سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » کج فهمی ها و بد رفتاری ها راه به جایی نخواهد برد...
» پاسخ آیت‌الله بیات زنجانی به استفتاء برخی روحانیون درباره آیت‌الله صانعی

کج فهمی ها و بد رفتاری ها راه به جایی نخواهد برد

چکیده :روحانیت و مرجعیت شیعه در طول تاریخ پرفراز و نشیب خود وامدار هیچ گروه و نهاد دولتی، حکومتی و رسمی نبوده و به یاری خداوند متعال پس از این هم نخواهد بود.اینجانب ضمن تأکید مؤکّد بر شأن و منزلت اجتهادی و فقهی مرجع عالیمقام حضرت آیت الله صانعی- ایّده‌الله‌تعالی- همۀ مقلّدان ایشان را در پیروی از فتاوای ایشان مأجور می‌دانم و یقین دارم که بدرفتاری‌ها و کج خلقی‌های اخیر علیه برخی مراجع تقلید و نهادهای مستقل حوزوی مانند مجمع محققین و مدرسین حوزه که در خوشبینانه‌ترین حالت ناشی از جمود و کج فهمی است، راه به جایی نخواهد...


کلمه: یک مرجع تقلید تاکید کرد:«اینجانب ضمن تأکید مؤکّد بر شأن و منزلت اجتهادی و فقهی مرجع عالیمقام حضرت آیت الله صانعی- ایّده‌الله‌تعالی- همۀ مقلّدان ایشان را در پیروی از فتاوای ایشان مأجور می‌دانم و یقین دارم که بدرفتاری‌ها و کج خلقی‌های اخیر علیه برخی مراجع تقلید و نهادهای مستقل حوزوی مانند مجمع محققین و مدرسین حوزه که در خوشبینانه‌ترین حالت ناشی از جمود و کج فهمی است، راه به جایی نخواهد برد»

به گزارش کلمه بعد از آنکه مجمع محققین و مدرسین نتوانست صلاحیت آیت‌الله العظمی صانعی را برای مرجعیت تشخیص دهد، برخی از طلاب و روحانیون در این مورد استفتائی از آیت‌الله العظمی بیات زنجانی انجام دادند که متن این استفتاء و پاسخ این مرجع تقلید بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مکرّم مرجع بزرگوار حضرت آیت الله بیات زنجانی

با سلام و تحیّت

اخیراً شاهد اتفاقات ناگواری از قبیل وقایع تلخ روز عاشورا، حمله به حسینیه جماران و از طرفی موضع گیری‌های افراطی و سیل تهمتها و تخریبها در برابر علما و مراجع روحانی آزاد اندیش و مستقل هستیم که نمونه‌ای از آنها پس از ارتحال حضرت آیت الله منتظری(ره) رخ داد و پس از هجمۀ ناجوانمردانه به مجمع محققین و مدرسین حوزۀ علمیۀ قم، امروز می‌بینیم که یکی از نهادهای مستقر در حوزۀ علمیه سخن از عدم صلاحیت حضرت آیت الله صانعی برای مرجعیت می‌گویند. مستدعی است نظر مبارک خود را در این زمینه مرقوم فرمایید. أدام الله عزّکم

جمعی از طلاب و روحانیون آذری زبان حوزه علمیه

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و تحیت؛ بزرگترین افتخار برای جامعه شیعی ایران، وجود مبارک حضرت امام حسین(ع) است و هیچ انسان عاقل و آزاده ای بر خود اجازه ورود و هتک حرمت به ساحت آن حضرت را نمی دهد و بر فرض وجود اقداماتی که نقل می شود، باید با هتاکان و هجمه کنندگان و آمران و مباشران قتل عده ای از هموطنان مظلوممان در جریان عزاداری حسینی ، اشد برخوردها صورت گیرد.

از طرف دیگر این موضوع قابل تاکید است که روحانیت و مرجعیت شیعه در طول تاریخ پرفراز و نشیب خود وامدار هیچ گروه و نهاد دولتی، حکومتی و رسمی نبوده و به یاری خداوند متعال پس از این هم نخواهد بود. یگانه پشتیبان مرجعیت دینی هم پس از خداوند تبارک و تعالی، مردم و عموم مؤمنان و متشرعان هستند.

مجرای تأیید اجتهاد یک فقیه شیعی نیز روندی مشخص دارد که در بطن حوزه‌های علمیه شکل گرفته است و بحمدالله ردّ این صلاحیت هم وابسته به نظر یک ارگان یا نهاد فکری یا سیاسی خاص حوزوی و غیر حوزوی نیست.

اینجانب ضمن تأکید مؤکّد بر شأن و منزلت اجتهادی و فقهی مرجع عالیمقام حضرت آیت الله صانعی- ایّده‌الله‌تعالی- همۀ مقلّدان ایشان را در پیروی از فتاوای ایشان مأجور می‌دانم و یقین دارم که بدرفتاری‌ها و کج خلقی‌های اخیر علیه برخی مراجع تقلید و نهادهای مستقل حوزوی مانند مجمع محققین و مدرسین حوزه که در خوشبینانه‌ترین حالت ناشی از جمود و کج فهمی است، راه به جایی نخواهد برد و نتیجه‌ای خلاف انتظار بانیان آن به بار خواهد‌آورد. امیدوارم بدانند که نتیجۀ این قبیل مواضع، تضعیف حوزه‌های علمیه است.

حقیقتاً معتقدم که بهترین نمونۀ مرجعیت مستقلّ دینی در روزگار ما هم خود امام خمینی-رضوان‌الله‌تعالی علیه- بود که همواره خاری در چشم متحجّران، کج اندیشان و خشک مغزان زمان خود بود و هنوز هم عدّه‌ای می‌کوشند تا به انحاء گوناگون از او، بازماندگان و همفکرانش انتقام بگیرند.

اسدالله بیات زنجانیDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

15 پاسخ به “کج فهمی ها و بد رفتاری ها راه به جایی نخواهد برد”

 1. مرتضی گفت:

  با تشکر از ایت ا.. بیات زنجانی

  درود بر ایت ا… صانعی

 2. amir گفت:

  خدا را شکر که چنین مراجع روشنفکر در بین ما هنوز وجود دارند که همچون چراغی در تاریکی راه را روشن نمایند

 3. شقایق گفت:

  بهترین مؤید سطح علمی آیةالله صانعی ، شخص امام بود . بیست و چند سال از آن تأیید می گذرد.
  شاید با گذشت زمان انسان از لحاظ علمی تقویت شود و بالاتر رود ولی مسلمن ضعیفتر نمی شود!
  از آیةالله بیات بخاطر این پیام جانانه متشکریم.

 4. مریم گفت:

  باید ببینیم تز دروغ بگو حکومت کن ، چقدر توانایی دارد آیا می تواند مرجعیت شجاع ، مستقل و اصیل شیعه را تخریب و تحقیر کند و یا بر عکس با این اولیاء الهی هرکس در افتاد برافتاد.

 5. مرتضی گفت:

  امام خمینی در جلد 17 صحیفه نور درباره آیت الله صانعی نوشته اند؛ «من آقای صانعی را مثل یک فرزند بزرگ کرده ام. آقای صانعی وقتی که سال های طولانی در مباحثاتی که ما داشتیم تشریف می آوردند. ایشان بالخصوص می آمدند با من صحبت می کردند و من حظ می بردم از معلومات ایشان. و ایشان یک نفر آدم برجسته یی در بین روحانیون و مرد عالمی است.»

 6. احسان گفت:

  روحانيت آزاد انديش صدای مظلوميت مردم را فرياد زنند.

 7. ashkan_k35 گفت:

  زنده باد آیت الله صانعی …

 8. behrouz گفت:

  cheshme omide ma iraniha be roshnfekrani hamchon ayatola saneay va azad andishan hamchon ayatolla bayate zanjani ast .zende bad ayatola saneay va jonbeshe sabz.

 9. انسان گفت:

  بابا توروخدا پای این مراجع عزیز را لااقل وسط نکشید
  درانتخابات تقلب کردید -حق ملت ضایع شد-جوانان زیادی رفتند ولی تورا به آنچه اعتقاد دارید پای دین ومخصوصا مراجعی که همیشه عزیز بودند را وسط نکشید
  به خدا حکومت این همه ارزش ندارد .
  علی (ع) دنیا را سه طلاقه کرده بود چقدر دنیا ارزش دارد
  به فکر قیامت هستید؟؟

 10. حيدر گفت:

  درود بر صانعي

 11. علی گفت:

  من از ایت الله بیات زنجانی تشکر میکنم.من از مقلدین یکی از مراجع بودم ولی با اطلاعیه جامعه مدرسین تازه فهمیدم ایت الله صانعی از مراجع مستقل و غیر دولتی هستند و میشود در همه امور به ایشان اقتدا کرد و هم اکنون ازمقلدین ایشان هستم. نابود باد سیستم مبتنی بر زر و زور و تزویر.

 12. امير گفت:

  مقلد عاقل و آزاده هيچگاه نظرات شتابزده آقاي يزدي ناشي از بيماري ايشان را قبول نخواهد كرد
  خداوند ايشان را شفا عنايت دهد.

 13. محمود گفت:

  هزار جهد بکردم که سر عشق بپوشم نیود میسرم …
  آنانکه دات پاکی دارند ناپاکی را بر نمتابند.
  آفرین بر صانعی و بیات

 14. مریم گفت:

  درود بر آیات الله زنجانی و درودبر انسان های بزرگ و بزرگ اندیش

 15. زنده باد روحانیونی که نان به نرخ روز خور نیستند