سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مسیح مهاجری: حساب افراطیون از موسوی وکروبی جداست...

مسیح مهاجری: حساب افراطیون از موسوی وکروبی جداست

چکیده : مسیح مهاجری مدیر مسؤول روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله این شماره نوشت: این چه رسم غلطی است که هر روز یک مرجع را با اتهامات و برچسب های عجیب و غریب به جدا بودن از انقلاب و نظام متهم می...


کلمه: به گزارش پارلمان نیوز به نقل از خبرآنلاین مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود با عنوان «این مسیر انحرافی را ببندید» آورده است:سرعت حوادث این روزها از سرعت تدابیر بیشتر است. چنین وضعیتی نشانه خوبی برای یک جامعه نیست. جامعه‌ای که نبض آن طبیعی بزند باید سرعت تدابیرش بیش از سرعت حوادث اش باشد.

آنچه در مراسم تشییع آیت‌الله منتظری و روزهای پس از آن رخ داد این واقعیت را به اثبات رساند که جریان های فاقد کنترلی در جامعه حضور دارند که به دلخواه خود عمل می کنند و اعتنائی به کسی نمی‌نمایند. چنین حوادثی برای آن‌ها یک فرصت است که به همه نشان بدهند به راه خود می‌روند و حتی به قواعد عرفی و ضوابط قانونی و اخلاقی هم پای بند نیستند. شعارهائی که در مراسم تشییع در قم داده شد و در روزهای گذشته نیز تکرار شد یک انحراف آشکار از چارچوب ها و هنجارهای اجتماعی و اخلاقی و قانونی بود. روشن ترین نشانه انحراف اینکه هیچیک از سران جریان اعتراض این شعارها را قبول نداشتند و ندارند.

نشان داده شدن عکس العمل در برابر این شعارهای انحرافی امری طبیعی بود هر چند در این طرف ماجرا نیز افراطی عمل شد. همین هم امری طبیعی است زیرا نمی توان انتظار داشت افرادی ساختارشکنی کنند و دیگران به تماشای آن‌ها بنشینند و یا اگر وارد صحنه میشوند بسیار منطقی و بی عیب و نقص ظاهر شوند. این افراط است که افراط می آورد و اگر یکطرف آنقدر بی مهار است که ساختارشکنی را جایز میداند طبیعی است که طرف مقابل هم به تناسب رفتار او عکس العمل نشان خواهد داد.

اکنون سئوال اینست که این وضعیت تا چه وقت و تا کجا باید ادامه پیدا کند چرا برای مهار کردن سرعت این حوادث و سپس متوقف ساختن آن و حل مشکلاتی که ریشه این حوادث هستند چاره‌ای اندیشیده نمی‌شود

برای آنکه روشن شود پاسخ دادن به این سئوالها کار مشکلی نیست به چند نکته کلیدی اشاره می کنیم .

1 ـ اگر کسانی تصور می کنند حوادث چند ماه اخیر به سقوط نظام جمهوری اسلامی منجر خواهد شد باید به قدرت درک و تحلیل خود شک کنند و برای خارج ساختن خود از این قبیل توهمات چاره ای بیاندیشند. نظام جمهوری اسلامی را مردم پایه گذاری کرده‌اند و در طول 30 سال گذشته نیز این خود مردم بودند که در برابر همه توطئه ها و خطرها از این نظام حمایت کردند و در کوران حوادث نشان دادند که حاضر نیستند آنرا با هیچ چیز دیگری عوض کنند. استقلال و عظمتی که نظام جمهوری اسلامی برای مردم ایران به ارمغان آورده واقعیتی است که این مردم آنرا با تمام وجود خود لمس می کنند و قدر آنرا می دانند و بارها نشان داده‌اند که برای دفاع از اصل نظام حاضرند بیشترین فداکاری را نیز بنمایند. این نظام پرتوی از نهضت عاشوراست که به رهبری امام خمینی بنیان گذاری شده و همچون خود عاشورا و امام خمینی که فرزند عاشوراست در عمق جان مردم ریشه دارد.

2 ـ کسانی که به سران جریان اعتراض معروفند یعنی افرادی که در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان نامزد حضور پیدا کردند و به نتایج آن معترض شدند به نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی این نظام که اصل « ولایت فقیه » رکن رکین آنست اعتقاد راسخ دارند و نه تنها خواهان وارد شدن کوچکترین گزندی به این نظام نیستند بلکه برای حراست از آن هر تلاش و گذشتی که لازم باشد خواهند نمود. این افراد دارای گذشته‌ای روشن در خدمت به نظام و حتی در شکل گیری نظام هستند و حراست از آنرا از حفظ جان خود واجب تر میدانند. این اعتقاد هم اکنون آنان هم هست و هیچ چیز را مانع انجام این وظیفه نمیدانند. آنها شعار انحرافی « جمهوری ایرانی » را ساخته و پرداخته دشمنان ملت ایران میدانند و بشدت آنرا رد می کنند.

3 ـ حساب افراطیونی که خود را به این جریان منتسب میدانند از حساب سران آن جداست . شعارهای انحرافی و اقدامات ساختارشکنانه متعلق به افراطیون است و هیچ ربطی به سران ندارد. حتی در میان افراطیون چه بسا عناصری وجود داشته باشند که برای دشمنان کار می کنند و هدفشان جلوگیری از حل مشکل و مانع شدن از وحدت و انسجام است و در نهایت درصدد ضربه زدن به اساس نظام جمهوری اسلامی هستند.

4 ـ با توجه به این واقعیت که افراطیون تاکنون لطمات زیادی به جریان اعتراض وارد ساخته اند سران این جریان باید مرز خود را با آنها مشخص کنند. این واقعیت باید با صراحت بیان گردد تا هرگونه فرصت سواستفاده از آنها و از دشمنان گرفته شود.

5 ـ آهنگ تبلیغات رسانه های بیگانه نشان می دهد که آنها با سواستفاده از حوادث چند ماه گذشته از اشخاص عبور کرده و درصدد برآمده اند اصل کارائی نظام حکومتی دینی را زیر سئوال ببرند. این خواسته ایست که از آغاز تشکیل نظام جمهوری اسلامی دشمنان این نظام درصدد رسیدن به آن بودند و البته هرچه بیشتر تلاش کردند ناامیدتر شدند. امروز گستردگی حوزه اختلافات متاسفانه به دشمنان کمک کرده و آنها امیدوارتر از هر زمان دیگری به این موضوع می پردازند.

6 ـ در چنین شرایطی همه اهل سخن و قلم و نظر به ویژه روحانیون باید هوشیار باشند و از دامن زدن به اختلافات بپرهیزند . وجود اختلافات را نمی توان انکار کرد ولی از ابراز آن و بزرگ کردن آن و دامن زدن به آن می توان خودداری نمود. این چه رسمی است که عده ای به راه افتاده اند و هر روز یک روحانی شناخته شده و پرسابقه را به انواع اتهام ها رمی می کنند و او را از اردوگاه انقلاب جدا میدانند این چه رسم غلطی است که هر روز یک مرجع را با اتهامات و برچسب های عجیب و غریب به جدا بودن از انقلاب و نظام متهم می کنند و قلمرو حاکمیت دینی را محدودتر و محصورتر جلوه می دهند برخلاف نظر صریح و شفاف رهبر معظم انقلاب که فرموده اند افراد را به مجرد مخالفت با یک نظر نباید متهم به نفاق و ضدیت با ولایت فقیه نمود چرا عده ای تمام تلاش خود را مصروف منافق و ضد ولایت فقیه معرفی کردن هر کس که خودشان نمی پسندند می نمایند شاید خود این افراد افراطی ندانند ولی تردیدی نیست که این کارها آب به آسیاب آمریکا و انگلیس و اسرائیل ریختن است که با بوقهای تبلیغاتی خود یکسره در تلاشند انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را تنها و منزوی معرفی کنند و چنین وانمود نمایند که روحانیون بلندپایه و مراجع تقلید و اقشار فهیم جامعه از نظام جمهوری اسلامی فاصله گرفته اند. این یک دروغ بزرگ است که دشمنان قسم خورده انقلاب و نظام اسلامی آنرا مطرح کرده و تبلیغ می کنند و متاسفانه عده ای افراطی نیز در داخل با رفتارهای غلط خود بر آن مهر تایید می زنند درست برخلاف سیاست « جاذبه حداکثری و دافعه حداقلی » که توسط رهبری اعلام و حتی تکرار شده است .

از کنار همدیگر قرار دادن این نکات می توان به این جمع بندی رسید که مشاجرات موجود نباید بیش از این ادامه پیدا کند و می توان با یک جمع بندی منصفانه و منطقی راه را بر ادامه این مسیر انحرافی بست . با توجه به اینکه ضرورت حراست از اصل نظام جمهوری اسلامی با آنچه در قانون اساسی این نظام آمده مورد توافق همگان است آنچه باقی میماند اتخاذ تدابیری توسط طرفین برای مهار کردن افراطیون و تکیه بر اصول مورد وفاق است . هیچکس نمی تواند با توسل به بهانه هائی از قبیل غیرقابل کنترل بودن افراطیون به توجیه وضعیت موجود بپردازد و خواهان ادامه آن باشد. این وضعیت به زیان ملت کشور و آرمانها و اصول مورد نظر انقلاب و نظام است . همه باید در این زمینه احساس مسئولیت کنند و با خویشتن داری گذشت پای بندی به آرمانها و اصول و شفاف ساختن مواضع برای رسیدن به این هدف مقدس تلاش نمایند و مسیر انحرافی افراطیون دو طرف که همچون دو لبه یک قیچی به مصالح کشور و منافع ملی هجوم آورده اند را سد کنند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “مسیح مهاجری: حساب افراطیون از موسوی وکروبی جداست”

 1. دلسوز گفت:

  احسنت … بهترین مطلبی که در این مورد بیان شده همین است

 2. دلسوز گفت:

  این مطلب روزنامه جمهوری اسلامی را باید آب طلا گرفت! ای کاش کیهان کمی یاد میگرفت چگونه معقول بنویسد!!!!!!!!!

 3. mostafa گفت:

  با حضور در راهپیمایی اعتراض امیز به حرمت شکنی عاشورای حسینی”صف خود را از صف اغتشاش گران جدا کنید”

 4. محمد امین گفت:

  با عدم حضور در این راهپیمایی نشان دهید که نام ابا عبدالله الحسین (ع) بازیچه اینچنین اعمال سیاسی نیست.