سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هيچ‌گاه مرجعي توسط جايي نصب يا عزل نشده است...
» آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به زندگي مراجع در تاريخ تشيع:

هيچ‌گاه مرجعي توسط جايي نصب يا عزل نشده است

چکیده :مرجعيت همواره به عنوان شخصيت‌هاي پرنفوذ و تاثيرگذار در عرصه ديني و سياسي مردم حضور ارزشمند و غيرقابل انكار داشته‌اند ولي هميشه استقلال خود را حفظ كرده و غيروابسته به دولت‌ها و با اتكاء به مردم حضور...


کلمه:جمعي از دانشجويان درس ”‌مسائل سياسي و اقتصادي نفت ايران“ در رشته علوم سياسي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب صبح دوشنبه با آيت‌الله اكبر هاشمي رفسنجاني ديدار و برخي سئوالات خود درخصوص اين درس را مطرح كردند.

به گزارش ایلنا رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در اين ديدار در پاسخ به سئوالي درخصوص رابطه جبهه ملي و آيت الله كاشاني پس از ملي شدن صنعت نفت، گفت: پيروزي ايران در ملي كردن صنعت نفت مديون همكاري و هماهنگي آيت الله كاشاني و دكتر مصدق بود ولي پس از پيروزي به دليل اختلافاتي كه در نحوه اداره برخي مسائل بروز كرد دولت مصدق تضعيف و در نهايت به دليل جدايي از آيت‌الله كاشاني سقوط كرد. در بررسي اين موضوع نقش رابطه مسائل ملي با مذهب در قدرت سياسي قابل رويت است.

وي در پاسخ به سئوال ديگري درخصوص رابطه نفت و انرژي با قدرت، تاكيد كرد: در عرصه بين‌المللي امروز نفت در كشورهاي داراي تكنولوژي و پيشرفته ايجاد قدرت سياسي مضاعف كرده است و آنها با اعمال ماليات‌هاي سنگين براي دولت‌هاي خود توليد هزاران محصول صنعتي از اين ماده ارزشمند ايجاد درآمدي به مراتب بيش از كشورهاي توليدكننده مي‌كنند.

هاشمي رفسنجاني افزود: عمده كشورهاي توليدكنده نفت به دليل عدم استفاده مطلوب از اين ماده پر ارزش و نقش منفي سياست‌هاي كشورهاي استعمارگر در اين كشورها، نتوانسته‌اند از اين سرمايه ملي به نحو مطلوب در اداره كشور خود استفاده كنند و بهره اصل از اين ماده را كشورهاي پيشرفته مي‌برند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به سئوالي درخصوص نحوه استفاده بهينه از درآمدهاي نفتي تاكيد دارد: مجمع تشخيص مصلحت نظام در سياست‌هاي كلي كه به تاييد مقام معظم رهبري نيز رسيد تعيين كرد تا هزينه جاري كشور ظرف 10 سال از درآمدهاي نفتي منقطع و از منابع مالي ناشي از نفت به عنوان يك سرمايه براي توسعه كشور استفاده كنيم.

وي ادامه داد: عمل به اين سياست مي‌تواند اين ثروت عظيم را در اختيار توسعه و پيشرفت كشور قرار دهد و مسائل و مشكلات ناشي از استفاده غيربهينه از اين ماده را حل كند كه البته تاكنون اين سياست محقق نشده است.

هاشمي رفسنجاني در جواب به پرسش ديگري درخصوص رابطه تحريم ايران با قيمت نفت در عرصه جهاني تاكيد كرد: كشورهاي سلطه‌گر اكنون از سرمايه‌گذاري در صنعت نفت ايران جلوگيري مي‌كنند و اين تحريم موذيانه، درآمد نفتي ايران را در ساليان آينده كاهش مي‌دهد و آنها اگر بتوانند توليد نفت را در برخي كشورهاي منطقه افزايش دهند شايد به دنبال تحريم خريد نفت ايران باشند و در غير اين صورت مي‌تواند بر قيمت نفت تاثير مضاعف گذارد كه البته اقتصاد جهاني امروز تحمل چنين تحريمي را ندارد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به سئوالي درخصوص وجود رانت در صنعت نفت كشور گفت: در فضايي كه تمركز امور اقتصادي در دستان دولت باشد اين رانت وجود دارد و راه حل موجود در دنيا اين است كه دولت سياستگذار باشد و امور اقتصادي به مردم واگذار شود.

وي تاكيد كرد: در سياست‌هاي كلي اصل 44 كه مجمع آن‌را تدوين و به تصويب مقام معظم رهبري رسيد تعيين شد تا سالي 20 درصد از فعاليت‌هاي اقتصادي دولت به مردم واگذار شود كه در صورت اجراي صحيح اين موضوع، مي‌توانست ظرف 5 سال فضاي سالم و رقابتي در عرصه اقتصادي كشور با حضور مردم تبلور يابد.

هاشمي رفسنجاني در پاسخ به اين پرسش كه علل اقتصادي و سياسي واگرائي ميان ايران و كشورهاي حوزه خليج فارس چيست؟ تاكيد كرد: پيروزي انقلاب و تاثير مردمي آن در منطقه، نگراني‌هايي در برخي حاكمان اين كشورها ايجاد كرد و كشورهاي غربي نيز براي كاهش خطر رژيم صهيونيستي در افكار عمومي منطقه به اين نگراني‌ها دامن زدند.

وي تصريح كرد: جنگ تحميلي و حمايت برخي از اين كشورها از رژيم بعث، روابط ميان ايران و برخي اين كشورها را دچار مشكل كرد كه پس از جنگ در جهت همگاريي قدم‌هاي مثبتي برداشته و نتايج مطلوبي حاصل شد ولي اكنون شاهد روابط مطلوب و قابل قبول نيستيم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به سئوالي درخصوص تفسير نظريه زوال دولت در ديدگاه ابن خلدون تاكيد كرد: اكنون با وجود نظام‌هاي دمكراسي در دنيا و انعطاف‌پذيري اين دولت‌ها در مقابل خواست و اراده مردم و تعيين دوره‌هاي زماني در انتخاب روساي كشورها اين نظريه معنا و مفهوم گذشته را ندارد.

هاشمي رفسنجاني در پاسخ به پرسشي در خصوص دليل عدم استفاده ايران از ذخاير نفت خزر گفت: استفاده از اين ذخاير با توجه به عمق زياد آب در اين دريا نياز به فن‌آوري پيشرفته دارد و ايران درخصوص دستيابي به اين فن‌آوري‌ها قدم هايي را برداشته است كه در حال تكميل است.

وي تلاش براي گرفتن سهم واقعي ايران از منابع عظيم ذخاير نفتي در اين منطقه را پر اهميت عنوان كرد و گفت با رايزني و پيگيري مي‌توانيم به حق خود در منابع نفتي موجود در اين دريا دست يابيم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به سئوالي درخصوص رابطه معكوس افزايش درآمدهاي نفتي و دمكراسي در كشورهاي نفت‌خيز تاكيد كرد: اين موضوع در تاريخ بعضي از كشورهاي نفتي اتفاق افتاده است و لزوما به اين معنا نيست كه هميشه اين اتفاق خواهد افتاد.

وي خاطر نشان كرد: ثروت نفت مي‌تواند وجود داشته باشد ولي دولت‌ها همواره بايد خود را نيازمند مردم و احزاب و همچنين نهادهاي مردسالار ببينند.

هاشمي رفسنجاني تصريح كرد: افزايش قيمت نفت در كشورهايي كه سطح سواد سياسي مردم بالا باشد و حقوق خود را مطالبه كنند تبديل به عاملي براي پيشرفت و آباداني خواهد شد.

وي در پاسخ يكي از دانشجويان كه در مورد نقش مرجعيت در فقه شيعه و اقدام اخير جامعه مدرسين حوزه علميه قم در رد صلاحيت يك مرجع سئوال كرد، گفت: مرجعيت همواره به عنوان شخصيت‌هاي پرنفوذ و تاثيرگذار در عرصه ديني و سياسي مردم حضور ارزشمند و غيرقابل انكار داشته‌اند ولي هميشه استقلال خود را حفظ كرده و غيروابسته به دولت‌ها و با اتكاء به مردم حضور داشته‌اند.

هاشمي تاكيد كرد:در مطالعه زندگي مراجع در تاريخ تشيع هيچ‌گاه مرجعي توسط جايي نصب يا عزل نشده بلكه مردم با تشخيص خود و پرداخت وجوهات فرد مناسب به عنوان مجتهد را انتخاب كرده‌اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

28 پاسخ به “هيچ‌گاه مرجعي توسط جايي نصب يا عزل نشده است”

 1. ناشناس گفت:

  مرجع بزرگ ما امام ره بودند که هیچکس ایشان را منصوب نکرد و مردم به ایشان روی آوردند الان نیز مقلدین مختارند و بنده نیز پس از امام ره ایت الله صانعی را انتخاب کردم و خود را ملزم به احترام به دیگر مراجع میدانم….

 2. حم گفت:

  احسنت

 3. محمد جواد س گفت:

  شعر زیر بخوبی گویای دردی است که ما را سراپا فراگرفته / من از طریق اسم اس گرفتم اما شما با سایت تان فریاد این درد را منتشر کنید در زمانی که حتی مراجع تقلید ما از فتنه دیکتاتوری و زورگویی یک عده خودخواه در امان نیستند/محمد جواد س.

  فریاد
  از زخم تو , با شعر من , تا شد عجین فریاد
  حرفی ندارد در صدایش جز همین فریاد
  آئینه تصویر حقیقت را نمایانده ست
  از چشم های قاصرکوتاه بین فریاد
  اینجا ندای اعتراضم سبز نی سرخ ست
  سهراب را تیغ پدر زد بر زمین فریاد
  وقتیکه زیر چرخهای ظلم له شد عشق
  تاریخ شد فریاد سبزش , آفرین فریاد
  یاد شهیدان بلا افتادم و اجساد
  که زیر سم اسبها له شد چنین فریاد
  تا کعبه روبرتافت از قبله گه این قوم
  برخاست از هر آجر دیوار چین فریاد
  ” تا کی به نام من بکام نفس پست ای قوم
  فریاد از ظلمی که شد با نام دین فریاد
  این نیست دینی که رسولم گفت این آن نیست ”
  آری خدا بود و زد از عرش مکین فریاد
  بشنو صدایم را بخاطر نیز بسپارش
  هرچند این باشد مرا هم آخرین فریاد
  این نیست دینی که محمد گفت این آن نیست
  آن از خدا این از من شاعر و این فریاد
  مهرداد نصرتی (مهرشاعر )

 4. محمد جواد س گفت:

  این شعر بخوبی فریاد دردی است که قلب ما را می فشرد / من از طریق اس ام اس دریافت کردم و به دیگران ارسال می کنم شما هم با سایت خوبتان/ آنهم در زمانی که حتی مراجع ما از دست مشتی دیکتاتور و زورگو در امن نیستند و دین خدا را در ذهن مردم بد جلوه می دهند / فریاد فریاد فریاد / (محمد جواد س / تهران )
  فریاد
  از زخم تو , با شعر من , تا شد عجین فریاد
  حرفی ندارد در صدایش جز همین فریاد
  آئینه تصویر حقیقت را نمایانده ست
  از چشم های قاصرکوتاه بین فریاد
  اینجا ندای اعتراضم سبز نی سرخ ست
  سهراب را تیغ پدر زد بر زمین فریاد
  وقتیکه زیر چرخهای ظلم له شد عشق
  تاریخ شد فریاد سبزش , آفرین فریاد
  یاد شهیدان بلا افتادم و اجساد
  که زیر سم اسبها له شد چنین فریاد
  تا کعبه روبرتافت از قبله گه این قوم
  برخاست از هر آجر دیوار چین فریاد
  تا کی به نام من بکام نفس پست ای قوم
  فریاد از ظلمی که شد با نام دین فریاد
  این نیست دینی که رسولم گفت این آن نیست
  آری خدا بود و زد از عرش مکین فریاد
  بشنو صدایم را بخاطر نیز بسپارش
  هرچند این باشد مرا هم آخرین فریاد
  این نیست دینی که محمد گفت این آن نیست
  آن از خدا این از من شاعر و این فریاد
  مهرداد نصرتی (مهرشاعر )

 5. احمد گفت:

  هاشمی هاشمی خدا نگه دار تو

 6. ابرسبز گفت:

  انتظار بیشتری از رئیس محترم تشخیص مصلحت نظام داریم.وقتی ایشان سکوت کنند از دیگران چه انتظاری میرود.

 7. احسان گفت:

  دو مورد اینحا قابل توجه است یک اینکه اگر شما می خواهید جهشی در اقتصاد داشته باشید بهترین قدم این است که ار این همه مهتدس فارق التخصیل در ایران و حارج برای پیشبرد صنعت نفت استفاده کنید چون هر چقدر هم که دیگران برای شما سرمایه گداری کنند قطعا تکنولوژی را به شما نمی دهند و قابل توحه است که این را برای شما بسیار سود آورتر از در بوق و کرنا کردن صنعت هسته ای است چون با اینکه شاید از لخاظ تکنولوژی نیاز به داشتن آن باشد ولی در همین حد علم اش را که داریم کاقی است پس بهتر است مردان مملکتی به این فکر کنند که اگر یک پیشرفت قابل توچه را در 10 سال آینده نیاز دارند باید در مواردی که ایران پتانسیل خوبی دارد تمرکز بیشتری کند و از سیاست تنش زدایی پیروی کند تا هم وجه خوبی داشته باشیم از ایران و هم پیشرفت کنیم و بداتیدخونی که ریخته شوددیگر جبران حیلی سخت خواهد بود…

 8. جواد گفت:

  مردم مقلد مراجع است نه حکومت ( غلط میکند انکه برای مردم مرجع تعیین میکند)

 9. عبد الله گفت:

  قبل از اينكه از آقاي صانعي حرفي زده شود بايد ديد اين كساني كه در رابطه با ايشان تصميم گرفتند آيا واقعا خودشان افراد قابل اعتمادي هستند ؟ آيا از لحاظ مقام علمي به درجه اي رسيده اند كه در اين زمينه اظهار نظر كنند ؟ اگر داراي مقام علمي هستند آيا از لحاظ تقوا وورع در حدي هستند كه ديگران از آنها پيروي كنند؟ وسؤالهاي ديگري از اين دست.
  بعلاوه اينكه معمولاً در رساله هاي عمليه به اين نكته اشاره شده كه اگر خواسته باشيم اجتهاد يا اعلميت مجتهدي را به دست آوريم مي توانيم به طرق مختلفي چنگ بزنيم كه من جمله آن استعلام از اهل خبره هست ، اما در هيچ جا مطرح نشده كه اهل خبره مي توانند در رابطه با صلاحيت يك مجتهد براي مرجعيت نظر بدهند . وبه ديگر عبارت : يا فرد مجتهد است يا خير، وچنانچه مجتهد باشد خود بخود صلاحيت تصدي براي مرجعيت راد دارد . اينطور نيست كه مجتهد باشد ولي صلاحيت تصدي مرجعيت را نداشته باشد.
  مضافا بايستي به اين آقايان گوش زد كرد كه فردا ممكن است ديگران اين شتر را درِ خانه ديگري بخوابانند.
  از اينها كه بگذريم آقاي صانعي مجتهد باشد يا نباشد ، اين راه ورسمش نيست ، وبه قول عربها : ما هكذا يا سعد تورد الابل.

 10. ناشناس گفت:

  درود بر مرجع عالیقدرایت الله صانعی و رحمت خدا بر حضرت امام و آیت الله العضمی منتظری و همچنین سلام بر میرحسین موسوی.

 11. رستمی گفت:

  امام را آیت الله بروجردی مناسب مرجعیت دیدند. تاریخ نخوانده ها الکی اظهار فضل نکنند.

 12. ایرانی گفت:

  درود بر مرجع شایسته ایرانیان حضرت آیت ا… صانعی

 13. ناصر گفت:

  خدا حافظ اي …………………………

 14. ali گفت:

  درود بیکران بر سردار سازندگی ایت ا…… هاشمی رفسنجانی بیا و پدری کن مملکت را نجات بده

 15. ali گفت:

  هاشمی هاشمی خدا نگهدار تو انشالا کور بشه وگوشاش کر بشه وزبونش لال بشه هر کی نمیتونه هاشمی رو ببینه

 16. نوروز گفت:

  باسلام خدمت شما و آقاي هاشمي
  من زياد داخل مسادل سياسي دخيل نيستم
  ولي فكر كنم زمان آقاي خميني؛ آقاي شريعتمداري از مرجعيت توسط جامعه مدرسين عذل گرديد و خميني از آنها تقدير كرد
  ودر ضمن آقاي صانعي غزل نشده است بلكه تا آنجايي كه ميدانم اعلام شده است ايشان شرايط لازم را ندارد
  خداوند در اين مسائل اخير همه ما را كمك كند تا بتوانيم درست تصميم بگيريم

 17. وووو گفت:

  احمدی این آخرین پیام جنبش سبز ایران آماده قیام

  درود بر آیت الله صانعی

 18. .......................................... گفت:

  باسلام

  هيچ گاه مرجعي توسط جايي نصب يا عزل نشده!!؟

  افسوس كه در حسرت ديدن يك بار خواب جنگيدن در ركاب امام حسين(ع) خواهم مرد……حسين جان به دانش درك

  تفكرت تشنه ام……

 19. حیدر صفایی ف گفت:

  این شاعرتون زیادی زبونش دراز شده/اون از شعرای قبلیش این هم از این/برادرانه بهش توصیه میکنم به آغوش مردم و ولایت برگرد ه و آبروی شعرهات را برای یه مشت بی دین مزدور نبر ه /

 20. رضا گفت:

  آیا چمعه مدرسین حوزه علمیه مجوز مرجعیت صادر میکند

 21. Irani گفت:

  ایکاش هر کسی قدرت را بدست می آورد کسی باشد که حقوق همه مردم نه تنها اکثریت را ارزش بگذارد

 22. ناشناس گفت:

  می خواستم یک داستان از پیامبر را یاد آوری کنم ایشان پس از فتح مکه شروع به قتل عام نکرد و حقوق مردم را همگی در نظر داشت… به امید اتحاد … سبز باشید

 23. ناشناس گفت:

  ازجامعه مدرسین قم تقاضا دارم لطفا حکم مرجعیت آیت اله مصباح وآیت اله احمد خاتمی وچند نفر دیگر اصولگرای محترم را اعلام نمایند

 24. ايران آزاد گفت:

  يا حسين مير حسين

 25. ساسان گفت:

  بازم هاشمی رفسنجانی
  یا حسین میرحسین

 26. جانباز انقلاب گفت:

  دستغيب سر باز ره حق بود آخرت حق طلبي اين بود

 27. LORD گفت:

  يك يا حسين تا مير حسين

 28. f گفت:

  دستغیب سر باز ره حق بود آخر ت دارم لطفا حکم مرجعیت حق طلبی این بود