سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » رسیدگی به توهین‌ علیه رییس مجمع تشخیص نیازی به شکایت شاکی خصوصی ندارد...

رسیدگی به توهین‌ علیه رییس مجمع تشخیص نیازی به شکایت شاکی خصوصی ندارد

چکیده : دادستانی در رسیدگی به موارد توهین به مسوولین نظام، تبعیض قائل نمی‌شود/توهین به ملت جرم است اما رسیدگی به آن مستلزم شکایت شاکی خصوصی است/رسیدگی به جرائم روحانیون از حوزه دادستانی خارج و در صلاحیت دادسرای ویژه روحانیت...


کلمه: دادستان تهران رسیدگی به توهین‌هایی که نسبت به رییس مجمع تشخیص مصلحت می‌شود را نیاز به شکایت شاکی خصوصی ندانست و گفت: اگر روحانیونی مطالبی را بیان کنندکه جرم تلقی شود ، رسیدگی به آن از حوزه دادستانی خارج و در صلاحیت دادسرای ویژه روحانیت است.

عباس جعفری دولت‌آبادی در گفت‌وگو با ایلنا تاکید کرد: ما در رسیدگی‌ها تبعیضی قائل نمی‌شویم چراکه تبعیض عدالت را مخدوش می‌کند.

دادستان تهران اظهارداشت: دادستانی در صورت اهانت به مسوولان رسمی و ارشد کشور از جمله روسای سه قوه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، وظیفه خود می‌داند که طبق مقررات اقدام لازم را انجام دهد چنان که تاکنون نیز اقدام کرده است و در این رابطه نیازی به شکایت شاکی خصوصی نیست.

دادستان تهران در پاسخ به این سوال که اخیرا برخی از روحانیون مطالبی را بیان کرده‌اند که ممکن است جرم تلقی شود، چرا دادستانی تهران با آنان برخورد نکرده است؟گفت: رسیدگی به جرائم روحانیون از حوزه دادستانی خارج و در صلاحیت دادسرای ویژه روحانیت است.

جعفری با بیان اینکه توهین به آحاد ملت جرم است اما رسیدگی به آن مستلزم شکایت شاکی خصوصی است، تصریح کرد: در مورد کارمندان و مسوولینی که به سبب انجام وظیفه به آنها توهین می‌شود نیاز به شکایت شاکی خصوصی است اما جنبه عمومی هم دارد به این معنا که اگر شکایتی طرح شود، دادستانی مکلف به رسیدگی است و از آنجا که این جرم از جرایم غیرقابل گذشت است، علی‌رغم گذشت شاکی خصوصی، دادگاه می‌تواند از جنبه عمومی جرم، رسیدگی را ادامه دهد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “رسیدگی به توهین‌ علیه رییس مجمع تشخیص نیازی به شکایت شاکی خصوصی ندارد”

 1. reza گفت:

  توهین به مرجع مسلم تقلید ایت الله صانعی هم طبق قانون جرم است ایا رسیدگی میکنید؟

 2. گاگول گفت:

  من باور میکنم که عدالت رعایت میشه

 3. hosein گفت:

  احمدی نژاد ، منصور ارضی و فاطمه رجبی هم روحانی هستند؟؟؟؟
  اراذلی که به بیت آیت الله منتظری و صانعی حمله کردند و مردم رو به جرم شرکت در مجلس ترحیم کتک زدن چی؟؟؟؟

 4. علي گفت:

  و اينست اوج عدالت در اوج دموكراسي در اوج حكومت اسلامي
  با اين خبرتون خيلي خنديدم يه كمي مراعات كنيد محرمه جوك ننويسيد ااااااااااااااااااااا

 5. جابر مهابادی گفت:

  پس چرا حضرات حقوقدان!!! قوه قضائیه در مورد آقای ابطحی این استناد رو نداشتند و ایشون رو در دادگاه انقلاب محاکمه کردند.
  و مکروا و مکر ا… و ا… خیر الماکرین.