سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

دو ره پیداست

چکیده : مسیری وجود دارد که برای دیگران پرونده‌سازی‌های دروغین می‌کند و آمران به شکنجه در بازداشت‌گاه‌های مخفیانه را تنها ۲۰۰هزارتومان جریمه می‌کند، مدعی مبارزه با فساد می‌شود اما خبرنگاری که فساد را افشا می‌کند به زندان می‌اندازد. مسیری که وعده حمایت از طبقات فرودست می‌دهد اما مشکل دست‌فروشی طبقات فرودست را با عملیات نظامی اراذل و اوباش حل می‌کند ...


محمد افخمی-امیرعلی نصراله‌زاده:

مناظره دیروز کاندیداها گرچه هیجان جمعه پیش را نداشت، اما تصویری تمام عیار از دوراهی پیش‌روی مردم ایران رسم کرد. مسیر نخست، خودش را در همان هفته اول با دادن وعده‌های بی‌پایه پخش پول در جامعه نمایان کرده بود. بازگشت به دوره‌ای که پول نفت و مالیات مردم با اختلاس‌های بسیار دود می‌شد و به هوا می‌رفت، یا بدون ‌برنامه‌ریزی بین مردم پخش ‌می‌شد تا تورم روز به روز کنتور بیندازد و سفره‌ها از مرغ و تخم مرغ خالی شود. در این مسیر تنها بابک زنجانی‌ها و رضا ضراب‌ها قدر دیدند. کسانی که یارانه گرفتند تنها توانستند شکم خود را سیر کنند و وقتی آن هم کفاف نداد از پشت تریبون‌های نماز جمعه شنیدند که باید کمربندهای‌شان را سفت‌تر ببندند.

مسیری وجود دارد که برای دیگران پرونده‌سازی‌های دروغین می‌کند و آمران به شکنجه در بازداشت‌گاه‌های مخفیانه را تنها ۲۰۰هزارتومان جریمه می‌کند، مدعی مبارزه با فساد می‌شود اما خبرنگاری که فساد را افشا می‌کند به زندان می‌اندازد. مسیری که وعده حمایت از طبقات فرودست می‌دهد اما مشکل دست‌فروشی طبقات فرودست را با عملیات نظامی اراذل و اوباش حل می‌کند. مسیری که در انتخابات همواره از مردم می‌گوید اما در هم‌نوایی با تندترین صداهای ضدایرانی در جهان برای کشاندن کشور به جنگ و تحریم تخصیص بیلبورد و روزنامه دریغ ندارد. مسیری که در آن کار کارشناسی اتوبان دو طبقه‌ایست، که با هزینه‌ای هنگفت ساخته شده و به جای حل مشکل ترافیک خود به عامل آن بدل می‌شود. در یک کلام، ۴درصدی‌هایی که ژست ۹۶ درصدی می گیرند.

انتخاب دوم، ادامه مسیر «ایران برای همه ایرانیان» است. مسیر تلاش برای بیشتر کردن امکان مشارکت برابر شهروندان، فارغ از نژاد، زبان و جنسیت در کشور. احقاق حقوق سرکوب شده زنان و هموار کردن ورود آن‌ها به اقتصاد کشور و حضورشان در جامعه تنها ازین راه ممکن است. تعامل با کشورهای جهان بر اساس منافع مشترک و ورود ایران به بازارهای جهانی در این مسیر عملی می‌شود. تامین سرمایه‌های مالی مورد نیاز برای پیوند با نیروی کار موجود در کشور و چرخاندن زندگی مردم به صورتی پایدار و منظم با این انتخاب میسر خواهد شد. هدایت دولت به سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها به جای ریخت و پاش‌های روزمره و هدر دادن پول که آفت دوران تاریک احمدی‌نژاد بود با ادامه این مسیر ممکن است. حاکمیت شفاف، یعنی نهادی که در آن، به مانند بسیاری کشورهای دیگر، هر شهروند با تنها چند کلیک بتواند از درآمد مسئولین و کارکنان و میزان ثروت آنان مطلع باشد، هدفی‌ست که در انتهای این مسیر قرار دارد. مسیری که در آن صداقت و راست‌گویی مبنا و ارزش است.

همراه این مسیر دولتی است که در دوره نخست حضورش کشوری را پرتگاه نجات داده و آن را دوباره بر روی ریل توسعه قرار داده است. دولتی که برای نخستین بار از فرمانداران زن سنی چون حمیرا ریگی در اداره کشور استفاده می‌کند. همراه این مسیر دولتی است که نه تنها دستور تفکیک جنسیتی نمی‌دهد بلکه با انتصاب شهین‌دخت مولاوردی در سمت معاون رییس‌جمهور نشان داده به برابری جنسی پایبند است. دولتی که مشارکت شهروندان در سرنوشت خودشان را با تأیید صلاحیت‌‎های وزارت کشورش اثبات می‌کند. همراه این مسیر دولتی است که توانایی مذاکره در عرصه بین‌المللی را در عمل نشان داده است. سایه جنگ را از کشور دور کرده، تحریم‌های ویران‌گر را پایان بخشیده و حالا تنها در قدم اول ساختن مجدد کشور، بیست میلیارد دلار سرمایه به کشور آورده است. همراه این مسیر، دولتی است که خواستار اختصاص بودجه به زیرساخت‌هایی مانند اینترنت و خطوط هوایی است.

نجات طبقه فرودست با کنترل تورم تا سفره‌ها از هرچه رنگ است خالی نباشند در این دولت اتفاق افتاده است. برای اولین بار افزایش حقوق‌ها را متعادل با نرخ تورم سازگار شده است و به جای شعارهای پوچ با بیمه سلامت به فکر جان همه طبقات ایرانی بوده است. همراه این مسیر دولتی است که وقتی افکار عمومی حقوق‌های نجومی برخی از کارمندانش را نپذیرفت، تمام کارمندان مربوطه را عزل کرد، حقوق‌های داده شده را به بیت‌المال بازگرداند و بابت مساله پیش آمده از مردم عذرخواهی کرد. همراه این مسیر دولتی است که با مردم راست‌گو بود. آن‌چه شدنی بود را انجام داد و اگر کوتاهی‌ای کرد پذیرفت.

این مسیر رو به آینده‌ای بهتر است. نارضایتی‌های امروز ناشی از تدریجی بودن اصلاحات نیست، حاصل اشتباهات فاجعه‌آمیز گذشته است. دولت روحانی برای ساختن آینده مناسب است در حالی که مقابلش مسیری مرکب از اشتباهات گذشته وجود دارند. تنها همین دو ره پیداست. حسن روحانی امروز در قامت نماینده‌ای شایسته برای این دولت ظاهر شد و نشان داد در دولت دومش «رییس‌جمهور همه مردم» ایران خواهد بود. بر سر این دو راه، انتخاب ما دولت صد در صدی است.

منبع: کانال «مجمع دیوانگان»


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.