سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

در عزاي يک مرجع

چکیده :آيت الله منتظري پا به پاي تحصيل و افزايش معلومات خود، در هر عرصه يي که مي توانست خدمتي به جامعه بکند، حاضر و فعال بود. هنگام طلوع مبارزات اسلامي روحانيت به رهبري امام خميني، از شاخص ترين و برجسته ترين علماي بلندپايه حوزه هاي علميه بود که بدون ترديد به استاد خود امام خميني(ره) پيوست و پيوسته به عنوان نفر دوم نهضت، در صحنه باقي ماند....


مصطفي ايزدي : بامداد سوم ماه عزا و ماتم، محرم الحرام، همزمان با سوگ سرور آزادگان حضرت اباعبدالله الحسين(ع) يکي از شيفتگان حضرتش، دنياي فاني را وداع گفت و در جوار حق آرميد.حضرت آيت الله العظمي حسينعلي منتظري که از عالمان سرشناس تشيع و از بزرگان حوزه علميه قم و افتخار جوامع شيعي محسوب مي شود، در حالي اين جهان و سختي ها و رنج هاي هشتاد و هفت سال عمربا عزت را وانهاد که شايد کمتر دانشمند آزاديخواه و آزادانديش دوران معاصر، توانسته باشد آوازه يي از پايداري در راه حق به اندازه وي کسب کند.

مروري بر زندگي اين شخصيت برجسته ديني، گوياي اين واقعيت است که آن عزيز راحل از وقتي که وارد جامعه شد و تحصيل در حوزه هاي علميه را آغاز کرد تا آخر عمر لحظه يي را فارغ از دغدغه هاي دين و مردم نگذراند. وي در راه فراگيري علوم اسلامي، همه توان و استعداد خود را به کار گرفت تا توانست اثرات زيادي اعم از پرورش شاگردان ممتاز و تاليف کتاب هاي ارزشمند در مباحث گوناگون ديني به جامعه عرضه کند.آيت الله منتظري پا به پاي تحصيل و افزايش معلومات خود، در هر عرصه يي که مي توانست خدمتي به جامعه بکند، حاضر و فعال بود. هنگام طلوع مبارزات اسلامي روحانيت به رهبري امام خميني، از شاخص ترين و برجسته ترين علماي بلندپايه حوزه هاي علميه بود که بدون ترديد به استاد خود امام خميني(ره) پيوست و پيوسته به عنوان نفر دوم نهضت، در صحنه باقي ماند.

در روزگار حاکميت رژيم پهلوي، هر نوع رنج و سختي را پذيرفت اما لحظه يي از مبارزه دست نکشيد. زندان هاي ممتد همراه با شکنجه هاي طاقت فرسا، تحمل شکنجه هايي که مقابل چشمانش به فرزند برومند او، شهيد محمد منتظري مي دادند، تبعيدها و آوارگي ها و ديگر شدائد را گذراند تا آنچه به اعتقاد ايشان درست است، تحقق پذيرد.حضور او در مبارزه و در ميان طلاب و روحانيون، مايه اميد و دلگرمي مبارزان بود. مقام علمي و عظمت شخصيت فکري و انديشه گرانسنگ وي در پيروزي انقلاب اسلامي، او را به عنوان پيشتاز مجاهدان و آزاديخواهان همراه امام خميني نشان داد.پس از انقلاب نيز با تمام نيرو و امکاناتي که داشت در راه اعتلاي ايران اسلامي و مردم سربلند آن کوشيد. اين کوشش بي وقفه در زماني که بسياري از يارانش در مسووليت هاي اداري و قضايي انجام وظيفه مي کردند، او را مجاب کرد که حق را وانگذارد.

حضرت آيت الله العظمي منتظري، هميشه و همه جا در کنار مردم بود چراکه مردم را داراي حقوقي مي دانست که خود را موظف مي ديد در هر شرايطي از اين حقوق دفاع کند.او يک انديشمند شيعي معترض بود. اعتراضات هميشگي وي به جفاها و نارواها بخش مهم و هميشگي رفتار سياسي و اجتماعي او بود.نقطه اوج انديشه سياسي او، توجه به رعايت حرمت و حقوق انسان ها، همان چيزي که پيشوايان دين مبين اسلام به آن سفارش کرده اند بوده است. خداوند مقام عالي او را متعالي فرمايد و اين مصيبت را بر بازماندگان و مقلدان و هواداران اين مرجع و نوع دوست آسان کند.

منبع: اعتمادDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.