سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

سرمقاله آفتاب‌یزد/پیام یك وداع

چکیده :اما ظاهرا اراده عده زیادی از مردم و اكثریت مراجع تقلید با مطالبه عده‌ای از مدعیان اصولگرایی، تفاوت عمده داشت كه این تفاوت در پیام‌های كتبی، ابراز تسلیت‌های حضوری و تشییع جنازه با شكوه متجلی شد؛ اگرچه احتمالاً عده‌ای از سوگواران امروز او، تا دیروز از منتقدان بخشی از اظهارات او...


کلمه: مجتبی واحدی در سرمقاله روزنامه آفتاب یزد نوشته است: دیروز جمعیتی عظیم با پیكر آیت‌الله منتظری وداع كـرد تـا باردیگر ثابت شود مردم ایران، قدر فقیهان خویش را می‌دانند و سرداران مـبارزه با »ستم شاهی« را ارج می‌نهند.

تشییع كـنندگان این مرجع عالیقدر نشان دادند كه انسانیت انسان‌ها را پاس می‌دارند و آنها را با همه ویژگی‌هایشان دوست دارند.

برخی پیام‌هایی هم كه در سوگ مرحوم آیت‌الله منتظری صادر شد این نكته بدیهی را یادآوری می‌كرد كه قرار نیست به خاطر اختلاف سلیقه یا تلقی خطا، ارزش‌های یك انسان بزرگ نادیده گرفته شود. از میان سطور پیام‌ها، این نكته نیز آشكار بود كه حتی افرادی كه برخی رفتارهای آن مـبـارز سـالـخورده را نمی‌پسندیدند اكنون در برابر عـظـمت فـقـهــی و اخـلاقــی او، خـضــوع به خرج می‌دهند. البته از ساعت‌های اولیه رحلت ایـن مـرد بـزرگ بـرخـی مـدعـیان اصولگرایی،در امتحان اخلاق، مردود شدند تا مردم بدانند بلند بودن فریاد بعضی از افراد، نمی‌تواند پایبندی عـمـیق و حتی سطحی آنان به اصول اولیه را ثابت كند.

خبررسانی بی ادبانه و هتاكانه بعضی از سایت‌های خبری در حالی اتفاق افتاد كه حتی پس از صدور پیام رهبری، آنها حاضر به اصلاح اخبار اولیه خود نشدند؛ در حالی كه هرگاه متن یك خبر به مذاق بعضی از دولتمردان خوش نیامده است آن را به طور كلی از سایت‌های خود حذف كـرده‌اند. حذف خبرهای ناخوشایند گاه حتی شامل بعضی اخبار قطعی شده است كه تمامیا بخشی از آن، می‌توانسته به مدركی علیه دولتمردان یا حامیان آنها تبدیل شود. در عین حال، این سایت‌ها ترجیح دادند متن خبر اهانت آلود اولیه نـسـبت به فقیه بزرگوار، همچنان در دسترس كاربران باشد.

اما ظاهرا اراده عده زیادی از مردم و اكثریت مراجع تقلید با مطالبه عده‌ای از مدعیان اصولگرایی، تفاوت عمده داشت كه این تفاوت در پیام‌های كتبی، ابراز تسلیت‌های حضوری و تشییع جنازه با شكوه متجلی شد؛ اگرچه احتمالاً عده‌ای از سوگواران امروز او، تا دیروز از منتقدان بخشی از اظهارات او بوده‌اند.

نگارنده بر این باور است كه مرحوم آیت‌الله منتظری، مردی بزرگ بود كه هیچگاه خود را از احتمال خطا مصون نمی‌دانست . یقینا روح آن مرد بزرگ، از این كلام آزرده نخواهد شد زیرا خود او در تذكر به مسئولان جمهوری اسلامی، سخن امام علی (ع) را به آنان یادآوری می‌كرد كه » فأنی لست فی نفسی بفوق ان اخطیء الا ان یكفی اله من نفسی« (اگر خدا مرا حفظ ننماید خود را مصون از خطا نمی‌بینم.) اكنون كه این فقیه بزرگ و آن مجاهد نستوه، روی در نقاب خاك بركشیده و جسم رنجور او از رنج‌های 80 ساله خلاصی یافته است، شاید بهتر باشد كه قدری در خود بنگریم و كینه توزی‌های سیاسی را به مهرورزی اخلاقی و اسلامی تغییر دهیم. البته ما بگوئیم یا نگوئیم، مردم همین راه را می‌روند همانطور كه در مورد فقیه فقید، چنین كردند.

یقینا بسیاری از تـشـیـیـع كنندگان آیت‌الله منتظری، ایشان را شخصیتی كم نظیر می‌دانستند و حملات بیست ساله اخیر به آن مرحوم را قبول نداشتند. اما شاید بتوان كسانی را نیز در میان سوگواران یافت كه به مصداق فرمایش امام علی (ع)، هیچ یك از انسان‌ها از جمله سیاستمداران، مسئولان، فقها و مراجع را از خطا مصون نمی‌دانند در عین حال هر كسی را بـه ارزش‌هـا و خوبی‌های او می‌سنجند و آیت‌الله منتظری را در میان خوبانی یافته‌اند كه ارزش‌ این همه سپاس و ارادت را دارد.

وداع پرشكوه دیروز، پیامی هم برای بعضی هتاكان داشت كه در سال‌های اخیر، چشمان خود را می‌بستند و بدون لحظه‌ای تامل، دهان خود را برای اهانت به مرحوم منتظری باز می‌كردند و در ماه‌های اخیر، شخصیت‌های محبوب دیگری را نیز شـریـك آقـای مـنـتـظری در شنیدن اهانت‌ها قرار دادند. البته این شخصیت‌‌ها نیزهمچون مرحوم منتظری انسان‌های جایز الخطایی هستند كه جز در پرتو لطف‌الهی، احتمال لغزش و حتی سقوط آنها وجود دارد. اما مردم این پـیـام را بـرای عده‌ای ارسال نمودند كه »نه سابقه شما مانند منتظری، رفسنجانی موسوی، خاتمی، كروبی و… درخشان است و نه طی سال‌هایی كه نفوذ شما در عرصه‌های مختلف كشور، قابل مشاهده بوده است دستاوردی ارائه نموده‌اید كه ترجیح شما را بر افراد مورد انتقادتان، ثابت كند« مردم مومن، مهربان و هوشمند ایران، همیشه تكلیف خود را با دوست دانا یا خطاكار و دشمن جاهل یا مغرض روشن كرده‌اند اما وداع دیروز، بار دیگر پیام هوشمندی ایرانیان را مخابره نمود. آیا همه ما، از این وداع پُرپیام، درس خواهیم گرفت تا خود را به منصفانه‌ دیدن »انسان« ها به ویژه انسان‌های بزرگ قانع كنیم؟Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “سرمقاله آفتاب‌یزد/پیام یك وداع”

  1. صابر گفت:

    خیلی معذرت میخوام، حرفی که من میخوام بزنم مربوط به مضمون کلی این سرمقاله نیست،
    عرضم اینه که جناب واحدی عزیز اصطلاحات غلط را درست کنیم، هیچ انسانی جایز به خطا کردن نیست و میتوان گفت انسان ممکن الخطا میباشد.