سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تذكربه‌«جمهوری‌اسلامی» رسید/رامین: با توقیف روزنامه‌ها سعی در تلطیف فضای آشفته ...

تذكربه‌«جمهوری‌اسلامی» رسید/رامین: با توقیف روزنامه‌ها سعی در تلطیف فضای آشفته مطبوعات را داریم

چکیده :در جلسه هیئت نظارت بر مطبوعات، موضوع درج خبر و متن بیانیه اخیر میرحسین موسوی، در روزنامه‌های «جمهوری اسلامی» و «فرهنگ آشتی» مطرح و مقرر شد به استناد تبصره 8 ماده 9 قانون مطبوعات كه تصریح می‌كند «كسانی كه علیه نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت و یا تبلیغ می‏كنند، حق هیچ‌گونه فعالیت مطبوعاتی را ندارند» به این دو روزنامه تذكر كتبی داده...


کلمه:هیئت نظارت بر مطبوعات در جلسه امروز خود به شش روزنامه «جمهوری اسلامی»، «فرهنگ آشتی»، «آرمان روابط عمومی»، «كارون»، «آفتاب یزد» و «اعتماد» و همچنین هفته‌نامه «پنجره» تذكر داد.

به گزارش ایلنا ، در جلسه هیئت نظارت بر مطبوعات، موضوع درج خبر و متن بیانیه اخیر میرحسین موسوی، در روزنامه‌های «جمهوری اسلامی» و «فرهنگ آشتی» مطرح و مقرر شد به استناد تبصره 8 ماده 9 قانون مطبوعات كه تصریح می‌كند «كسانی كه علیه نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت و یا تبلیغ می‏كنند، حق هیچ‌گونه فعالیت مطبوعاتی را ندارند» به این دو روزنامه تذكر كتبی داده شود.

ضمنا موضوع درج مطالب و تحلیل‏هایی درخصوص اعلام‏نظر اخیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پیرامون عدم صلاحیت شیخ یوسف صانعی برای مرجعیت در روزنامه «اعتماد» در جلسه هیئت نظارت بر مطبوعات مطرح و مقرر شد به استناد بندهای 4، 5 و 11 ماده 6 قانون مطبوعات به این روزنامه تذكر كتبی داده شود.

در جلسه هیئت نظارت همچنین موضوع تیتری كه در صفحه اول شماره 1938 روزنامه كارون با عنوان «تجمع علیه حوادث عاشورا در ایران» درج شده است، بررسی و باتوجه به تظاهرات ده‌ها میلیون نفر از امت مسلمان ایران در دفاع از اسلام و حریم ولایت فقیه كه در تاریخ انقلاب اسلامی بی‏سابقه بود، آن روزنامه به استناد تبصره ماده 2، بند 5 و 11 ماده 6 قانون مطبوعات تذكر دریافت كرد.

علاوه بر این، موضوع مطالب، اخبار و تیترهای صفحة اول روزنامه آفتاب یزد در بخش‏های سرمقاله و ستون «روی خط آفتاب» مندرج در تاریخ هفتم و دواردهم دی ماه آن روزنامه در جلسه امروز هیئت نظارت بر مطبوعات مورد رسیدگی قرار گرفت.

هیئت مذكور مصوب كرد كه به سبب تخلفات مكرر آن روزنامه از جمله تشویق مردم به انجام راهپیمایی غیرقانونی (پیام 1491)، اتهام انتساب موضوع اهانت به تصویر امام خمینی (ره) به اصولگرایان و طرفداران دولت (مندرج در صفحة 6 مورخ 7/10/88)، انعكاس خفیف و نامناسب مراسم عزاداری حسینی (ع) در سراسر كشور و تقلیل آن در سطح «درگیری‏های تعدادی از تربیون‏داران، وعاظ و مداحان سرشناس و حتی خطبای نمازجمعه علیه اصلاح‏طلبان و سران جبهه» (مندرج در صفحه اول مورخ 7/10/88) ، القای این ذهنیت كه ایجاد بلوا و تنش توسط طرفداران دولت صورت می‏گیرد و نیز حمایت از افرادی كه محرك اغتشاشگران بوده‏اند (مندرج در ص 2 شمارة 1106)، مستند به بند 4، 5، 8 و 11 مادة 6 قانون مطبوعات به این روزنامه تذكر داده شود.

همچنین هیئت نظارت بر مطبوعات مصوب كرد، در مورد تصویر صفحه اول روزنامه «آرمان روابط عمومی» از تخریب‌های به‌جای مانده از سوی آشوبگران در روز عاشورا و تیتر «گزارشی از حضور پرشور مردم در مراسم عزاداری حسینی و حواشی» كه به نوعی تداعی‏كننده تأیید عمل آشوبگران و پرشور خواندن آن است، به روزنامه آرمان روابط عمومی تذكر داده شود كه این نوع عملكرد مغایر با رسالت مطبوعات – مصرح در ماده 2 قانون مطبوعات است.

همچنین در این جلسه هیئت نظارت بر مطبوعات، موضوع درج تصویر فردی به نام «اوشو» مندرج در شماره 17 نشریه پنجره مورد رسیدگی قرار گرفت و مصوب شد، به سبب طرح افراد مبلغ آیین‏‏های انحرافی عرفانی و دارای سوابق اخلاقی سوء، به جهت عدم رعایت بند د مادة 2 قانون مطبوعات به این نشریه تذكر داده شود.

رامین: با توقیف روزنامه‌ها سعی در تلطیف فضای آشفته مطبوعات را داریم

روزنامه‌هایی كه تذكر می‌گیرند یا توقیف می‌شوند مثل عنصر فاسد و آلوده‌ای هستند كه همه فضای مطبوعات را آشفته می‌كنند/ در صنف بزرگی مثل رسانه تعدادی عناصر ناآرام نفوذ می‌كنند كه باعث آلودگی فضای جمعی رسانه‌ها می‌شوند.

محمد علی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد گفت كه هیئت نظارت كه مجوز انتشار نشریات را صادر می‌كند، وظیفه دارد عملكرد آنها را نیز مورد بررسی قرار دهد.

به گزارش ایلنا، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در نشست خبری با خبرنگاران روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها افزود كه وظیفه هیئت نظارت بر مطبوعات، تجویز صدور انتشار نشریات و نظارت بر عملكرد مطبوعات و خبرگزاری‌ها است كه البته نظارت بر خبرگزاری‌ها اخیرا مصوب شده ولی هنوز ابلاغ رسمی نشده است.

رامین با ابراز ناراحتی از لغو مجوزهای صادر شده گفت: بسیار تلخ است كه مجوزی كه صادر شده و اعتمادی كه اعلام شده به‌دلیل عملكرد منفی صاحب امتیاز رسانه مجوز سلب شود.

وی به موضوع مطرح شده در آخرین جلسه هیئت نظارت اشاره كرد و گفت: متاسفانه امروز در هیئت نظارت با تذكراتی مواجه بودیم كه به تازگی به رسانه‌ها ابلاغ شده و اعضای هیئت نظارت بر این باور بودند كه شاید اهالی مطبوعات با قانون مطبوعات آشنا نباشند یا بعضا در خلال كار بعضی موارد قانونی را فراموش كرده باشند در چنین شرایطی اگر بازآموزی و یادآوری موارد قانون مطبوعات جزو ماموریت‌های رسمی ما نباشد جزو وظایف اخلاقی ما هست. بنابراین علاوه بر تعهداتی كه صاحب امتیاز هر نشریه در ابتدا پذیرفته و با وجود آشنایی با قانون مطبوعات مجددا با برخی مواردی مواجه می‌شویم كه قوانین را رعایت نمی‌كنند و ما مجبور به یادآوری هستیم.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در ادامه بندهایی از قانون مطبوعات را بازخوانی كرد و پس از اشاره به جزئیات موارد ذكر شده قانون مطبوعات ادامه داد: آنچه بیان شد قانون مطبوعاتی است كه ما و شما باید بشناسیم و در اجرای آن متعهد باشیم. امروز در جلسه هیئت نظارت از این‌كه تعدادی از نشریات مرتبا با تخلفات مكرر وقت هیئت نظارت را می‌گیرند اظهار گله‌مندی شد و من به عنوان دبیر هیئت نظارت برای یادآوری این قانون به دوستان رسانه‌ای مامور شدم.

وی افزود: در صنف بزرگی مثل رسانه شامل مطبوعات و خبرگزاری‌ها تعدادی عناصر ناآرام نفوذ می‌كنند كه باعث آلودگی فضای جمعی رسانه‌ها می‌شوند اینگونه تذكرات صرفا برای اصلاح وضعیت و شرایط كنونی مطبوعات است.

رامین ابراز امیدواری كرد كه در آینده با اصلاح فضای موجود در مطبوعات با هیچ تخلفی روبه‌رو نباشیم و فرصتی پیدا كنیم كه به جبران كمبودها و نیازها و ضرورت‌های عرصه رسانه بیشتر توجه كرده و برنامه‌های خود را برای ارتقای جایگاه رسانه‌ها پیگیری كنیم.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه ابتكار در رابطه با عدم ابلاغ تذكر كتبی به این روزنامه، گفت: سابقا رسم بر این بود كه به صورت محرمانه این تذكرات برای مدیران مسئول ارسال می‌شد ولی من احساس كردم این برخورد محرمانه ضرورت ندارد ما آنقدر با دوستان روزنامه‌نگار شفاف هستیم كه تخلفات آنها را آشكارا بیان می‌كنیم و فكر می‌كنم وقتی بسیاری از تخلفات آشكارا صورت می‌گیرد ما چرا تذكر را به صورت مخفیانه به مدیران مسئول ابلاغ كنیم؟

وی در ادامه به تذكر وارده به روزنامه اعتماد اشاره كرد، گفت: به روزنامه اعتماد قبلا تذكر داده شده بود كه در مورد شخصی كه صلاحیت جایگاه مقدس مرجعیت را نداشته اخباری منعكس نشود اما آنها بر تخلفات خود اصرار كردند.

وی در پاسخ به سئوال یكی دیگر از خبرنگاران درباره بهبود شرایط كاری خبرنگاران و احتمال اعزام آنها به كشورهای خارجی اعلام كرد كه ما در فضای رسانه‌ای ابتدا باید اعتماد مسئولین را جلب كنیم و در واقع فضای اعتمادسازی را ایجاد كنیم و سپس برنامه‌هایی را كه برای اهل رسانه در نظر گرفته‌ایم، انجام خواهیم داد از جمله سفرهای گروهی، داخلی و خارجی، آموزش ضمن خدمت و …..

رامین به اولین همایش اهل رسانه در آغاز بهمن‌ماه اشاره كرد و گفت: برای مثال همایش بررسی استراتژی رسانه‌های داخلی در برابر جنگ نرم رسانه‌های بیگانه، از اولین برنامه‌های در دست انجام است.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد به نامه ارسال شده به صاحبان امتیاز و مدیران مسئول مطبوعات و خبرگزاری‌های كشور اشاره كرد و گفت: ما درصدد صدور كارت‌های جدید خبرنگاری هستیم كه طی آن به منظور تدوین پیش‌نویس قانون جامع رسانه‌ها 12 سئوال را برای مسئولین ارسال كردیم و به نوعی در تدوین این قانون از آنها تقاضای همكاری كردیم كه هنوز بسیاری از آنها به این نامه پاسخی نداده‌اند.

رامین در پاسخ به سئوال خبرنگار ایلنا در رابطه با افزایش موج تذكرها، اخطارها و توقیف‌ها در دوره كاری خود، گفت: تا پیش از این هم اعتماد مسئولین نسبت به مطبوعات قابل قبول و به نوعی فعالیت‌های آنان در حد انتظار مسئولین نبود. ما می‌خواهیم با حمایت هر چه بیشتر فعالیت آنها را گسترش دهیم و تمام كمبودها و نیازهای جامعه رسانه‌ای را برطرف كنیم كه برای این امر باید در فضای عمومی رسانه‌ها اعتمادسازی شود به طوری‌كه مسئولین رسانه‌ها بتوانند به عنوان پشتوانه عمومی افكار اسلامی عمل كنند.

وی همچنین خاطر نشان كرد: روزنامه‌هایی كه تذكر می‌گیرند یا توقیف می‌شوند مثل عنصر فاسد و آلوده‌ای هستند كه همه فضای مطبوعات را آشفته می‌كنند و ما با توقیف آنها سعی در تلطیف این فضای آشفته را داریم.

این در حالی است كه تا كنون كمتر روزنامه غیر حامی دولت است كه از دست بابركت جناب رامین و همكارانش تذكر دریافت نكرده باشد.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در رابطه با قول‌های داده شده به خبرنگاران و افزایش تیراژ روزنامه‌ها، گفت: باید محتوا نیروی انسانی كارآزموده و مسائل مالی حل شود تا ما بتوانیم روزنامه‌هایی با تیراژ بسیار بالا داشته باشیم.

وی ابراز امیدواری كرد كه می‌توان از میان نخبگان همه نشریات افراد هم‌طیف را جمع‌آوری كرد و توسط آنها روزنامه‌ای با تیراژ بسیار بالا در سطح كشور و جهان منتشر كرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

17 پاسخ به “تذكربه‌«جمهوری‌اسلامی» رسید/رامین: با توقیف روزنامه‌ها سعی در تلطیف فضای آشفته مطبوعات را داریم”

 1. ناشناس گفت:

  اگر قصد تلطیف جامعه است که باید کیهان بسته شود …..ما معتقدیم که درک مردممان بالاست مگر ایشان معتقد نیستند؟ بگذارید مردم بیانیه ها را بخوانند و خود قضاوت کنند…

 2. sootak گفت:

  کدوم نخبگان !؟

 3. azade گفت:

  yade ketabe jorge orwel mioftam
  animal farm

 4. احمد گفت:

  با توقیف روزنامه‌ها سعی در تلطیف فضای آشفته مطبوعات را داریم
  با توقیف روزنامه‌ها سعی در قرائت فاتحه به روح پر فتوح آزادی بیان داریم

 5. ناشناس گفت:

  براى اىشان شفاى عاجل آرزومندىم

 6. مهدی گفت:

  <>
  وب سات خبر گزاری جرس کلا بسته شده و با فیلتر شکن هم دیگه فیلتره!!!!
  من موندم از این به بعد اخبارو از کیهان بخونم،رسانه ملی! رو نگاه کنم یا مراجعه کنم به فارس و رجا نیوز
  شما بگید

 7. مهدی گفت:

  <>
  وب سایت خبر گزاری جرس کلا بسته شده و با فیلتر شکن هم دیگه فیلتره!!!!
  من موندم از این به بعد اخبارو از کیهان بخونم،رسانه ملی! رو نگاه کنم یا مراجعه کنم به فارس و رجا نیوز
  شما بگید

 8. آرش گفت:

  هیچکس جز تعریف از دولت حرفی نزنه جامعه تطلیف میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  خاک بر سر ما که اینا شدن مسول خاک

 9. az Australia گفت:

  از بیانیه میرحسین میترسند،و نوشتن دربارهٔ آن را نقض قانون می‌دانند،می‌دانید چرا؟چون میرحسین یوسف زمان ماست،یوسف را برادران غیورش از سر حسادت نتوانستند ببینند، در افکار خود گرگهایی درنده ساختند گوسفندها را بدریدند و صحنه‌ها طراحی کردند تا میرحسین یوسف زمان نباشد اما غافل از قدرت خداوند و کاروان اصلاحات که برای سبزی مسیر به آب نیز داشت،میرحسین را در آب یافت،میرحسین نامزد ریاست جمهوری شد،اما زلیخای قدرت خواست او را به تمکین خود در آورد،و چون میرحسین یوسف زمان ما به این خواسته پاسخ نداد،به او تهمت زدند،با اینکه قاضی القضات میداند که میرحسین،بیگناه است اما برای نجات فرعون و زلیخای قدرت،میرحسین را محکوم می‌کند،و چه یوسف زمان به زندان برود چه نرود،تنها کسیکه میتواند ایران را از قحطی عدالت،صداقت و آزادی نجات دهد و ایران را از عشق و آزادی و عدالت پر کند و جمهوری اسلامی سرافراز شود میرحسین ،یوسف زمان ماست،اما زلیخا رفت و لیلی شد،شما افراطیون و تندروها هم میتوانید ،پس دست از زلیخا صفتی بردارید و لیلی شوید،روزگاری ایران پر از لیلی بود و امروز …

  پس چه روزنامه‌ها بنویسند چه ننویسند این روزگار است که قلم زده و با مشیت الهی نوشته است،هر قلمی را بشکنید آیا قلم الهی را هم میتوانید بشکنید؟

 10. Sabz گفت:

  TALTIF BAHANE HAST.

  HAR ROZNAEE KE BOLANDGOYE KHODETON NIST DARESH TAKHTE MISHE.

  DARID NAFASHAYE AKHAR RA MIKASHID

 11. ناشناس گفت:

  انوقت اتهام انقلاب مخملی به طرفدارن سبز زده می شه یکی نیست بگه کسی که می خواد تلطیف کنه مخملیه یا ….

 12. شاهین گفت:

  با با ما اگه نخوایم اوضاع تلطیف بشه باید کی رو ببینیم؟

 13. ناشناس گفت:

  دوست عزیزی که گفتند با فیلتر شکن نمیتوان وارد سایت جرس شد اشتباه میکنند…..شاید فیلتر شکن شما قدیمیه و آپ دیت نشده…..از یوز جامپ استفاده کنید…راحت وارد میشه

 14. کاشمر گفت:

  این تئوریسین های مورتاز رو کی راه میده تو ایران؟

 15. یاور میرحسین گفت:

  az Australia تعبیر و تشبیه قشنگ و جالبی کرده دستش درد نکنه!

  همه با هم …فقط و فقط یک کلام
  یا حسین میرحسین
  یا حسین میرحسین
  یا حسین میرحسین
  یا حسین میرحسین
  یا حسین میرحسین
  یا حسین میرحسین
  یا حسین میرحسین

 16. هشدار در مورد فیلتر شکن تقلبي گفت:

  گويا اخيرا فیلتر شکنی برروی اینترنت منتشر شده است که UseJump نام دارد. طی بررسی دوستاني که در این زمینه تبحر کافی دارند ، اعلام شده این فیلتر شکن صرفا یک نرم افزار ساخت داخل و با كاربرد جاسوسی میباشد. تحت هیچ شرایطی این برنامه را نصب و یا استفاده ننمایيد و در صورتی که درحال حاضر آنرا روي سيستمتان داريد ، حتما آنرا حذف نمایيد. همچنین جهت جلوگیری از اثرات جانبی احتمالی این برنامه بعد از عملیات uninstall ، patch موسوم به C++ redistribution package را در add/remove خود پیدا کرده و آنرا حذف نمایید زیرا این فیلتر شکن جهت اجرا به این patch نیاز دارد.

 17. معلم سبز گفت:

  هر کار کنید نمی توانید جلوی رویش سبز ها را بگیرید پس اینقدر خودتان را هر روز منفور تر از قبل نکنید . ما هر طور شده اخبار درست و واقعی را بدست می آوریم حتی اگر شده آن را دهان به دهان بدست آوریم.