سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » برتری میرحسین موسوی بر روحانی در انتخابات...

برتری میرحسین موسوی بر روحانی در انتخابات

چکیده : آنچه روحانی انجام داد به طور حتم به سود طبقه محروم بوده و هست. اما دولت روحانی از این ضعف عمیق رنج می‌برد که زبان گفتگو و تعامل با طبقه محروم جامعه را بلد نیست ...


داوود حشمتی

سیدمصطفی تاجزاده در مصاحبه با قانون به نکته‌‌ای اشاره می‌کند که عمیقا امیدوارم به گوش دولت و شخص روحانی برسد.

تاج‌زاده با وجود آنکه روحانی را در شرایط مطلوب برای انتخابات می‌بیند و معتقد است:‌ «به نظر من دکتر روحانی ثبت نام می کند، تایید صلاحیت می شود و رای می آورد، اما در مورد میزان آرایش در حال حاضر نمی توان صحبت کرد.» اما در جمله‌ای کوتاه مقایسه‌ای می‌کند میان روحانی و میرحسین موسوی و می‌گوید: «اگر مهندس موسوی در حصر نبود و می توانست در انتخابات شرکت کند به نظر من می توانست روحانی را شکست دهد.»

تمام این گزاره برپایه فرضیاتی است که محقق شدنی نیست. اما با این وجود باید به این فکر کرد که چرا مهندس موسوی می‌توانست روحانی را شکست دهد؟ آیا روحانی در عادی‌سازی شرایط کشور موفق نبود؟ در خروج کشور از شرایطی که برای خرید مرغ هم باید نرخش را روزانه چک می‌کردیم موفق نبود؟

تعامل با جهان و ایجاد ثبات اقتصادی (در داخل) و ثبات امنیتی و اعتبار بین‌المللی (در خارج) از وعده‌هایی بود که میرحسین موسوی نیز در سال ۸۸ به مردم داد و روحانی آنها را محقق کرد.

حالا سئوال این است: ویژگی میرحسین موسوی که روحانی فاقد آن است چیست که می‌توانست در صورت رقابت، روحانی را شکست دهد؟

سیدمصطفی تاج‌زاده بیش از این در مصاحبه توضیح نمی‌دهد. شاید هم آنچه من می‌فهمم با آنچه در نظر اوست متفاوت باشد. اما مهمترین و موثرترین ویژگی که میرحسین موسوی داشت و روحانی (و دولتش) فاقد آن هستند، «زبان گفت‌وگو و درک متقابل با طبقه محروم است»

آنچه روحانی انجام داد به طور حتم به سود طبقه محروم بوده و هست. اما دولت روحانی از این ضعف عمیق رنج می برد که زبان گفتگو و تعامل با طبقه محروم جامعه را بلد نیست. ضعفی که اگرچه جبرانش می‌تواند کمی دیر باشد. اما برای انتخابات پیش رو حتما باید با کمک فعالان سیاسی، رسانه‌ای و احزاب (و مهمتر از همه خود دولت) به سرعت جبران شود.

پی‌نوشت، دل‌نوشت: همه اینها فدای یک روز لبخند و آزادی تو ای پسر آل فاطمه

 

منبع: کانال تلگرامی نویسنده


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.