سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انتقاد شدید اوباما از سیاست شهرک‌سازی نتانیاهو...

انتقاد شدید اوباما از سیاست شهرک‌سازی نتانیاهو

چکیده :رئیس‌جمهور آمریکا سیاست شهرک سازی‌های رژیم اسرائیل را محکوم و تأکید کرد که این سیاست‌ها مانع تشکیل کشور مستقل فلسطین می‌شود....


رئیس‌جمهور آمریکا سیاست شهرک سازی‌های رژیم اسرائیل را محکوم و تأکید کرد که این سیاست‌ها مانع تشکیل کشور مستقل فلسطین می‌شود.

باراک اوباما، در مصاحبه با شبکه دوم تلویزیون رژیم اسرائیل از سیاست بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم درقبال شهرک‌سازی در اراضی فلسطینیان به شدت انتقاد کرد.

او گفت: نتانیاهو می‌گوید به راهکار تشکیل دو کشور ایمان دارد اما با این حال اقداماتش این را نشان نمی‌دهد. من و جان کری، (وزیر خارجه آمریکا) بارها و بارها طی سال‌های گذشته از نتانیاهو خواستیم شهرک سازی را متوقف کند اما او درخواست‌های ما را نادیده گرفت.

اوباما گفت: واقعیت‌ها و شرایط در حال حاضر نشان می‌دهد که تأسیس کشور مستقل فلسطین تقریبا محال است.

اوباما سه‌شنبه شب آخرین سخنرانی خود را به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا ایراد کرده و با مردم این کشور خداحافظی کرد. نتانیاهو که از سیاست‌های اوباما در دوره اخیر ناراضی بوده و اکنون امیدوار است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا حمایت بیشتری را از رژیم صهیونیستی به عمل آورد.

اظهارات اوباما پس از آن ایراد شد که دو هفته پیش نیز جان کری تأکید کرده بود که راهکار تشکیل دو کشور به دلیل شهرک‌سازی‌های اسرائیل در اراضی فلسطینی‌ها در خطر بزرگی قرار دارد.

نتانیاهو: تهیه قطعنامه شورای امنیت ضد شهرک‌سازی‌ها کار دولت اوباما بود

گفتنی است نخست‌وزیر رژیم اسرائیل بار دیگر مدعی شد دولت باراک اوباما قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت درباره شهرک‌سازی‌ها را تهیه و به تصویب آن کمک کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، بنیامین نتانیاهو، در نشستی با رهبران و اعضای شورای کمیته روابط عمومی اسرائیل- آمریکا (آیپک) گفت: اسرائیل اطلاعات موثقی دارد که نشان می‌دهد دولت باراک اوباما(رئیس‌جمهور آمریکا) در تهیه قطعنامه ضد اسرائیلی شورای امنیت شرکت و بر قبول آن پافشاری کرد.

نتانیاهو گفت: این اقدام دولت اوباما نقطه عطف “منفی” در سیاست دولت‌های آمریکا و حزب‌های دموکرات و جمهوری طی چند سال بوده است.

شورای امنیت ۲۳ دسامبر قطعنامه‌ای را علیه شهرک‌سازی‌های اسرائیل تصویب کرد. آمریکا به این قطعنامه رأی ممتنع داد و از حق وتو برای تصویب نشدن آن استفاده نکرد.

از سوی دیگر، نتانیاهو طی بازدید از مقر فرماندهی ارتش اسرائیل در کرانه باختری گفت: متأسفانه نه تنها تشکیلات خودگردان فلسطین “تروریسم” را محکوم نمی‌کند بلکه حتی مسئولان جنبش فتح از عملیات “تروریستی” اخیر استقبال کردند.

وی گفت: ما به خوبی می‌دانیم که با تغییرات سیاسی دراماتیکی روبرو هستیم و معتقدیم که برخی از آن‌ها برای اسرائیل خوب هستند اما متأسفانه هنوز به مرحله آرام کردن موضع نرسیده‌ایم.

نتانیاهو گفت که ارتش رژیم صهیونیستی طی سال میلادی گذشته ۴۵۰ قطعه سلاح را در کرانه باختری کشف و ضبط کرده است.

اخیرا یک جوان فلسطینی با کامیونش نظامیان صهیونیست را در جنوب قدس زیر گرفت که به کشته شدن شش سرباز اسرائیلی و زخمی شدن ۱۸ تن دیگر منجر شد. مجری این عملیات نیز به شهادت رسید.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.