سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عامل کهریزک در زندان اوین همبند قربانی کهریزک شد...

عامل کهریزک در زندان اوین همبند قربانی کهریزک شد

چکیده : «حیدری فر» دوشنبه ای که گذشت به بند هشت زندان اوین منتقل شد. این بار می‌گویند اتهام او اختلاس و فساد اقتصادی است. او همسایه «مجید مقدم» شده، زندانی سیاسی که به جرم «بازگو کردن اتفاقات و حقایق پشت پرده کهریزک از طریق مصاحبه با رسانه های معاند» و «شرکت در مراسم کشته شدگان کهریزک» هنوز هم در بند هشت زندان اوین نگهداری می شود ...


هنوز هم چند نفر از زندانیان قدیمی تر ساکن بند هشت، برخورد مستقیم شان با «علی اکبر حیدری فر» را به خاطر دارند. مردی لاغر اندام، بداخلاق و کینه توز که سال ها منصب قضایی داشت و قربانی گرفت. او از چهره های جنجالی چند سال اخیر بوده که در جریان رسیدگی به پرونده کهریزک، مدعی شد «سعید مرتضوی» مسئولیتی در انتقال جوانان بازداشتی به این بازداشتگاه ندارد.

او روز بیست و یکم اسفندماه سال ۱۳۹۱ و قبل از برگزاری سومین جلسه دادگاه کهریزک به خبرنگار خبرگزاری مهر گفته بود «انتقال متهمان به کهریزک به دستور مستقیم من بود. همه کاره من بودم. به عنوان دادیار داستانی تهران در سال ۸۸ دستور بازداشت و اعزام به کهریزک را صادر کرده ام و این دستورات ارتباطی با سعید مرتضوی نداشته و من شخصا انجام داده ام.»

اما حیدری فر پس از آنکه به دستور دادگاه انتظامی قضات، از سمت دادیاری دادگستری معلق شد، باز هم جنجال آفرید. او در روزهای نخست سال ۱۳۹۱ در یک پمپ بنزین شلوغ در منطقه بهارستان اصفهان که مردم در آنجا صف بسته بودند، با مردم درگیر شد. او پس از یک درگیری لفظی، رو به آنها هفت تیر کشید و چند تیر هوایی شلیک کرد. و در حالی که می گفت «من قاضی هستم و مصونیت دارم» محل درگیری را ترک کرد.

بعدها سایت «بازتاب» خبر از اتهامات دیگری داد. به جز استفاده غیرقانونی از اسلحه، این قاضی دادگستری متهم به حمل مواد مخدر، قاچاق عتیقه و اعمال نفوذ شد.

«حیدری فر» دوشنبه ای که گذشت به بند هشت زندان اوین منتقل شد. این بار می گویند اتهام او اختلاس و فساد اقتصادی است. او همسایه «مجید مقدم» شده، زندانی سیاسی که به جرم «بازگو کردن اتفاقات و حقایق پشت پرده کهریزک از طریق مصاحبه با رسانه های معاند» و «شرکت در مراسم کشته شدگان کهریزک» هنوز هم در بند هشت زندان اوین نگهداری می شود.

«رضا ذوقی» از جان به در بردگان کهریزک است. او تک تک کلماتی را که دادیار حیدری فر ظہر روز نوزدهم تیرماه سال ۱۳۸۸ در محل پلیس پیشگیری نیروی انتظامی خطاب به او و بقیه بازداشتی ها گفته، به روشنی به خاطر دارد: « روز ۱۸ تیر دستگیر شدم. بعد از انتقال به پلیس امنیت و پس از آنکه عکس گرفتند و پرونده تشکیل شد، من را به پلیس پیشگیری فرستادند. آنجا حدود ۴۰۰ نفر بودیم و تا صبح، هیچ کس از ترس و وحشتی که به جانمان افتاده بود نخوابید. نزدیک ظهر در حیاط پلیس پیشگیری صف شدیم. بعد از انجام مراسم بشین و پاشو و فحاشی و باتوم، دادیارحیدری فر تشریف آوردند. ما زیر آفتاب سوزان ایستاده بودیم و از شدت تشنگی لب هایمان ترک برداشته بود. ایشان روی صندلی و زیر سایه نشست. به محض اینکه مستقر شد یک دیس میوه و شربت خنک جلویش ردیف کردند. برگه های تفهیم اتهام را مابین ما تقسیم کردند. جای مشخصات فردی خالی بود ولی برای هر همه ما پنج اتهام نوشته بودند که هر کدام از آنها می توانست تا آخر عمرمان، ما را در زندان ماندگار کند. یکی از بچه ھا بلند شد و اعتراض کرد. او گفت هیچ جرمی مرتکب نشده و تنها کاری که کرده رد شدن از خیابان حوالی بیت رهبری بوده و همان جا هم دستگیر شده است. به اشاره حیدری فر یکی از مامورین حاضر در صحنه، این فرد را از بین جمعیت بیرون کشید و به شکل وحشیانه ای با باتوم به او حمله کرد. او را وادار کردند روی آسفالت داغ سینه خیز برود. آن قدر او را زدند تا مجبور شد برگه تفهیم اتهام را امضا کند.»

به دنبال این ماجرا همه افراد برگه ها را امضا می کنند: « ما را به دو گروه تقسیم کردند. گروهی که باید به اوین منتقل می شدند و عده دیگری که باید به کهریزک می رفتند. حیدری فر خطاب به گروه دوم گفت به کهریزک می روید و تا آخر تابستان آنجا ماندگار می شوید. اگر زنده ماندید، به پرونده شما بعد از اتمام تابستان رسیدگی می شود.»

شرح دردناک آنچه بر «رضا ذوقی» و سایر بازداشت شدگان کهریزک رفته، بارها از زبان جان به دربردگان این مکان مخوف داده شده است. تنها در حد فاصل روزهای نخست بازداشت کهریزکی ها، محسن روح الامینی، امیر جوادی فر، رامین قهرمانی، محمد کامرانی و احمد نجاتی کارگر به علت شکنجه های وارد شده در این بازداشتگاه جان باختند.

منبع: ایران وایر


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.