سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

بحران داوری

چکیده : اگر اختلافی در انتخابات پدید آید (چنانکه در سال ۸۸ آمد) در قانون سه مرجعِ داوری در اختلافات پیش‌بینی شده: شورای نگهبان. قوه قضائیه و رهبری. اما برخی از اعضای شورای نگهبان به صراحت وارد حمایت از یک نامزد شده‌اند (امروز علی مطهری، نایب‌رییس مجلس و محمود صادقی، حقوقدان/نماینده تهران هم رسما به نقضِ بی‌طرفی اعتراض کرده‌اند). سخنگوی قوه قضائیه دیروز علیه یک نامزد و به سودِ رفیق و همکار سابقش سخنرانی کرد. ‏⁧ رهبری هم که در تمام این ۲۸سال هرگز بی‌طرف نبود ...


محمدجواد اکبرین:

روحانی ⁩ امروز در تبریز گفت: «رهبری فرمودند مردم سایه‌ی جنگ را برداشتند. این سخن دقیقی‌ست. اما این کدام دولت بود که توانست قدرت مردم ایران را نقد کند؟».

احتمالا رهبری هم این نکته‌ی بدیهی را می‌داند که مردم از طریق جهت‌گیری و انتخاب‌شان کاری را انجام می‌دهند و اصلا راه دیگری برای عملیاتی کردن اراده مردم وجود ندارد. ‏⁧ سایه‌ی جنگ را هم با «انتخاب نکردنِ» یک سیاست و «انتخابِ» یک سیاست دیگر از سر کشورشان دور کردند.

اگر این نکته این‌همه بدیهی‌ست پس چرا چند بار این جمله را تکرار کرده و روحانی مجبور است محترمانه درباره‌ی این حرفِ بی‌ربط توضیح دهد؟

علتش روشن است: فضاسازیِ رهبری علیه یک نامزد و تبلیغات به سود نامزد دیگر؛ به ویژه وقتی بعد از «سایه‌ی جنگ» ناگهان از نامزدها می‌خواهد به فکر فقرا باشند و کاملا اتفاقی پوسترهای فقیرنوازِ یک نامزد، قبل از توصیه‌ی رهبری چاپ شده است!

حالا چند لحظه نامزدها را فراموش کنیم و به بحرانی عمیق‌تر بیندیشیم. اگر اختلافی در انتخابات پدید آید (چنانکه در سال ۸۸ آمد) در قانون سه مرجعِ داوری در اختلافات پیش‌بینی شده: شورای نگهبان. قوه قضائیه و رهبری. اما برخی از اعضای شورای نگهبان به صراحت وارد حمایت از یک نامزد شده‌اند (امروز علی مطهری، نایب‌رییس مجلس و محمود صادقی، حقوقدان/نماینده تهران هم رسما به نقضِ بی‌طرفی اعتراض کرده‌اند). سخنگوی قوه قضائیه دیروز علیه یک نامزد و به سودِ رفیق و همکار سابقش سخنرانی کرد. ‏⁧ رهبری هم که در تمام این ۲۸سال هرگز بی‌طرف نبود.

این یعنی کشور ما دچار «بحران داوری» است و به محض بروز یک اختلاف جدی (که در جاهای دیگر دنیا هم پیش می‌آید و غیرطبیعی نیست) ماجرا تبدیل به بحران می‌شود زیرا جامعه، نقض بی‌طرفیِ داوران را به تصریح یا به تلویح دیده و به هیچ‌یک از مراجع داوری اعتماد ندارد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.