نخواهند بود این کشور تاآخر خوب اداره نمایند ما همه مسلمان هستیم وکشور واسلام را دوست داریم ولی از خشونت ورفتار یکسویه بیزاریم خدا به کسانی که خالصانه درجهت وحدت مردم ایران قدم برمیدارند توفیقدهد و….

 4. morteza گفت:

  آیا حکومت اسلامی یک حکومت استبدادی است که با آزادی های مشروع موجود در قانون اساسی مخالفت می کند؟آیا منظور شهید مظلوم و والامقام از شیفتگان خدمت اینها بودند؟
  کسی که حفظ جان را مقدم بر آزادی بداند، لیاقت آزادی را ندارد. بنیامین فرانکلین
  بهشتی شهید راه اسلام ناب محمدی شد . اسلامی که با آزادی و کرامت انسانی مغایرت ندارد.
  متأسفانه انقلاب به دست نا اهلان افتاده است.حتی صهیونیست ها هم اگر می توانستند با یاران امام ره اینگونه رفتار نمی کردند.

 5. خيلي خيلي قشنگ بود ولي كو گوش شنوا :از يك طرف كروبي و موسوي كم نمي آورند از طرفي امثال حسينيان حكم اعدام صادر مي كنند…….. تو رو خدا بس است مردم مي خوان زندگي كنن…….

 6. ناشناس گفت:

  واقعيت محض :بابا ديديم يكي حرف حساب زد تو روزنامه هم چاپ شد توقيفم نشد

 7. اهورا ابرانمنش گفت:

  و اما صبحی سبز در راه است

 8. ناشناس گفت:

  بنظر من راه حل موسوی بهترین و کاراترین روش برای رسیدن به عدالت است و گرنه این آتش زیر خاکستر می ماند

 9. درد کشیده دوران جنگ گفت:

  بهترین سخنانی که تا بحال بعد از وقایع اخیر از یک ایرانی شنیدم! واقعا” شیر مادرت حلالت! باید این مطلب را آب طلا گرفت و در تمام روزنامه ها چاپ کرد…

 10. سيد عمادالدين نسيمي گفت:

  اين مردم سي سال در بدترين شرايط داخلي و بين المللي ساخته اند و مردمي هستند که نيازي به اثبات ريشه عميق مذهبي ايد ملت نيست . . .
  حال بعد از سي سال در صدد احقاق درصد ناچيزي از حقوق حقه خويشند ، حال که ملت شروع به انديشيدن کرده و به حقوق خود آگاه شده ، از طرف قدرت حاکم تماميت خواه به انواع عناوين متهم مي شود و هزار ويک انگ مختلف مي خورد اعم از منافق ومعاند و محارب و آشوب گر و اغتشاشگر و عامل غرب و استکبار و ضد دين و و و . . .
  اولين مسئله اي که قدرت حاکم با آن مشکل دارد ” انديشيدن ” و “آگاهي” ملت است ، يعني اين قوم حاکم مردمي مي خواهند که گوسفند وار اطاعت کنند .
  چراکه آگاهي يک ملت او را از غل و يوغ اسعمار و استثمار و استحمار رها مي کند . . .

  اينها با اعتراض ملت مخالفند و از يک طرف دم از انتظار موعود مي زنند . . . اما مگر نه اين است که ” مذهب انتظار ، مکتب اعتراض است ” . . .

 11. ساناز گفت:

  خوشم می یاد که می فهمی موسوی اشتباه کرده آره اشتباه کرده که این طور حرف میزنه …….
  اینو بدونید وقتی امام حسین ظهر عاشورا داشتند نماز جماعت می خوندند شمر و یزید هم اون طرف میدون داشتند نماز می خوندند اون هم به جماعت………..
  اینو هم بدونید اگر عاشورایی دیگر اتفاق افتد این ما نیستیم که به گودی قتلگاه می رویم………. یقین بدانید
  لعن علی عدوک یا حسین
  اگه به آزادی بیان عقیده دارید اینو تو نظر ها بذارید

 12. ناشناس گفت:

  می خواستم خواهش کنم یه تحلیل در مورد جایگزینی نرم اعتدالیون اصولگرا با اصلاح طلبان بگذارید چون از نظر من این گروه با دعوای اصلاح طلب و اقتدار گرا آروم آروم و بی سر و صدا می خواد صاحب همه چی حتی رای مردم بشه و دعوت به وحدت و محکوم کردن حرکات افراطی دو طرف نقاب خوش منظریه که به چهره گذاشتن … من نگران و مضطربم … این میتونه خیلی بدتر باشه چون اونها در حال حاضر خوش ظاهر ولی باطن خوبی ندارن(یه پیشنهاد بود لطفا درج نشه)

 13. ساقی گفت:

  جناب آقای مرادی/ چرا آقایان موسوی و کروبی باید کوتاه بیایند ؟!؟ مگه راه حق و حقیقت پایانی دارد؟ در ضمن در این شرایط نمی توان زندگی کرد! یک ایرانی آزاده زیر بار ظلم نمی رود.

 14. mohamad گفت:

  ba salam va tashokor az in shojaat vain serahat kalam ka marhami bar dell in mardom najeb okhastah ka hama dar antezar aramash hastan.khaili khoshhal shodam az khondan in maghala va natavanestam be tafavot basham.man az ghadem shenedam hamesha nabayad kariy konem ka doshman shad beshem.vaghti nazarat degaran ro khondam faghat ba kanom sanaz mokhalefam ka bazham manzor nevisandeh mohtaram ra dark nakardah .faqhat aztamam mardom mekham bafkr iran bashan .